Szpital w Białymstoku dostał nowy ambulans sfinansowany m.in. przez białostoczanina z USA

i

Autor: mat. prasowe Szpital w Białymstoku dostał nowy ambulans sfinansowany m.in. przez białostoczanina z USA

Szpital w Białymstoku ma nowy ambulans sfinansowany m.in. przez białostoczanina z USA

2022-01-19 14:11

Fundacja Siepomaga, we współpracy z darczyńcą z USA, przekazała Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu w Białymstoku ambulans reanimacyjny z aparaturą ECMO. To pierwszy tego typu w Podlaskiem. Ambulans służy chorym od kilku miesięcy.

W Białymstoku i woj. podlaskim od niedawna jeździ nowy ambulans reanimacyjny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Żółty pojazd oznaczony logotypem Fundacji Siepomaga jest wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę ECMO, czyli tzw. płucoserce, które zastępuje pracę tych narządów w przypadku ich skrajnej niewydolności. Jest to jeden z najnowocześniejszych ambulansów tego typu w Polsce i pierwszy mobilny zespół ECMO w województwie podlaskim. Karetka i jej specjalistyczne wyposażenie o łącznej wartości ponad 1 mln złotych zostało przekazane białostockiemu szpitalowi przez Fundację Siepomaga i pochodzącego z Białegostoku darczyńcę z USA.

Michał B. zabił kuzyna w sylwestrową noc. Do tragedii doszło na os. Piastów. Rafał B. "Fufol" zmarł w szpitalu

- Na prośbę naszych lekarzy z Kliniki Kardiochirurgii ambulans został wyposażony w aparaturę ECMO. To jedyna karetka na Podlasiu przystosowana do wykorzystywania takiej aparatury. Co ważne samo urządzenie jest przenośne, czyli może być wykorzystywane przy transporcie pacjentów ze ze skrajna niewydolnością krążeniowo-oddechową. Ale możne je również odłączyć i wykorzystać stacjonarnie do ratowania życia pacjentów w szpitalu  - mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzecznik prasowy USK w Białymstoku.

Ambulans służy chorym od kilku miesięcy. Jego 3-osobowę załogę stanowi lekarz, pielęgniarka lub ratownik medyczny i kierowca. Pod koniec roku do szpitala dostarczona została aparatura ECMO. Co ważne, aparatura ta może być również stosowana m.in. w skrajnie ciężkich przypadkach zakażenia wirusem SarsCOV-2. Zobacz też: Kinga Tomkiewicz choruje na nowotwór. "Los postanowił odebrać mi szczęśliwe życie"

Jak informuje USK, darczyńca nie chce szeroko rozgłaszać swojego zaangażowania. Wiadomo o nim, że pochodzi z Białegostoku, od lat mieszka i pracuje w USA. Fundacja zapowiada dalszą współpracę z darczyńcą. Obecnie finalizowana jest kolejna dostawa nowoczesnego sprzętu medycznego dla USK, który został zakupiony przez fundację dzięki jego wsparciu. Czytaj też: Podlaskie. Eryk ma chore serce. Ratunkiem jest operacja w USA

Sonda
Chorowałeś na Covid-19?