Budżet obywatelski 2021: Karetka neonatologiczna, zielone przystanki, pomniki

2020-10-30 8:47 jch
Budżet obywatelski 2021: Karetka neonatologiczna, zielone przystanki, pomniki
Autor: jch Budżet obywatelski 2021: Karetka neonatologiczna, zielone przystanki, pomniki

33 projekty wybrali do realizacji w 2021 roku mieszkańcy Białegostoku w ramach budżetu obywatelskiego miasta. Zgłoszonych było 117 pomysłów, na które oddano łącznie niespełna 27,4 tys. ważnych głosów. Do podziału między projekty ogólnomiejskie i osiedlowe było 12 mln zł.

Ostatecznie białostoczanie wybrali 8 projektów ogólnomiejskich i 25 osiedlowych - ogłosił w czwartek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Głosów w sumie oddano ponad 31 tys. (zdecydowana większość elektronicznie), z czego 3,8 tys. zł okazało się nieważnych. Największe poparcie (ponad 5 tys. głosów) zdobył pomysł "Białystok pomaga najmłodszym", dotyczący zakupu karetki neonatologicznej i inkubatora. Koszt to 830 tys. zł; karetka ma trafić do wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego.

Inne projekty ogólnomiejskie wybrane do realizacji, to m.in. zielone przystanki autobusowe (powstanie ich siedem kolejnych w różnych częściach Białegostoku), oświetlenie gmachu Muzeum Pamięci Sybiru czy dwa pomniki - byłego ministra spraw zagranicznych prof. Władysława Bartoszewskiego oraz b. prezydenta Białegostoku Seweryna Nowakowskiego.

Nie zyskał dostatecznego poparcia m.in. pomysł budowy pomnika Romana Dmowskiego; akcję w tej sprawie prowadziły środowiska narodowe. Gdy trwało oddawanie głosów, organizatorzy tej akcji zarzucali magistratowi, że nie mają możliwości pobrania większej liczby papierowych kart do głosowania, by mogli oddać swój głos za tym projektem starsi mieszkańcy Białegostoku (głosowanie na skserowanych kartach było nieważne).

Czytaj też: Białystok. Rasistowski atak na studentki z Zambii. "Won z Polski"! [WIDEO]

Wśród wybranych projektów osiedlowych zdecydowana większość związana jest ze szkołami, wśród nich kilka dotyczy zakupu ozonatorów czy stacji dezynfekcyjnych. Odnosząc się do tego faktu i tego, że największe poparcie zyskał pomysł zakupu karetki neonatologicznej Truskolaski mówił, że "widać piętno pandemii koronawirusa na tegorocznych głosowaniach".

Dodał, że wiele projektów związanych jest też wciąż z miejscami wypoczynku i rekreacji. - Takich miejsc zbudowaliśmy w Białymstoku bardzo dużo ale, jak widać, białostoczanie chcą, żeby one były jak najbliżej ich domów i każde miejsce wykorzystują na ten cel - dodał prezydent Białegostoku.

Czytaj też: "Potrzebujesz aborcji?" Napisy na ogrodzeniu Pałacu Branickich. Internautka: To już przegięcie

To ósma edycja budżetu obywatelskiego tego miasta. W poprzedniej, gdy również było do podziału 12 mln zł, wybrano do realizacji 32 projekty. W sumie w głosowaniu wypełniono wtedy blisko 69 tys. ankiet, ważnych było blisko 62 tys. z nich.

Czarny Spacer w Białymstoku. Kolejny dzień protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej