Rolnik z Usnarza Górnego: Przyjechali tu z Warszawy i zrobili nam śmietnik

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz/Super Express Rolnik z Usnarza Górnego: Przyjechali tu z Warszawy i zrobili nam śmietnik

Rolnik z Usnarza Górnego: Przyjechali tu z Warszawy i zrobili nam śmietnik

2021-09-01 8:34

Mieszkańcy przygranicznego Usnarza Górnego, z którymi rozmawiała PAP, pozytywnie ocenili projekt wprowadzenia stanu wyjątkowego w części woj. podlaskiego. "Czas najwyższy, że się za nich wezmą. Przyjechali tu z Warszawy i zrobili nam śmietnik" – wykrzykiwał zdenerwowany rolnik z Usnarza. Mieszkańców innych miejscowości mają obawy związane z ćwiczeniami wojsk na Białorusi oraz spodziewanym zamknięciem ruchu turystycznego.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek po posiedzeniu rządu, że Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie, czyli w części województwa podlaskiego i lubelskiego. "Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w rejonie przygranicznym z Białorusią jest przeze mnie poważnie rozważana" - oświadczył we wtorek Andrzej Duda. Na liście miejscowości znalazło się wiele wsi i miast, wśród nich także przygraniczny Usnarz Górny, nieopodal którego od trzech tygodni, po stronie białoruskiej przebywa grupa migrantów. Liczy ona według polskiej Straży Granicznej od 24 do 30 osób. Mieszkańcy wsi, z którymi rozmawiała PAP, pozytywnie ocenili projekt wprowadzenia stanu wyjątkowego. "Granica będzie lepiej strzeżona, to będzie bezpieczniej" – powiedziała jedna z mieszkanek Usnarza Górnego. Przyznała, że choć mieszka we wsi niemal całe życie, to nigdy dotąd nie czuła zagrożenia. "Nigdy niczego się nie baliśmy, dopiero teraz, kiedy przechodzi tylu imigrantów, to człowiek się obawia. Bo to wiadomo, co się może wydarzyć" – dodała.

Wojskowy obóz w pobliżu granicy z Białorusią

"Na pewno będzie bezpieczniej. No i zrobią w końcu porządek z tymi, co tu się nazjeżdżali" – dodaje inna kobieta, w młodszym wieku. Nie ukrywa, że obecność dużej liczby osób wspierających migrantów, a także liczna obecność dziennikarzy jest już męcząca i utrudnia życie mieszkańcom.

"Czas najwyższy, że się za nich wezmą. Przyjechali tu z Warszawy i zrobili nam śmietnik. Robią jakieś imprezy na granicy" – wykrzykiwał zdenerwowany starszy rolnik z Usnarza. Mieszkaniec Krynek nie kryje z kolei obaw. "Za parę dni po białoruskiej stronie mają się zacząć ćwiczenia wojskowe z udziałem Rosji, jak będzie tak dużo wojska, żeby nie doszło do czegoś niedobrego" – powiedział.

Czytaj też: Tajemnicze urządzenia w okolicach Usnarza Górnego. Anteny skierowane na wschód

Natomiast mieszkaniec Kruszynian, słynących z meczetu i muzułmańskiego cmentarza, obawia się, że do wsi nie będą mogli przyjeżdżać turyści. Ta wieś również jest na liście miejscowości, w których ma obowiązywać stan wyjątkowy. "Ucierpieliśmy przez covid, nie przyjeżdżali do nas turyści. Teraz na trochę się poprawiło i zrobił się ruch, to znów planowane są ograniczenia. Z czego będziemy żyć" – powiedział mężczyzna.

Sonda
Czy popierasz wprowadzenie stanu wyjątkowego w woj. podlaskim i woj. lubelskim?