Wikipedia nie działa! Sprawdź dlaczego

i

Autor: Wikipedia Wikipedia nie działa! Sprawdź dlaczego

Wikipedia przestała działać! Wszystko przez ACTA 2 [AKTUALIZACJA]

2018-07-05 11:08

Od środy nie działa polski serwis Wikipedia. Strony popularnej encyklopedii internetowej zostały zaciemnione. Jest to oznaka protestu przeciwko dyrektywie o prawach autorskich, powszechnie zwana ACTA 2, która 5 lipca zostanie poddana głosowaniu w Parlamencie Europejskim.

Wikipedia nie działa! Sprawdź dlaczego

i

Autor: Wikipedia Wikipedia nie działa! Sprawdź dlaczego

Aktualizacja godz. 12.00: Parlament Europejski zdecydował o odrzuceniu dyrektywy. Wikipedia ponownie działa.

Serwis Wikipedia nie działa od 4 lipca od godz. 15.00 i zgodnie z zapowiedzią administratorów strony, będzie ona niedostępna przez 24 godziny, czyli do godz. 15.00 5 lipca. Strona została zaciemniona. Jest to znak protestu przeciwko dyrektywie o prawach autorskich Parlamentu Europejskiego. 5 lipca zostanie ona poddana pod głosowanie.

>>> Wypadek na DK 19 pod Bielskiem Podlaskim. Z mini coopera prawie nic nie zostało [ZDJĘCIA]

"Aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do Sieci. Wprowadza nowe ograniczenia, filtry i restrykcje. Jeżeli propozycja zostanie przyjęta w obecnej formie, dzielenie się wiedzą encyklopedyczną w sieciach społecznościowych, czy znajdowanie artykułów w wyszukiwarkach może nie być możliwe. Wikipedia także będzie zagrożona" - wyjaśniają w komunikacie administratorzy Wikipedii.

Sprzeciw wobec zmiany prawa wyraziło wielu programistów oraz naukowców. W ubiegłym tygodniu w wielu miastach w Polsce organizowane były protesty przeciwko ACTA 2.

"Chcemy nadal oferować darmową, otwartą, społecznościową encyklopedię opartą na weryfikowalnych źródłach. Wzywamy wszystkich członków i członkinie Parlamentu Europejskiego, aby głosowali przeciwko zawężeniu procedowania dyrektywy do dedykowanej komisji, aby w trakcie dyskusji plenarnej wrócono do rozmów i rozważono liczne propozycje zmian, pochodzących między innymi od organizacji ruchu Wikimedia, aby usunięto artykuły 11 i 13, jak i aby poszerzono wolność panoramy na całą Unię Europejską i poddano domenę publiczną większej ochronie" - podkreślają swoje stanowisko wikipedyści.

Pełną treść oświadczenia znajdziecie TUTAJ.

Czytaj także: Niebezpieczna bakteria w kiełbasie od znanego producenta! Może powodować zapalenie opon mózgowych, a nawet sepsę!

Zobacz TO WIDEO: