Tak było na ostatnim Marszu Równości w Krakowie

i

Autor: Amadeusz Calik Tak było na ostatnim Marszu Równości w Krakowie

Białostoczanie będą się modlić za uczestników marszu równości

2019-07-10 8:57

Już niedługo w Białymstoku odbędzie się pierwszy w historii miasta Marsz Równości. Sprzeciwiają mu się organizacje prawicowe, część białostoczan oraz Kościół. Kilka dni przed wydarzeniem w mieście zostanie odprawiona Msza święta "w w intencji nawrócenia i opamiętania uczestników białostockiej parady środowisk LGBT".

Białostockie ruchy katolickie 15 lipca organizują "Modlitwę w intencji mieszkańców Białegostoku - miasta miłosierdzia". W ramach tego wydarzenia odbędzie się Msza święta, która zostanie odprawiona w kościele św. Wojciecha w Białymstoku. Początek o godzinie 18.

- Msza święta zostanie odprawiona w intencji obrony dzieci i młodzieży przed deprawacją oraz w intencji nawrócenia i opamiętania uczestników białostockiej parady środowisk LGBT, która ma mieć miejsce 20 lipca tego roku - zapowiadają pomysłodawcy. - Po Mszy św. przejdziemy kolejnym odcinkiem Szlaku, z kościoła św. Wojciecha do Domu Dziecka przy ul. Słonimskiej 8, ulicą Warszawską i Słonimską. W drodze będziemy modlić się w intencji mieszkańców Białegostoku, Miasta Miłosierdzia.

I Marsz Równości w Białymstoku coraz bliżej. Na Facebooku udział w marszu zadeklarowało 1,3 tys. osób.

- Cele marszu to nie tylko przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na tożsamość i orientację seksualną, ale także wyraz solidarności z osobami LGBT+ i walka o prawa człowieka, które mamy wszyscy i o których respektowanie nie powinniśmy musieć walczyć, lecz musimy - twierdzą organizatorzy z Tęczowego Białegostoku. - Dla nas jest to „święto różnorodności”, wsparcie mieszkańców i mieszkanek Białegostoku w byciu sobą, tworzenie bezpiecznej przestrzeni, wolnej od uprzedzeń i wykluczenia – i jesteśmy szczęśliwi i dumni.

W internecie trwa zbiórka pod petycją "NIE dla marszu środowisk LGBT+ w Białymstoku 20.07.2019". Podpisało ją już ponad dziesięć tysięcy ludzi.

- Zachowanie osób ze środowiska LGBT+ odbieramy jako prowokacyjne i agresywne - czytamy w petycji. - Dostrzegamy w tym próbę narzucania swoich poglądów innym uczestnikom życia publicznego. Osoby uczestniczące w marszach często epatują obscenicznością oraz znieważają najważniejsze dla większości Polaków symbole narodowe i religijne.

Do Urzędu Miejskiego w Białymstoku zgłoszono blisko 50 zgromadzeń, pikiet i manifestacji, które odbędą się w tym samym terminie, co Marsz Równości. Wśród zgłoszonych do miasta zgromadzeń znajdziemy m.in.:

  • Marsz ludzi, którzy deklarują się, że będą, a potem nie przychodzą
  • Marsz upamiętniający 35 rocznicę otwarcia pierwszego dworca PKS w Kielcach
  • 236 rocznica uratowania w ostatniej chwili miejscowości Kirkjubaejarklaustur na Islandii, przed lawą z wulkanu Laki, która zatrzymała się na skale Eldmessutangi u granic miasta
  • Marsz w obronie disco polo jako muzyki tożsamościowej
  • Wiec poparcia dla Krzysztofa Kononowicza
  • Wiec poparcia dla korzystnej pogody obecnie panującej w Polsce
  • Manifestacja w obronie tradycyjnych wartości
  • Protest przeciwko deprawacji dzieci w szkołach
  • Manifestacja heteroseksualizmu
  • Pikieta poparcia obowiązkowej matury z matematyki
  • Promowanie tradycyjnego modelu rodziny
  • Publiczny odczyt poezji patriotycznej
  • Antoniuk - Dziesięciny razem dla Rodziny
  • Celem zgromadzenia jest wezwanie władz miasta do utworzenia w Białymstoku Ogrodu Botanicznego w postaci przemów z okazji 36 rocznicy powstania Ogrodu Botanicznego
  • Zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem wykluczenia w przestrzeni publicznej fanów muzyki trance i hip-hop, w tym głównie takich wykonawców jak Mobbyn oraz Kaz Bałagane

W I Marszu Równości nie weźmie udziały prezydent Białegostoku - Tadeusz Truskolaski. Nie obejmie też wydarzenia patronatem honorowym.