Wielkanoc: Białystok. Wyjątkowe święta w tym roku. Nie będzie tradycyjnej święconki

i

Autor: podlaskie.tv Wielkanoc: Białystok. Wyjątkowe święta w tym roku. Nie będzie tradycyjnej święconki

Podlaskie. Wielkanoc, a koronawirus. W tym roku nie będzie tradycyjnej święconki

2020-03-24 10:34

Wielkanoc 2020, a koronawirus. Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna Wielkanoc będzie wyglądać zupełnie inaczej niż w poprzednich latach. W związku z koronawirusem, w naszym kraju obowiązuje stan epidemii. Zakazano zgromadzeń liczących więcej niż 50 osób. Dotyczy to także nabożeństw kościelnych. Jak zatem będzie wyglądać Triduum Paschalne, święcenie pokarmów i Wielkanoc? Sprawdź!

Obecnie w Kościele Katolickim trwa okres Wielkiego Postu. Wierni przygotowują się na nadejście Chrystusa realizując postanowienia wielkopostne. W związku ze zbliżającą się Wielkanocą (niedziela, 12 kwietnia), biskupi już teraz wydali specjalny dokument, w którym znajdują się zalecenia dla wiernych na temat uczestnictwa wiernych m.in. w Triduum Paschalnym.

Inaczej będzie też wyglądać spowiedź wielkanocna. Czytaj więcej tutaj: SPOWIEDŹ w okresie epidemii. Białystok: Internetowa rejestracja do konfesjonału

Wszystkie zalecenie znajdują się w dokumencie pod nazwą "Wskazania prezydium konferencji episkopatu Polski dla biskupów odnośnie sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach".

Czytamy w nim m.in. "Uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna) nie jest nakazane, a zatem nieobecność na tych celebracjach nie wiąże się z zaciągnięciem grzechu. Obowiązkowy jest udział w Mszy Świętej w Niedzielę Zmartwychwstania (obowiązek ten spełnia się też przez uczestnictwo w liturgii Wigilii Paschalnej)."

I tak w Wielki Czwartek (9 kwietnia) zalecone zostało zawężenie uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa. Księża zrezygnują z tradycyjnego umywania nóg.

Czytaj też: Masz grypę czy koronawirusa? Zobacz, jakie są podobieństwa i różnice

Czytaj też: TU KUPISZ "Super Express" w trakcie kwarantanny!

Z kolei nocna adoracja Najświętszego Sakramentu w Wieki Piątek (10 kwietnia) "może być okazją dla wiernych do przeżywania w odpowiednio małej grupie tajemnicy paschalnej." Natomiast w Wielką Sobotę (11 kwietnia) biskupi zachęcają do korzystania z możliwości adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim.

Wielkanoc, a koronawirus. W tym roku nie będzie tradycyjnej święconki

W tym roku nie będzie tradycyjnej święconki. W dokumencie Episkopatu Polski czytamy "Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350".

W tym roku Niedziela Zmartwychwstania wypada 12 kwietnia. Biskupi dopuszczają tzw. kwadrynację. To oznacza, że jeden kapłan będzie mógł cztery razy sprawować Mszę Świętą. Natomiast w dekrecie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów możemy przeczytać: 

"Na początku Wigilii i przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego (Exsúltet). [...] Ci, którzy w żaden sposób nie mogą uczestniczyć w Wigilii Paschalnej sprawowanej w kościele, niech odmówią Godzinę Czytań przewidzianą na Niedzielę Wielkanocną."

Wszystkie te zalecenia mają powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby. Przypomnijmy: koronawirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze. Choroba objawia się zazwyczaj gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Aktualnie nie ma na niego szczepionki. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci tej choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Kanapki dla personelu szpitala w Bydgoszczy