Na sprzedaż są dwa budynki w centrum Białegostoku wraz z działkami. To: gmach przy Placu NZS 1 (tzw. dom partii) oraz położony w sąsiedztwie budynek przy ul. Liniarskiego 3, a także Dom Pracy Twórczej w Szczecinowie (woj. warmińsko-mazurskie) - poinformował w czwartek Uniwersytet w Białymstoku (UwB) w komunikacie. Jak poinformowała rzeczniczka uczelni Katarzyna Dziedzik, sprzedaż nieruchomości w Białymstoku, gdzie swoje siedziby mają wydziały i instytuty humanistyczne, ma związek z planami rozbudowy kampusu przy ul. Ciołkowskiego, do którego miałyby się one przenieść.
Rektor UwB prof. Robert Ciborowski liczy, że obiekty w Białymstoku przyciągną inwestorów, bo są to nieruchomości "świetnie położone". Wyraził też nadzieję, że nieruchomości te uda się sprzedać w modelu: "transakcja teraz, a wydanie nieruchomości nowym właścicielom po przeprowadzce wydziałów i instytutów do kampusu". Ma to się odbyć w połowie 2026 roku - zapowiedział.
Jak poinformował kanclerz uczelni Tomasz Zalewski, w przypadku nieruchomości w Białymstoku przetarg będzie przebiegał w trzech etapach: do negocjacji zostaną zaproszeni inwestorzy, którzy - jak dodał - "złożą najlepsze cenowo oferty". "Jeśli w wyniku negocjacji wyłonimy satysfakcjonujące nas oferty, parafujemy z nabywcami akty notarialne. Kolejnym krokiem będzie wystąpienie o zgodę na sprzedaż nieruchomości do Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej" – poinformował. W przypadku nieruchomości na Mazurach ma ona być - jak podała uczelnia - wydana nabywcy bezpośrednio po sprzedaży. Zgodę na sprzedaż będzie musiała wyrazić też Prokuratoria Generalna RP.
Kampus UwB otwarto w 2015 roku, ale zajęcia odbywały się tam już w 2014 roku. To największa inwestycja w dziejach uczelni; koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości sfinansowany z funduszy unijnych. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, biologii i chemii oraz instytut informatyki. W ubiegłym roku roku w kampusie otwarto też uniwersytecką bibliotekę. Powstało też obserwatorium astronomiczne.
Czytaj też: Białystok. Pierwsze w tym roku miodobranie w pasiece miejskiej nad Białą [ZDJĘCIA, WIDEO]
O planach rozbudowy kampusu władze uczelni mówiły już od jakiegoś czasu, uzależniały inwestycje od pozyskania środków. Jak informował wcześniej prof. Ciborowski, budowa budynku nauk humanistycznych ma kosztować wstępnie ok. 73 mln zł. Pieniądze na te inwestycję mają pochodzić ze środków własnych uczelni oraz ze środków ministerstwa nauki