Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił w czwartek w audycji "Wizja lokalna" w Polskim Radiu Białystok poświęconej szpitalom, że sytuacja epidemiologiczna i sytuacja jest "zła, poważna", należy reagować stosownie do niej, podejmowane są różne decyzje, by zabezpieczać miejsca - także na intensywnej terapii - dla pacjentów z COVID-19, którzy wymagają hospitalizacji.
Dodał, że jest w stałym kontakcie z dyrektorami szpitali, służbami, podejmuje różne decyzje związane z zabezpieczeniem łóżek w szpitalach, zwiększana jest ich liczba. Czytaj też: Strefa CZERWONA i strefa ŻÓŁTA. Wszystko, co musisz wiedzieć [OBOSTRZENIA, ZASADY, KARY]
Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku (najbardziej specjalistycznego i największego szpitala w regionie), dr hab. Jan Kochanowicz mówił w tej samej audycji w Polskim Radiu Białystok, że w placówce, w klinikach zakaźnych przebywa najwięcej zakażonych pacjentów w województwie - ponad 50. Dodał, że 6 pacjentów z koronawirusem przebywa obecnie na intensywnej terapii, wymagają tzw. mechanicznej wentylacji.
- W planach mamy ewentualne zwiększenie liczby miejsc na oddziale intensywnej terapii. Trwają zmiany organizacyjne, modernizacyjne tak, abyśmy mogli przyjąć większa liczbę pacjentów - mówił Kochanowicz. Wyjaśnił, że obecnie jest 6 takich miejsc, może być o trzy więcej, a szpital ma potencjał do ponad 20 takich miejsc. Zaznaczył, że zmiany oznaczałyby ograniczenia dla innych pacjentów, ograniczenia liczby operacji. Czytaj też: Studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zakażeni koronawirusem
Według ostatnich danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, w woj. podlaskim jest 1288 tzw. aktywnych zakażeń. Zmarło do tej pory 59. pacjentów zakażonych koronawirusem. Obecnie jedynym obszarem na terytorium woj. podlaskiego, w którym jest czerwona strefa, to powiat białostocki (oprócz Białegostoku). Od soboty 10 października w strefie czerwonej będzie też powiat zambrowski i miasto Suwałki. Co to oznacza dla mieszkańców? Szczegóły TUTAJ.
Koronawirus - jak dochodzi do zakażenia? Koronawirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze. Choroba objawia się zazwyczaj gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci tej choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.