Edward Konkol

i

Autor: PIOTR GRZYBOWSKI/SUPER EXPRESS Edward Konkol

Prezydent Białegostoku nie będzie na pogrzebie o. Konkola. Wstrząsające relacje na temat kapłana

2021-12-15 12:56

Prezydent Białegostoku oraz żaden oficjalny przedstawiciel miasta nie weźmie udziału w uroczystościach pogrzebowych zmarłego w niedzielę o. Edwarda Konkola. To echa publikacji Tomasza Terlikowskiego, który opierając się na relacji świadków opisuje ciemną stronę zmarłego kapłana.

W tym roku "Kurier Poranny" napisał, że o. Edward Konkol "jest obwiniany o uwodzenie młodych kobiet i manipulowanie nimi". Na czas postępowania wyjaśniającego kapłan miał m.in. zakaz wystąpień duszpasterskich i publicznego sprawowania liturgii poza wspólnotą zgromadzenia. W minioną niedzielę o. Edward Konkol zmarł w białostockim szpitalu. Uroczystości pogrzebowe będą trwały trzy dni. Znany katolicki publicysta Tomasz Terlikowski napisał w środę artykuł o zmarłym duchownym. - Zasada, że o zmarłych trzeba mówić tylko dobrze, nie dotyczy sytuacji, gdy mamy do czynienia z wielkim kłamstwem. Ojciec Edward stoi już na sądzie, niewątpliwie potrzebuje – jak każdy z nas – miłosierdzia. Ale po tej stronie zostały ofiary, ludzie, którym złamał on życie, i które po wielu niekiedy latach zdecydowały się na mówienie. Uroczyste obchody, pomijanie zarzutów jest uderzeniem właśnie w te osoby. I zarówno werbiści, jak i władze Stowarzyszenia Przyjaciół Rodziny „Droga” powinni o tym wiedzieć - napisał Terlikowski.

Publicysta rozmawiał z kobietą, która twierdziła, że o. Konkol ją molestował. - To zostaje. Wraca w czasie wspomnień, jak przytrzymywał mnie za ręce, jak pastwił się nad moim ciałem, tak żeby mnie bolało, jak przytrzymywał moje nadgarstki, wpychał mi język w ucho. Ja wtedy czasem krzyczałam. Ktoś to musiał w jego klasztorze słyszeć, bo walili w ścianę albo pukali w drzwi, a on wtedy pogłaśniał telewizor. A następnego dnia nikt o nic nie pytał - mówiła.

Po doniesieniach z artykułu Tomasza Terlikowskiego z szacunku do osób pokrzywdzonych, ani ja, ani żaden oficjalny przedstawiciel Białegostoku  nie weźmie udziału w uroczystościach pogrzebowych o. E. Konkola. Polecamy duszę śp. o. E. Konkola Miłosierdziu Bożemu - napisał na Twitterze Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. "To jest dobra decyzja prezydenta Białegostoku" - odpisał Terlikowski.

Groby polskich księży. Zabici przez SB oraz duchowni zamieszani w pedofilię | Niezapomniani

Ojciec Edward Konkol zmarł w niedzielę. Miał 62 lata. był twórcą stowarzyszenia "Droga", którym kierował przez 30 lat. Werbista był bardzo dobrze znany w stolicy Podlasia ze swojej działalności dobroczynnej. W czwartek 16 grudnia o godz. 20 rozpocznie się czuwanie modlitewne w kaplicy przy ul. Proletariackiej 21 w Białymstoku. W piątek 17 grudnia o godz. 11 Msza święta żałobna w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni.

Sonda
Czy prezydent Białegostoku powinien pojawić się na pogrzebie o. Edwarda Konkola?