Białystok. Podwyżka biletów BKM już od lutego. Zobacz, ile zapłacisz za "miesięczny"

2020-01-14 9:17 Jacek Chlewicki
Białystok. Podwyżka biletów BKM już od lutego. Zobacz, ile zapłacisz za miesięczny
Autor: jch Białystok. Podwyżka biletów BKM już od lutego. Zobacz, ile zapłacisz za "miesięczny"

Wcześniej niż zapowiadano, podrożeją bilety Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Chodzi o bilety BKM okresowe. Białostoczanie zapłacą za nie drożej już od 1 lutego. Bilet miesięczny na wszystkie linie, które teraz kosztuje 80 zł, od lutego będzie kosztował 100 złotych. Zobacz, jakie zmiany czekają pasażerów BKM od lutego i marca 2020 roku.

Nowe ceny biletów BKM to od kilku tygodni temat numer jeden w Białymstoku. W grudniu Rada Miejska głosami radnych Koalicji Obywatelskiej (przeciw był PiS) zdecydowała o podwyżce cen biletów. Bilety jednorazowe i wieloprzejazdowe będą droższe od 1 marca, a bilety okresowe podrożeją już od 1 lutego. Internauci są oburzeni, że podwyżki będą aż tak drastyczne. Pisaliśmy o tym m.in. tutaj: "Albo chleb, albo bilet".

Czytaj także: Rolnik z Podlasia wyzywa Kruszwila na pojedynek MMA: "Mam nadzieję, że będziesz tak mocny, jak w gębie"

Bilet miesięczny na wszystkie linie podrożeje z 80 zł do 100 złotych. Bilet 30-dniowy będzie kosztował 110 złotych (wcześniej 84 zł). Natomiast bilet 3-miesięczny z 230 złotych, podrożeje do 280 złotych.

Od marca podrożeją wszystkie pozostałe bilety BKM. Normalny bilet jednorazowy papierowy, który teraz kosztuje 2,80 zł, po zmianie będzie kosztował 4 zł. Bilet elektroniczny będzie kosztował 3 złotych. Bilet 20-minutowy za 2 zł ma być zlikwidowany. Pojawi się bilet 30 minutowy za 3,60 zł. Pełny cennik znajduje się poniżej.

Nowe ceny biletów BKM
Autor: UM Białystok Nowe ceny biletów BKM
Nowe ceny biletów BKM
Autor: Urząd Miejski w Białymstoku Nowe ceny biletów BKM

Ostatnia podwyżka cen biletów BKM miała miejsce w 2012 roku. Powodem podwyżki cen biletów są m.in. rosnące koszty pracy, ceny paliw oraz spadek wpływów ze sprzedaży biletów. Od marca nie kupimy już biletów 20-minotowych. Zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz wyjaśnia, że białostockie bilety czasowe nie są dostosowane do wielkości miasta. Nikitorowicz mówił też, że w przypadku szukania innych oszczędności należałoby zlikwidować wiele obecnych linii autobusowych.

Czytaj także: Białystok. Dramatyczne sceny w SKLEPIE. Bandyta złapał kobietę za włosy

Z kolei radni PiS zwracają uwagę, że przyczynę trudnej sytuacji Białostockiej Komunikacji Miejskiej należy szukać w sposobie jej funkcjonowania. W Białymstoku funkcjonują 3 spółki komunikacyjne: Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej, Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne i Komunalny Zakład Komunikacyjny.