Zwłoki na granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna: To prowokacja

i

Autor: Screen z filmu Zwłoki na granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna: "To prowokacja"

SG wydała komunikat

Zwłoki na granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna: "To prowokacja"

2022-12-21 18:01

Straż Graniczna wydała w środę (21 grudnia 2022) oświadczenie dotyczące białoruskich informacji o zwłokach znalezionych tuż przy stalowej barierze na granicy z Polską: "To prowokacja zmierzająca do oskarżenia strony polskiej, ciało po białoruskiej stronie granicy zostało podrzucone przez tamtejsze służby" - głosi oświadczenie Straży Granicznej.

Podlaski Oddział Straży Granicznej wydał w środę (21 grudnia 2022) oświadczenie dotyczące zwłok znalezionych na granicy.

- Dzięki istniejącej barierze elektronicznej bez przerwy monitorujemy sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Każde podejście pod zaporę oraz próby nielegalnego przekroczenia granicy natychmiast są wykrywane. Tak było i w tym przypadku - głosi oświadczenie opublikowane w na stronie internetowej POSG.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, wcześniej białoruskie służby graniczne opublikowały informację o tym, jakoby w nocy 20 grudnia przy granicy z Polską znaleziono zwłoki mężczyzny; miało się to stać niedaleko bramy w zbudowanej przez Polskę stalowej zaporze. W tej informacji mowa jest o tym, że na ciele zmarłego stwierdzono siniaki, zwłoki zostały przewiezione z Polski na Białoruś przez bramę w ogrodzeniu, a wśród rzeczy zmarłego znaleziono m.in. nakaz deportacji z naszego kraju, datowany na 19 grudnia 2022 roku. Przy tekście opublikowano zdjęcia dokumentu tożsamości mężczyzny narodowości syryjskiej oraz postanowienie polskiej SG o opuszczeniu przez niego terytorium RP i zakazie ponownego wjazdu do strefy Schengen przez trzy lata, wydane w Bobrownikach 19 grudnia tego roku.

Podlaski Oddział Straży Granicznej poinformował, że pierwsze informacje o ruchu osób po stronie białoruskiej w miejscu, gdzie potem miały być znalezione zwłoki, przekazany został przez Centrum Nadzoru bariery elektronicznej we wtorek o godz. 21.37 do placówki SG w Szudziałowie.

- Widać wyraźnie, że służby białoruskie coś szykują. W tym miejscu pojawiają się jeszcze kilka razy. Zawsze w sygnalizowane miejsca wysyłane są patrole z placówki, by sprawdzić, czy dochodzi do próby nielegalnego przekroczenia granicy - podkreśliła rzecznik POSG mjr Katarzyna Zdanowicz.

Teren, na którym zauważono ruch osób po stronie białoruskiej, monitorowano również kamerą termowizyjną. Jak podała SG, w czasie sprawdzania tego miejsca do godziny ok. 1.00 w nocy nie wykryto żadnych osób.

- Dopiero potem, na drodze oddalonej od bariery o kilkanaście metrów po stronie białoruskiej, pojawiły się służby białoruskie, które zaczęły fotografować to miejsce na tle bariery i stojącego patrolu polskiej SG oraz leżącego śpiwora i - jak się później okazało - ciała. Dzisiaj (środa, 21 grudnia 2022) zamieścili informację o rzekomym przerzuceniu zwłok przez polskie służby na Białoruś, chociaż na nagraniach widać, że przygotowanie prowokacji zajęło im kilka godzin - głosi komunikat.

Sonda
Czy straż graniczna powinna zarabiać więcej?