Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią przedłużony? Jest decyzja

i

Autor: Policja Podlaska/KWP Białystok Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią przedłużony? Jest decyzja

Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią przedłużony? Jest decyzja

2022-02-23 13:48

Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią, który obowiązuje od 1 grudnia 2021 roku, zostanie przedłużony do 30 czerwca - wynika z projektu rozporządzenia MSWiA opublikowanego w środę na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Zakaz przebywania obowiązuje w 115 miejscowościach województwa podlaskiego i 68 miejscowościach województwa lubelskiego, które przylegają do granicy z Białorusią. Wcześniej, od 2 września do końca listopada, na tym obszarze obowiązywał stan wyjątkowy. Zakaz początkowo wprowadzono na trzy miesiące, czyli do 1 marca. Zgodnie z opublikowanym w środę projektem rozporządzenia, które ma wejść w życie 2 marca, zostanie on przedłużony do 30 czerwca. Do tego czasu ma zostać ukończona budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwiła nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej. Z zakazu wyłączeni są m.in. mieszkańcy i osoby prowadzące tam działalność gospodarczą. Powodem restrykcji wzdłuż granicy z Białorusią jest kryzys wywołany działaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki.

Szturm migrantów na przejście w Kuźnicy

- Ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 36 osób - przekazała w środę Straż Graniczna. Wśród zatrzymanych nielegalnych migrantów byli obywatele Iraku, Libanu, Kamerunu, Afganistanu, Egiptu i Senegalu. Od początku roku funkcjonariusze SG odnotowali ponad 1,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku było to 39,7 tys. prób, z czego 1,7 tys. w grudniu, 8,9 tys. w listopadzie, 17,5 tys. w październiku, 7,7 tys. we wrześniu, 3,5 tys. w sierpniu. Czytaj też: Wojskowe pojazdy na podlaskich drogach. O co chodzi?

Sonda
Jesteś za budową stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej?