Stracił MAJĄTEK. Chciał zainwestować w kryptowaluty. Koszmar mieszkańca Białegostoku. Zobacz jak działają oszuści!

i

Autor: Pixabay Stracił MAJĄTEK. Chciał zainwestować w kryptowaluty. Koszmar mieszkańca Białegostoku. Zobacz jak działają oszuści!

Stracił MAJĄTEK! Koszmar mieszkańca Białegostoku. To już PLAGA. Policjanci OSTRZEGAJĄ. Zobacz jak działają oszuści!

2021-02-11 9:44

Trudno jest sobie wyobrazić, co przeżywa białostoczanin, który w wyniku działań oszustów stracił 300 tys. złotych. Od początku tego roku mieszkańcy woj. podlaskie stracili 800 tys. złotych. To już prawdziwa plaga! Podlascy policjanci apelują do mieszkańców województwa o wzmożoną czujność i zdrowy rozsądek przy podejmowaniu finansowych decyzji. Jak działają przestępcy? Wyjaśniamy w artykule.

Mieszkaniec Białegostoku chciał zainwestować w kryptowaluty. Oszust poprosił to o zainstalowanie specjalnego oprogramowania, a potem zalogowanie się na swoje konto bankowe. Mężczyzna stracił w ten sposób olbrzymie pieniądze - 300 tysięcy złotych. Zdarzyło się to w środę. Natomiast we wtorek 31-letnia mieszkanka Białegostoku straciła blisko 60 tysięcy złotych. Jak ustalili policjanci, kobiet zdecydowała się na inwestycję na rynku kryptowalut. Zarejestrowała się w witrynie internetowej. Później zadzwonił do niej mężczyzna z informacją, że na założonym przez nią koncie są już pieniądze do odebrania. By uzyskać do nich dostęp, za namową mężczyzny, ściągnęła wskazaną przez niego aplikację. Realizując wskazówki dała przestępcy pełen dostęp do swojego konta. Oszuści, wykorzystując udostępnione dane osobowe, wypłacili z jej konta blisko 60 tysięcy złotych.

Oddała oszustom 30 tyś. zł, które syn odkładał na mieszkanie

To już jest prawdziwa plaga! Tylko od początku tego roku przestępcy działając metodą "na zdalny pulpit" oszukali mieszkańców Podlasia na ponad 800 tys. złotych. Najczęściej wykorzystywanym przez oszustów sposobem jest namawianie ofiary do skorzystania z usługi umożliwiającej szybkie pomnożenie gotówki, na przykład poprzez inwestycje w popularne dzisiaj kryptowaluty lub zabezpieczenie swoich pieniędzy przed utratą. W ten sposób złodzieje nakłaniają ofiarę do zainstalowania programu do zdalnej obsługi urządzenia. Fałszywy konsultant "wspiera ją" przez zainstalowaną aplikację, a następnie przelewa z konta pieniądze i może również zaciągnąć ekspresowe pożyczki.

Czytaj też: Gwiazda "Rolnicy Podlasie" ma problemy. Andrzej z Plutycz w sądzie

- Sprawcy podczas rozmowy telefonicznej ze swoją ofiarą, często nakłania ją do przekazania otrzymanych z banku kodów jednorazowych - informuje nadkom. Tomasz Krupa, oficer prasowy podlaskiej polciji. - Przed ich udostępnianiem komukolwiek przestrzegają także wszystkie instytucje bankowe. Pokrzywdzeni sądzą, że zainwestowali, a na ich koncie za chwilę pojawi się większa kwota. Tak się jednak nie dzieje. Osoby, które straciły oszczędności życia, to często wcale nie seniorzy, a osoby około 30 roku życia, które powinny być dość dobrze zorientowane w kwestii płatności internetowych. Pomimo tego oszustom udaje się ich okradać.

Sonda
Czy zainwestowałbyś w kryptowaluty?

Uwaga mieszkańcy woj. podlaskiego. Co zrobić, aby nie paść ofiarą internetowych oszustów?

  • przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji, to najczęściej metoda działania oszustów;
  • pamiętaj, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego, danych logowania oraz kodów jednorazowych;
  • jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu Any Desk, możesz być pewien, że to oszustwo. Pracownik banku nie prosi o zainstalowanie tego typu oprogramowania;
  • jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku.

Czytaj też: Pani Irena wracała z sanatorium. Zginęła straszną śmiercią. Podejrzany nie trafi do więzienia