Wodociągi Białostockie zmagają się z podwyżkami cen energii. Posiłkujemy się kredytami

i

Autor: Dawid Gromadzki/UM Białystok Wodociągi Białostockie zmagają się z podwyżkami cen energii. "Posiłkujemy się kredytami"

Wodociągi Białostockie zmagają się z podwyżkami cen energii. "Posiłkujemy się kredytami"

2022-05-13 7:14

Lepsza jakość powietrza to główny efekt inwestycji w likwidację nieprzyjemnych zapachów w oczyszczalni ścieków w Białymstoku, którą zrealizowała gminna spółka Wodociągi Białostockie. W czwartek inwestycję oddano do użytku. Prezes wodociągów przy okazji przyznała, że spółka ma problemy spowodowane m.in. drastycznymi podwyżkami cen energii, gazu. - Posiłkujemy się kredytami - powiedziała.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przypomniał na czwartkowej konferencji prasowej na terenie oczyszczalni, że inwestycja w hermetyzację ścieków to jeden z elementów dużego projektu, który realizują Wodociągi Białostockie. Prezydent dodał, że zbudowano także m.in. 18 km sieci kanalizacyjnej i 6 km wodociągowej. Wartość całego dużego projektu to 166 mln zł, z czego 64 mln zł pochodzą z UE z funduszu spójności. Ścieki na terenie oczyszczalni, które do tej pory znajdowały się w zewnętrznych, odkrytych basenach, zostały przykryte specjalnymi pokrywami z laminatu. Nieprzyjemne zapachy są wentylowane, a powietrze poddawane jest dwustopniowemu systemowi oczyszczania: jest zraszane wodą, przechodzi przez skały lawowe, gdzie część zanieczyszczeń wyłapują mikroorganizmy, a reszta, która zostaje w ściekach, jest oczyszczana ponownie. Powietrze przechodzi jeszcze przez filtry węglowe - wyjaśnił Grzegorz Simson z Wodociągów Białostockich.

Białystok. Popołudniowa sjesta w Akcent ZOO. Zwierzęta leniuchują po obiedzie

Prezydent Truskolaski powiedział, że osiągnięta w ten sposób lepsza jakość powietrza, brak uciążliwych nieprzyjemnych zapachów, to przede wszystkim lepsza jakość życia mieszkańców zwłaszcza w bezpośrednim sąsiedztwie oczyszczalni, ale i mieszkających dalej. - Jest to naprawdę ważna inwestycja - mówił. Truskolaski dodał, że społeczny wymiar tej inwestycji jest istotny, bo luzie chcą mieszkać w dużym mieście, ale nie chcą doświadczać związanych z tym uciążliwości, a są nimi nieprzyjemne zapachy z oczyszczalni ścieków.

W ramach całego dużego projektu Wodociągi Białostockie zrealizowały łącznie 30 inwestycji niemal na każdym obiekcie związanym z gospodarką wodno-ściekową, które należą do spółki - poinformowała prezes Beata Wiśniewska. Inwestycje objęły m.in. stacje uzdatniania wody. - Zabezpieczyliśmy na kilkadziesiąt lat wodę dla mieszkańców Białegostoku i gminy Wasilków, (zainwestowaliśmy - PAP) w bezpieczeństwo dostaw wody bardzo dobrej jakości. Zmodernizowaliśmy stawy infiltracyjne, wybudowaliśmy nowy, trzeci pulsator, wybudowaliśmy farmę fotowoltaiczną na stacji uzdatniania w Jurowcach, gdzie produkujemy prąd na własne potrzeby - mówiła Wiśniewska.

Prezes Wodociągów Białostockich przekazała, że inwestycje w sieć wodno-kanalizacyjną przeprowadzono na ok. 50 ulicach w mieście. Na terenie oczyszczalni ścieków zbudowano także dwa tzw. bloki biologiczne, które zwiększyły wydajność tego obiektu. Wiśniewska dodała, że dzięki szeregowi inwestycji dofinansowanych z UE udaje się spółce stale i konsekwentnie podnosić komfort życia mieszkańców miasta, optymalizować gospodarkę wodno-ściekową całej aglomeracji białostockiej. Prezes Wodociągów Białostockich powiedziała również, że spółka, którą kieruje ma problemy spowodowane m.in. drastycznymi podwyżkami cen energii, gazu. - Posiłkujemy się kredytami - przekazała.

Sonda
Jak oceniasz 15 lat Tadeusza Truskolaskiego jako prezydenta Białegostoku?