Aktualizacja: Artykuł powstał przed komunikatem rządu, który zdecydował o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń. Od środy 25 marca zakazane są wszelkie zgromadzenia, spotkania, imprezy czy zebrania. Można się spotkać tylko z członkami najbliższej rodzin. W nabożeństwach religijnych nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących nabożeństwo. To oznacza, że internetowa rejestracja do spowiedzi została anulowana. Czytaj więcej tutaj: Koronawirus w województwie podlaskim. OFICJALNIE: Zakaz wychodzenia z domu [WIDEO]
- Aby zapewnić minimalną liczbę obecnych osób w kościele stworzyliśmy specjalny system rejestracji (podobnie jak się robi rezerwację na konkretną godzinę i dzień u lekarza) - czytamy na oficjalnej stronie parafii św. Jadwigi. - Apelujemy, aby w kościele przebywały tylko te osoby, które zarejestrowały się w niżej zamieszczonym formularzu.
Czytaj też: Koronawirus. Ile osób w Polsce zachorowało na COVID-19? [MAPA]
Z dostępnego na stronach parafii kalendarza do rejestracji wynika, że każdy wierny na spowiedź wielkanocną ma 5 minut. - Jeśli ktoś potrzebuje więcej czasu, to może zarezerwować maksymalnie trzy przedziały czasowe pod rząd - czytamy.
Obowiązujący w Polsce stan epidemii wpłynie też na Wielkanoc, która w tym roku przypada na 12 kwietnia. Na przykład w Wielki Czwartek zalecone zostało zawężenie uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa. W Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów. Więcej pisaliśmy tutaj: Podlaskie. Wielkanoc, a koronawirus. W tym roku nie będzie tradycyjnej święconki
Polecany artykuł:
W dokumencie pod nazwą "Wskazania prezydium konferencji episkopatu Polski dla biskupów odnośnie sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach" możemy przeczytać m.in.:
"Drugie przykazanie kościelne nakazuje wiernym „Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty”, zgodnie z prawem Kościoła [...] W polskiej tradycji istnieje zwyczaj, że dokonuje się to najczęściej w okresie Wielkiego Postu przy okazji rekolekcji. Każdy wierny może jednak sam zdecydować, kiedy wypełni obowiązek wynikający z tego przykazania. Zachęcamy jednak Biskupów Diecezjalnych, aby – jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony służb sanitarnych – zachęcali księży, by już teraz stwarzali wiernym możliwość do spowiedzi indywidualnej."
W dokumencie zaznaczono, że z powodu epidemii spowiedź może się odbywać nie tylko w konfesjonale, ale także np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub "w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa." Biskupi przypominają, że księża nie mogą w nieuprawniony sposób udzielać rozgrzeszenia ogólnego, nie jest też możliwa spowiedź przez telefon lub Internet.
Wszystkie te zalecenia mają powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby. Przypomnijmy: koronawirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze. Choroba objawia się zazwyczaj gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem.
Czytaj: TU KUPISZ "Super Express" w trakcie kwarantanny!
Czytaj: Masz grypę czy koronawirusa? Zobacz, jakie są podobieństwa i różnice
Aktualnie nie ma na niego szczepionki. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci tej choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.