W woj. podlaskim przybywa pracujących Ukraińców i Białorusinów. Podlaski ZUS podał dane

i

Autor: Pixabay W woj. podlaskim przybywa pracujących Ukraińców i Białorusinów. Podlaski ZUS podał dane

W woj. podlaskim przybywa pracujących Ukraińców i Białorusinów. Podlaski ZUS podał dane

2019-02-06 9:09

Przez ostatnie dwa lata liczba legalnie pracujących cudzoziemców w całej Polsce wzrosła dwukrotnie. Na koniec 2016 roku zgłoszonych do ubezpieczenia było 293 tys. obcokrajowców, a na dzień 31 grudnia 2018 rok to 570 tys. W województwie podlaskim przyrost ten jest zdecydowanie większy bo wynosi 243%.

Ukraińcy są najliczniejszą grupą cudzoziemców pracujących w naszym kraju. Jest ich 421 tys. Do tej pory obywateli tego państwa było również najwięcej w naszym regionie. Pod koniec zeszłego roku było ich już niemal 3 715. Nasze województwo stało się też bardziej atrakcyjne dla legalnego zatrudnienia Białorusinów. Ich liczba aktualnie wynosi ponad 4,5 tys. i w przeciwieństwie do Ukraińców których od października ubiegłego roku ubyło w ilości 436 ubezpieczonych, obywateli Białorusi przybyło nam o 94 osoby i w zdecydowanej większości podjęli oni zatrudnienie jako kadra pracownicza.

Czytaj także: Długość życia kobiet w Polsce. Najdłużej żyją mieszkanki Białegostoku. Podlasianki na drugim miejscu

- Chociaż liczba ubezpieczonych obywateli innych narodowości przez ostatnie 2 miesiące ubiegłego roku spadła o ok. 3% to jedynie w Warszawie wciąż obserwujemy  tendencję  wzrostową. Przybyło tam ok. 3 tys. ubezpieczonych z zagranicznymi paszportami. Duży spadek, bo aż prawie 8 % można zauważyć w województwie śląskim, 6,6 % w województwie świętokrzyskim, po 5% w lubelskim, łódzkim i opolskim. Podlaskie to ok 3 %.- informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

Co do obywateli Ukrainy najwięcej ubezpieczonych jest w województwie mazowieckim, bo ponad 92,6 tys. a w samej stalicy 78 tys.  Na drugim miejscu znalazło się województwo wielkopolskie, w którym pracuje ponad 46,3 tys. Ukraińców, a na trzecim dolnośląskie- 43,2 tys.

Zdecydowana większość cudzoziemców pracujących w województwie podlaskim to osoby zatrudnione na umowie o pracę. Taka forma umowy została zaoferowana dla 5,4 tys. osób zgłoszonych do ubezpieczenia w Oddziale ZUS w Białymstoku. Jedynie 399 obywateli innych państw zdecydowało się na samozatrudnienie.

Czytaj także: Podlaskie Centrum Rolno-Towarowego wybuduje nową halę handlową [ZDJĘCIA, AUDIO]

Oprócz największej ilości pracujących w podlaskiem Białorusinów i Ukraińców, mamy na naszym terenie 236 Rosjan,169 Litwinów oraz 111 Gruzinów. W naszym województwie składki na ubezpieczenie odprowadzane są  również za Kameruńczyka, Palestyńczyka, Wenezuelczyka a nawet Australijczyka. Co prawda tych narodowości mamy tylko po 1 ubezpieczonym  ale na próżno szukać u nas obcokrajowców z Wybrzeża Kości Słoniowej, Senegalu czy  Surinamu.