Sytuacja na granicy. Rosjanin do Polaków: Ksiądz nie wpuści was na próg kościoła [RELACJA NA ŻYWO]

i

Autor: Policja Podlaska / KWP Białystok

Sytuacja na granicy. Rosjanin do Polaków: "Ksiądz nie wpuści was na próg kościoła" [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej w poniedziałek, 22 listopada 2021 roku. Trwa nasza relacja na żywo. Od kilku tygodni Polska mierzy się z kryzysem migracyjnym na granicy białoruskiej. Cudzoziemcy codziennie próbują ją sforsować. Miniona noc znowu nie była spokojna. Tymczasem obozowisko stworzone przy przejściu Kuźnica - Bruzgi ostatecznie opustoszało, a migranci skierowani zostali przez służby białoruskie do centrum logistycznego. Sprawdź najnowsze informacje z granicy białoruskiej w relacji na żywo na www.se.pl!

Granica polsko-białoruska - poniedziałek, 22 listopada 2021. Funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowują setki prób nielegalnego przekroczenia granicy. Co teraz dzieje się przy granicy z Białorusią? Zobacz najnowsze informacje w naszej relacji na żywo. Zaczyna się kolejny trudny tydzień kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Sytuacja zaostrzyła się ponad tydzień temu, niedaleko przejścia granicznego Kuźnica - Bruzgi. Wtedy to po białoruskiej stronie granicy zgromadziła się duża grupa cudzoziemców, która podjęła siłową próbę sforsowania naszej granicy. Grupa przeszła ostatecznie z lasu na samo przejście graniczne, gdzie we wtorek doszło do szturmu. W stronę polskich służb rzucane były m.in. kamienie oraz kłody drewna. Aż 12 mundurowych zostało rannych. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała w sumie ponad 34 tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Jak sytuacja wygląda w tej chwili? Śledź najnowsze informacje z granicy polsko-białoruskiej. Śledź naszą relację na żywo! Artykuł wymaga odświeżania.

Granica białoruska. Relacja na żywo. Najnowsze informacje

Szturm migrantów na przejście w Kuźnicy

Sytuacja na granicy białoruskiej. Relacja na żywo. Najnowsze informacje z poniedziałku, 22 listopada 2021

Sytuacja na granicy. Rosjanin do Polaków: "Ksiądz nie wpuści was na próg kościoła"

Kończymy naszą relację. We wtorek kontynuacja: Granica białoruska. Relacja na żywo. Najnowsze informacje

22:17 Premier Mateusz Morawiecki ocenił w wywiadzie dla "Wprost", iż ryzyko agresji militarnej ze strony Rosji jest realne. Jego zdaniem za wzrostem niebezpieczeństwa ze strony Kremla przemawiają m.in. zgrupowanie przy granicy z Ukrainą potężnych sił militarnych oraz używanie gazu jako elementu szantażu. Szef rządu odbył w ostatnich dniach serię spotkań z premierami: Estonii, Litwy i Łotwy, z którymi rozmawiał o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz o zagrożeniach geopolitycznych. We wtorek udaje się z kolei na Węgry. (PAP)

22:00 W poniedziałek było spokojnie na lubelskim odcinku granicy polsko-białoruskiej, nie stwierdzono żadnych incydentów czy prób nielegalnego przekroczenia granicy – powiedział PAP w poniedziałek wieczorem rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Dariusz Sienicki.

21:44 Przewodniczący komisji spraw zagranicznych parlamentów państw V4 wezwali w poniedziałek UE do niezwłocznego rozważenia strategicznej odpowiedzi w celu zapobiegania próbom wykorzystania migracji w charakterze broni. Tego typu działania władz białoruskich są nie do zaakceptowania - podkreślili.

21:26 Około 240 ciężarówek oczekuje na odprawę przez przejście graniczne z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie) - poinformował PAP w poniedziałek wieczorem rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś. 

21:25 Alaksander Łukaszenka krok po kroku będzie musiał się cofnąć; nasza polityka i wsparcie międzynarodowe doprowadzą do tego, że migranci wrócą do krajów pochodzenia - ocenił w poniedziałek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

20: 55 Do 32 godzin wzrósł w poniedziałek wieczorem czas oczekiwania kierowców ciężarówek na odprawę na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach (woj. podlaskie). Rano było to 27 godzin.

20:37 Szef MSWiA w Polsat News ocenił, że Polska wobec kryzysu na granicy z Białorusią ma ogromne wsparcie wspólnoty międzynarodowej, w tym Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii.

Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu do Warszawy przyjechał szef MSW Niemiec Horst Seehofer. Wizyta odbyła się na prośbę niemieckiego ministra, bo - jak powiedział Kamiński - chciał przekazać Polsce i rządowi wyrazy solidarności i uznania.

Jak relacjonował szef MSWiA, tuż przed spotkaniem ze strony białoruskiej pojawiła się informacja - zdementowana potem przez niemieckie władze - jakoby kanclerz Niemiec Angela Merkel, która z Alaksandrem Łukaszenką w ubiegłym tygodniu rozmawiała dwukrotnie przez telefon, miała opowiedzieć się za "korytarzem humanitarnym" dla 2 tys. migrantów. (PAP)

20:13 Mariusz Kamiński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, mówił w Polsacie: "Nasi żołnierze nie dają się sprowokować, mieliśmy do czynienia z szeregiem prowokacji, obliczonych na reakcję polską, na ten pierwszy polski strzał. On nie padnie. Nasi żołnierze i funkcjonariusze są zdyscyplinowani".

19:30 MSZ: "Wicemin. @marcin_przydacz spotkał się z przedstawicielami Zgromadzenia Parlamentarnego RE z Grupy Europejskich Konserwatystów i Sojuszu Demokratycznego. Tematem rozmowy była operacja hybrydowa Łukaszenki na granicy UE-BY oraz pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa w regionie."

19:02 Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas rozmowy telefonicznej zapewnił przywódczynię białoruskiej opozycji Swietłanę Cichanouską o niezmienności polskiej polityki wobec Białorusi – poinformowało w poniedziałek MSZ.

18:48 Małopolska policja: "Nasi policjanci nie pierwszy raz dzielą się posiłkiem z imigrantami. Poniżej fotka z poprzedniej akcji udarmenienia przemytu ludzi."

Sytuacja na granicy. Rosjanin do Polaków na przejściu granicznym: "Ksiądz nie wpuści was na próg kościoła"

18:17 Jako wspólnota transatlantycka nie uznajemy Aleksandra Łukaszenki za prezydenta i nie powinniśmy tego czynić w przyszłości - mówił w poniedziałek szef MSZ Zbigniew Rau w trakcie międzynarodowej wideokonferencji nt. Białorusi, zorganizowanej przez kanclerza Austrii Alexandra Schallenberga.

18:00 Na przejściu granicznym w Bruzgach pojawił się dziś rosyjski polityk Vitaly Milonov, poseł do Dumy z ramienia pro-Putinowskiej partii - poinformował w poniedziałek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

17:16 Szef MSZ Zbigniew Rau rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem - podał resort .Tematem była sytuacja na Białorusi, a także trwający kryzys migracyjny na wschodniej granicy UE oraz pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa w regionie.

16:13  Pięciu cudzoziemców zostało zatrzymanych przez Straż Graniczną w piątek. Irakijczycy w wieku 21-25 lat chcieli dostać się do Wielkiej Brytanii i tam ubiegać się o ochronę międzynarodową – przekazała w poniedziałek PAP rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Joanna Konieczniak.

16:00 W czasie ataków na granicę RP funkcjonariusze służb białoruskich biorą udział w osłanianiu cudzoziemców - podkreślił w poniedziałek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Działania obu grup, jak dodał, wyglądają jak realizacja uzgodnionej taktyki.

15:26 Uniewinnienia dziennikarzy ukaranych naganą za naruszenie zakazu przebywania na obszarze stanu wyjątkowego domaga się Rzecznik Praw Obywatelskich, który złożył w tej sprawie kasację do Sądu Najwyższego. Według Rzecznika wprowadzony zakaz narusza konstytucję.

Chodzi o troje dziennikarzy niemiecko-francuskiej telewizji ARTE i AFP. Zostali oni zatrzymani 28 września w związku z podejrzeniem, że przebywając w miejscowości, w której wprowadzono stan wyjątkowy naruszyli zakaz przebywania na tym obszarze. Sąd rejonowy uznał dziennikarzy za winnych wykroczenia i ukarał ich naganą. (PAP)

15:21 Białoruski niezależny portal Nexta: "Swiatłana Cichanouska wezwała ministrów spraw zagranicznych EU do powstrzymania się od wszelkich kontaktów z władzami Białorusi, dopóki wszyscy więźniowie polityczni nie zostaną zwolnieni w Białorusi i przemoc ustanie."

15:18 Podlaska policja: "Nawet jeśli na wschodniej granicy ?? jest względny spokój, my ciągle w gotowości".

Sytuacja na granicy. Białoruś zmienia taktykę! Jak zareagują Polacy i Litwini? [RELACJA NA ŻYWO]

15.15 W poniedziałek po południu szef MSZ Zbigniew Rau będzie rozmawiał telefonicznie z szefem niemieckiej dyplomacji Heiko Maasem na temat obecnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy - przekazał PAP rzecznik resort spraw zagranicznych Łukasz Jasina.

14.49 Prokuratura zajmie się internautami, którzy obrażają Straż Graniczną! Związkowcy z SG zawiadomili śledczych o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zniesławienia funkcjonariuszy służących na granicy z Białorusią. Chodzi o wypowiedzi w mediach społecznościowych – podaje PAP. Jednocześnie mundurowi nie zdradzają, o jakie konkretnie komentarze chodzi. Wiemy, że zawiadomienie dotyczy trzech osób.

– To były bardzo skandaliczne i haniebne wypowiedzi. Chodzi o wpisy osób, które naszym zdaniem nie rozumieją tego, co się dzieje na granicy. Które takimi wypowiedziami powodowały, że mogły wpłynąć na morale funkcjonariuszy w takim ciężkim okresie. Że funkcjonariusze się zastanawiali, z jakiego powodu są tak atakowani – tłumaczy Marcin Kolasa, szef zarządu głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy SG.

14.28 Zakaz lotów do Unii dla linii i przewoźników, którzy transportują migrantów? Jak informuje Polska Agencja Prasowa: Komisja Europejska zaproponuje we wtorek rozszerzenie kryteriów „czarnej listy” linii lotniczych, które nie mogą latać do UE, tak by na tę listę można było dodać przewoźników odpowiadających za przemyt migrantów – poinformowała PAP, powołując się na unijne źródło. Projekt, żeby zacząć obowiązywać i wejść w życie, musi zostać zatwierdzony przez przedstawicieli wszystkich państw UE.

14.13 Straż Graniczna wkrótce chce rozpocząć loty deportacyjne. Na początek nie będą bardzo liczne, pierwszy transport zabierze maksymalnie kilkadziesiąt osób. – W tym tygodniu planujemy deportować około 20 osób, głównie obywateli Iraku i Iranu, w tym 10 organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy – zapowiada rzecznik Straży Granicznej, ppor. Anna Michalska.

– Chcielibyśmy, aby w pierwszym locie poleciało około 80 osób. Dlaczego tylko 80? Proszę pamiętać, że te osoby nie lecą same. Lecą z przedstawicielami organizacji pozarządowych, jest też ochrona funkcjonariuszy straży granicznej. Jeżeli w takiej grupie są w większości mężczyźni, to nasza ochrona musi być większa. Jeżeli są to rodziny, to możemy sobie pozwolić na mniejszą ochronę. Lecą zazwyczaj również lekarze – tłumaczy rzeczniczka SG.

14.03 Prezydent Duda o migrantach: mają posiadłości, markowe ciuchy i złotą biżuterię, to często dość zamożni ludzie. Codziennie poznajemy drastyczne opowieści migrantów odnalezionych na przykład po polskiej stronie granicy z Białorusią, którzy opowiadają o ciężkim, losie i tułaczce w lesie, bo uwierzyli, że dostaną się do UE. Tymczasem prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika „Sieci” przedstawił swoją, dość zaskakującą wiedzę na temat migrantów. Stwierdził, że migranci to często zamożni ludzie. Więcej: Prezydent Duda o migrantach: mają posiadłości, markowe ciuchy i złotą biżuterię

13.52 Potężne kontrole policji na Podlasiu. Służą tam funkcjonariusze z całego kraju. Niemal każdego dnia na Podlasiu prowadzone tam kontrole skutkują odkryciem nielegalnych imigrantów, przewożonych na zachód. I tak np. w niedzielę policjanci z Krakowa zatrzymali w Bielsku Podlaskim busa, a w nim… 29 obywateli Iraku, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. – Mężczyźni byli wycieńczeni, głodni i spragnieni – opisują krakowscy policjanci.

13.29 Rolnicy zrzucili się na quada dla Straży Granicznej! Producenci rolni zrzeszeni w Polskim Związku Zawodowym Rolników ufundowali pojazd dla funkcjonariuszy służących na granicy. Pieniądze pochodziły ze zbiórki. Koszt zakupu quada to ok. 80 tys. złotych. W zbiórce uczestniczyli rolnicy z województw: podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

– Ta nasza granica to nie tylko granica państwa, ale też poczucie bezpieczeństwa, możliwość rozwoju, inwestowania – tłumaczy Adam Paczóski z Polskiego Związku Zawodowego Rolników. – Może nie możemy zostawić naszych gospodarstw i pójść fizycznie na granicę, ale właśnie w ten sposób chcemy się do tej obrony granicy dołożyć.

13.12 Coraz więcej chętnych do włożenia munduru. Napięta sytuacja na granicy sprawiła, że więcej osób chce się czynnie zaangażować? Liczba terytorialsów przekroczyła już 31 tys., a miniony weekend to – jak podają WOT – setki nowych ochotników do służby. – Tak wysokie zainteresowanie służbą to wynik społecznej odpowiedzi na naszą ostatnią aktywność szkoleniową oraz na granicy – ocenili przedstawiciele formacji.

12.58 Sytuacja na granicy z Białorusią w Lubelskiem jest stabilna. W ostatnim czasie Straż Graniczna nie odnotowała niepokojącej aktywności migrantów na tym odcinku. Poprawiła się też sytuacja na przejściu granicznym w Koroszczynie, gdzie obecnie kolejkę do granicy tworzy „tylko” ok. 400 TIR-ów. To znacznie mniej niż w niedzielę czy kilka dni wcześniej. Więcej o sytuacji przy granicy w Lubelskiem: Kryzys na granicy z Białorusią. Co się dzieje na lubelskim odcinku?

12:48 Migrantka poroniła przy granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna podaje nowe fakty o jej stanie zdrowia [CZYTAJ WIĘCEJ].

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nadal napięta!

12:40 Portal Oko.press informuje, że trzech dziennikarzy miało być uczestnikami brutalnej interwencji nieopodal granicy. I publikuje nagranie z ich zatrzymania, zdaniem mecenasa Radosława Baszuka - bezprawnego. Sprawa zachowania polskich żołnierzy ma trafić do prokuratury [CZYTAJ WIĘCEJ].

12:20 MON udostępnia fotografie z Dubicz Cerkiewnych. - Wczoraj 150 agresywnych cudzoziemców próbowało wedrzeć się na terytorium Polski. Atak był nadzorowany przez Białorusinów. Białoruskie służby m.in. oślepiały naszych żołnierzy i funkcjonariuszy laserami - informuje resort na Twitterze.

12:02 - Rozwiązania, które przyjęliśmy w ustawie o cudzoziemcach, są podobne do tych rozwiązań, które przyjęła Litwa czy Łotwa. Starają się one odpowiadać na nową rzeczywistość, która powstała w kontekście wojny hybrydowej - powiedział w poniedziałek w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

11:46 Niedziela była dla premiera bardzo aktywnym dniem. Mateusz Morawiecki odwiedził Estonię, Litwę i Łotwę. Pojawił się również przy granicy polsko-białoruskiej.

11:43 - Minister Mariusz Kamiński rozmawiał telefonicznie z minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Priti Patel. Minister Patel wyraziła uznanie dla polskiego rządu w związku z podejmowanymi działaniami wobec naporu migrantów na wschodniej granicy UE i NATO - napisało na Twitterze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

11:40 - Z tego, co nam przekazują lekarze, kobieta jest w ciężkim stanie - powiedziała w poniedziałek na konferencji rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska. Migrantkę funkcjonariusze znaleźli w lesie około 2 tygodnie temu.

11:25 - Dwóch obywateli Uzbekistanu, którzy przewozili w autach migrantów, zatrzymano w poniedziałek w Piątnicy (woj. podlaskie) - poinformowała podlaska policja.

10:50 Przy granicy Polski z Białorusią lokalni mieszkańcy regularnie widują nielegalnych migrantów. Jedni im pomagają, inni w obawie trzymają się od nich z daleka. Nietypowe spotkanie opisał w mediach społecznościowych dziennikarz telewizji Al Jazeera Assed Baig.

10:20 - Po raz pierwszy od wielu dekad integralność naszego terytorium jest zagrożona - mówi premier Mateusz Morawiecki. Zobacz szerszy fragment przemówienia w poniższym nagraniu.

9:55 - W Ministerstwie Obrony Narodowej trwa odprawa ministra Mariusza Błaszczaka z dowódcami Wojska Polskiego dotycząca sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Tydzień temu żołnierze, policjanci i Straż Graniczna odparli jeden z większych ataków na polską granicę - podał w poniedziałek resort na Twitterze.

9:35 - Zauważyliśmy, że zmieniła się taktyka przedstawicieli białoruskich struktur siłowych - oświadczył szef litewskiej Służby Ochrony Granicy Państwowej (VSAT) Rustamas Liubajevas w rozmowie z telewizją publiczną LRT. Wskazał, że migranci „są spychani na Litwę bardzo małymi grupami, po trzy, cztery, pięć osób, co nieco utrudnia ich wykrycie i zatrzymanie”.

9:20 Jak podaje na Twitterze Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, trwa właśnie spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z sekretarzem generalnym OECD.

Granica białoruska. Trwa kryzys migracyjny. Jaka jest sytuacja na granicy?

9:10 W Lubelskiem skróciła się kolejka ciężarówek oczekujących na odprawę w Koroszczynie. - Około 400 ciężarówek oczekuje na odprawę przez przejście graniczne z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie). W ciągu ostatniej zmiany kolejka skróciła się - poinformował PAP w poniedziałek rano rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

9:00 Jak podaje Straż Graniczna, grupa około 150 agresywnych osób próbowała wedrzeć się w niedzielę do Polski. - W rezultacie na odległość kilku metrów przedostało się 70 osób. Zdarzenie nadzorowane było przez białoruskie służby - przekazała w poniedziałek PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

8:38 - Noc na polsko-białoruskim odcinku granicy w woj. lubelskim upłynęła spokojnie, nie odnotowano prób nielegalnego przekraczania granicy - powiedział PAP w poniedziałek rano rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Dariusz Sienicki.

8:20 Kryzys na granicy polsko-białoruskiej trwa. Kolejni "kurierzy" są już w rękach policji. Minionej doby funkcjonariusze zatrzymali trzech obywateli Ukrainy oraz obywatela Tadżykistanu. Przewozili oni osoby nielegalnie przebywające w Polsce. W ich autach mundurowi znaleźli łącznie 39 nielegalnych migrantów [CZYTAJ SZCZEGÓŁY].

Sytuacja na granicy Polski z Białorusią

23:00 Dziękujemy za śledzenie naszej relacji! Już jutro rano kolejne informacje z granicy polsko-białoruskiej!

22:26 19 godzin czekają obecnie kierowcy ciężarówek na odprawę przez przejście graniczne z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie). W kolejce na wyjazd z Polski stoi tysiąc pojazdów - poinformował PAP w niedzielę wieczorem rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

Na wyjeździe z Polski przez polsko-białoruskie przejście w Koroszczynie w ostatnich 12 godzinach funkcjonariusze odprawili 558 samochodów ciężarowych. "Obecnie w kolejce na wyjazd z Polski jest tysiąc pojazdów ciężarowych. Szacunkowy czas oczekiwania to 19 godzin" – podał rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

21:45 Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

21:05 Do 35 godzin skrócił się w niedzielę wieczorem czas oczekiwania na odprawę ciężarówek na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach (Podlaskie) - poinformowała podlaska Krajowa Administracja Skarbowa. Rano tego dnia na odprawę kierowcy czekali 47 godzin.

Bobrowniki to obecnie jedyne w regionie przejście graniczne z Białorusią obsługujące drogowy ruch towarowy. Od blisko dwóch tygodni zamknięte jest do odwołania sąsiednie przejście w Kuźnicy. Od tego czasu w Bobrownikach wciąż utrzymuje się kolejka ciężarówek, a czas oczekiwania nie spada poniżej 20 godzin.

20:33 Premier Mateusz Morawiecki spotka się w poniedziałek w sekretarzem generalnym OECD Mathiasem Cormannem w związku z przypadającą 25. rocznicą przystąpienia Polski do tej organizacji. - Jednym z tematów rozmowy ma być sytuacja na polsko-białoruskiej granicy - poinformowała Kancelaria Premiera.

- Na przestrzeni ostatnich miesięcy reżim Białorusi nasila wobec Unii Europejskiej działania o charakterze wojny hybrydowej. Organizowana przy udziale służb białoruskich nielegalna migracja ma doprowadzić do destabilizacji sytuacji politycznej i zagrozić bezpieczeństwu Polski i Unii Europejskiej - podkreśliła Kancelaria Premiera w komunikacie.

20:05 Pod hasłem "Łukaszenka przekroczył granicę" pikietowali w niedzielę Białorusini przed ambasadą Białorusi w Warszawie. Jak powiedziała PAP białoruska aktywistka Stasia Glinnik, Łukaszenka jest jedyną osobą odpowiedzialną za kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej.

Udział w akcji wzięły osoby starsze, ludzie młodzi, także dzieci. Większość trzymała plansze z portretami osób, które walkę z reżimem przypłaciły życiem, oraz tymi, którzy obecnie siedzą w więzieniach. Protestujący mieli też transparenty z hasłami w języku białoruskim lub rosyjskim. Nie zabrakło transparentów w języku polskim.

19:13 Obywatela Ukrainy, który przewoził w aucie 28 Irakijczyków, zatrzymano w niedzielę w Bielsku Podlaskim - poinformowała podlaska policja.

Z informacji przekazanych przez policję wynika, że do zatrzymania doszło na ul. Brańskiej.

18:42 W mediach społecznościowych Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że służbę na granicy pełnią pijani Białorusini pod bronią. "To nie pierwszy taki przypadek, z którym spotkali się nasi żołnierze" – dodano.

Do wpisu został dołączony krótki film.

17:45 Podziękowaniu funkcjonariuszom policji, straży granicznej i żołnierzom, którzy pełnią swoją służbę na granicy polsko-białoruskiej w związku z kryzysem migracyjnym, służył marsz i manifestacja, które w niedzielę po południu odbyły się w Białymstoku.

Organizatorem "Marszu poparcia dla Obrońców Granic", w której wzięło udział kilkadziesiąt osób, był Ruch Narodowy i Konfederacja.

Wydarzenie rozpoczęło się mszą św. w kościele św. Rocha, po której uczestnicy przeszli główną ulicą miasta na Rynek Kościuszki. Mieli ze sobą baner z hasłem "#dziękujemy", nieśli też flagi biało-czerwone. Po drodze skandowali "Dziękujemy!", "Dziękujemy obrońcom granic!". Trzymali też hasła "murem za polskim mundurem", "solidarni z obrońcami granic" czy "popieramy obrońców granic".

16:57 - Z oddali te wydarzenia mogą wyglądać jak zwykły kryzys migracyjny, ale tak nie jest. To jest kryzys polityczny, wywołany w specjalnym celu - mówi premier Morawiecki.

16:25 - Stanowczy opór Polski i krajów bałtyckich doprowadził do wyhamowania działań białoruskiego reżimu. Chcemy kontynuować tę naszą solidarność na wschodniej flance NATO - powiedział w niedzielę w Rydze premier, Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki przebywa w stolicy Łotwy, gdzie spotkał się z szefem łotewskiego rządu Kriszjanisem Karinszem, by rozmawiać o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i o zagrożeniach geopolitycznych.

15:24 Polska i Kraje Bałtyckie mają wspólne zdanie na temat sytuacji na granicy z Białorusią - wynika z niedzielnej wypowiedzi wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka. Dodał, że wspólny głos polskich władz i władz tych krajów wzmacnia przekaz i pokazuje, że problem rzeczywiście istnieje.

- W zasadzie wszyscy przedstawiciele polskich władz, ale nie tylko polskich, bo zwracam cały czas uwagę na głos krajów bałtyckich, pokazują, że mają wspólne zdanie w tej sprawie, że tu nie ma żadnych różnic w interpretacjach działań podejmowanych przez Łukaszenkę czy Putina - powiedział w niedzielę Wawrzyk na antenie TVP Info.

14:57 Wygrywamy bitwę o granicę – zapewnia w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" prezydent Andrzej Duda, podkreślając, że Polska wywiązuje się z obowiązków obrony wschodniej granicy Unii Europejskiej. Wywiad z prezydentem Dudą "Polska nie pęknie" ukaże się w tygodniku w "Sieci" w poniedziałek 22 listopada. Jego zapowiedź i fragmenty pismo opublikowało na swojej stronie internetowej.

"Wygrywamy bitwę o granicę" – zapewnia w wywiadzie z pismem Duda i stwierdza przy tym, że reżim Łukaszenki, wywołując kryzys na granicy polsko-białoruskiej, doprowadził do impasu w stosunkach Białorusi z Unią Europejską. 

"Musimy to podkreślać za każdym razem, to jest atak białoruskiego reżimu na odcinek granicy wspólnoty, którym zarządza Polska i za którego ochronę odpowiadają polskie władze. I Polska, jako państwo członkowskie, swoje obowiązki realizuje" – podkreśla. (PAP)

14:35 Rosja przygotowuje atak na Ukrainę z kilku kierunków na początku 2022 roku – uważa naczelnik głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy Kyryło Budanow, cytowany w niedzielę przez portal Military Times. Rosja zgromadziła ponad 92 tys. żołnierzy przy ukraińskich granicach i przygotowuje atak pod koniec stycznia albo na początku lutego przyszłego roku – powiedział portalowi Budanow.

Według niego taki atak najprawdopodobniej obejmowałby naloty powietrzne, ataki artyleryjskie i pancerne oraz ataki powietrznodesantowe na wschodzie, desanty morskie w Odessie i Mariupolu oraz mniejsze wtargnięcie przez Białoruś. Jak ocenił, przygotowywany przez Rosję atak byłby "znacznie bardziej niszczycielski niż wszystko, co dotychczas zaobserwowano w ramach konfliktu trwającego od 2014 r., w którym zginęło ok. 14 tys. Ukraińców". (PAP)

14:22 Sugerowanie, że Polska topi ludzi w bagnach jest godne Łukaszenki, a nie polskiej europosłanki – napisał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, odpowiadając w mediach społecznościowych europosłance, założycielce PAH Janinie Ochojskiej. Ochojska komentowała na Twitterze piątkową wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy ze Skopje, gdzie mówił: "Ci, spośród migrantów, którzy przejdą na stronę polską nielegalnie, jeśli potrzebują pomocy – otrzymują ją w każdym przypadku". - Czemu pan prezydent Andrzej Duda kłamie? W przeważającej liczbie migranci są wypychani na granicę, do lasu, na bagna, dzieci, kobiety w tym ciężarne. Kilka z nich poroniło, kilkoro dzieci i młodych ludzi umarło "na świętej, polskiej ziemi".. Że też nie jest Panu wstyd! – napisała europosłanka.

Granica polsko-białoruska. Polska zamknie kolejne przejścia graniczne?

14:04 Premier Mateusz Morawiecki przybył do Rygi na spotkanie z szefem łotewskiego rządu Kriszjanisem Karinszem, by rozmawiać o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i o zagrożeniach geopolitycznych.

13:45 To co dzieje się na naszych oczach, to może być dopiero wstęp do czegoś dużo gorszego – mówił premier Mateusz Morawiecki w Wilnie. Jego zdaniem wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej, koncentracja wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą i kryzys energetyczny to różne elementy tego samej sytuacji. Premier Mateusz Morawiecki wystąpił w niedzielę na wspólnej konferencji w Wilnie z premier Litwy.

13:37 Nikt ze strony polskiej nie rozmawiał z Aleksandrem Łukaszenką, żeby go nie uwiarygadniać. Nie jest on uznawany przez świat demokratyczny jako prezydent – powiedział w niedzielę prezydencki minister Andrzej Dera. Dera, który był jednym z niedzielnych gości w programie "Kawa na ławę" w TVN24, został zapytany, na ile Polska i polska dyplomacja dziękuje dzisiaj kanclerz Niemiec Angeli Merkel za rozmowę z Aleksandrem Łukaszenką, a na ile ma do niej pretensje.

13:26 Wiemy o kontaktach dyplomatycznych i służbowych białoruskich i rosyjskich z Uzbekistanem i z Afganistanem. Najprawdopodobniej będzie próba wykorzystania kryzysu w Afganistanie jako kolejnej odsłony kryzysu migracyjnego – powiedział w niedzielę w Wilnie premier Mateusz Morawiecki.

13:15 Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i premier Litwy Ingridy Šimonytė w Wilnie.

12:50 Największy ciężar ataku hybrydowego, który prowadzony jest na wschodniej granicy Unii Europejskiej, spoczywa na Polsce - mówiła premier Litwy Ingrida Szimonyte po spotkaniu z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim o sytuacji na granicy z Białorusią.

12:20 Ministerstwo Obrony Narodowej: "Kolejny dowód na instrumentalne wykorzystywanie migrantów przez białoruskie służby. Dziecko prosi funkcjonariuszy o zgodę na atak kamieniami w stronę naszych żołnierzy."

12:03 Zamknięcie przejść granicznych czy blokada handlowa z Białorusią, to są nadal narzędzia, które są w wachlarzu rozwiązań politycznych, gospodarczych, które mogą być wobec Białorusi stosowane - mówił w niedzielę w Wilnie rzecznik rządu Piotr Müller.

11:37 Około 750 ciężarówek czeka w kolejce do odprawy na przejściu granicznym z Białorusią w Koroszczynie – podała w niedzielę Izba Administracji Skarbowej w Lublinie. Czas oczekiwania na wyjazd z Polski wynosi ok. 21 godzin.

11:07 Premier Mateusz Morawiecki przybył do Wilna na spotkanie z szefową litewskiego rządu Ingridą Szimonyte, by rozmawiać o sytuacji na granicy z Białorusią oraz o zagrożeniach geopolitycznych.

10:45 Wojciech Szewko: "Rozmowa posła do rosyjskiej dumy Milonowa z migrantami w Bruzgach. Pyta gdzie chcą się osiedlić w Europie. W Polsce - nie chcą."

10:30 Grupa migrantów przemieszczająca się wzdłuż granicy po stronie białoruskiej.

10:17 Jesteśmy gotowi na zamykanie kolejnych przejść granicznych, zamykanie możliwości tranzytowych i handlowych, po to, żeby wywrzeć gospodarczą presję na reżim Łukaszenki - oświadczył w niedzielę w Tallinnie premier Mateusz Morawiecki.

10:05 Migranci z granicy polsko-białoruskiej w centrum logistycznym Bruzgi. Transmisja na żywo

9:42 Wojciech Szewko, analityk ds. stosunków międzynarodowych: "Bruzgi. Delegacja WHO w obozie migrantów. Karajew jedyny bez maseczki. Tłumaczy: nie bójcie się, jestem w pełni zaszczepiony rosyjską szczepionką Sputnik V. To z oficjalnej propagandy białoruskiej."

Granica polsko-białoruska. Migranci i Białorusini rzucali kamieniami. Niespokojna noc [RELACJA NA ŻYWO]

9:31 Sobota była spokojna na odcinku granicy polsko-białoruskiej w woj. lubelskim. Nie zanotowano prób nielegalnego przekroczenia granicy – powiedział PAP w niedzielę rano rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Dariusz Sienicki.

9:16 Jesteśmy bardzo wdzięczni Polsce za obronę granic zewnętrznych Unii Europejskiej i NATO - powiedziała premier Estonii Kaja Kallas po spotkaniu z premier Mateuszem Morawieckim. "Z całą pewnością nie poddamy się szantażowi ze strony reżimu Łukaszenki" - zapewniała.

9:07 Konferencja prasowa premiera Mateusz Morawiecki i premier Estonii Kaja Kallas w Tallinie.

9:04 880 ciężarówek czeka w niedzielę rano w kolejce do odprawy na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach – podała podlaska Krajowa Administracja Skarbowa. Czas czekania na odprawę wynosi 47 godzin.

8:54 Więcej informacji na temat prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Do pierwszej próby doszło przed północą na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze. Od strony białoruskiej przyjechał pod granicę samochód ciężarowy. - Służby białoruskie przywiozły grupę migrantów. W sumie było tam około 100 osób. Służby białoruskie wyciągnęły też drewnianą kładkę i przerzuciły na concertinę. Służby polskie próbowały zabrać kładkę i nie dopuścić do przekroczenia – przekazała PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. - Zostaliśmy obrzuceni kamieniami, kawałkami konarów drzew zarówno przez służby białoruskie, jak i przez cudzoziemców. Do tego było również oślepianie latarkami, laserami – dodała rzecznik SG.

Na terytorium Polski weszły 92 osoby. Po kilku metrach od linii granicy zostały zatrzymane, poinformowane o obowiązku opuszczenia terytorium Polski i zawrócone do linii granicy państwowej. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, nie było też potrzeby udzielania pomocy. Do drugiej próby siłowego przekroczenia granicy doszło ok. 19.30 w sobotę na odcinku ochranianym przez placówkę w Mielniku. - Grupa kilkunastu cudzoziemców próbowała wedrzeć się do Polski, byli bardzo agresywni. W kierunku polskich funkcjonariuszy użyto kamieni, kawałków drzew. Nikt nie doznał obrażeń, ale uszkodzony został samochód służbowy Wojska Polskiego, w którym została stłuczona szyba w tylnych drzwiach – dodała ppor. Michalska. (PAP)

8:42 Jak poinformowała Straż Graniczna, w sobotę na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Czeremsze grupa ok. 100 bardzo agresywnych cudzoziemców, przywiezionych pod granicę przez służby białoruskie, siłowo próbowała wedrzeć się do Polski. Służby zapobiegły sforsowaniu granicy.

8:36 W niedzielę Kancelaria Premiera opublikowała spot z premierem Mateuszem Morawieckim zatytułowany We Defend Europe (ang. bronimy Europy). Premier przemawiając w języku angielskim powiedział, że Europa jest zagrożona, a celem wojny hybrydowej białoruskiego reżimu jest destabilizacja Europy, po raz pierwszy od czasów zimnej wojny. Czytaj więcej tutaj: Morawiecki w mocnych słowach apeluje do Unii Europejskiej!

8:17 Europa, nasz wspólny dom, jest zagrożona; na granicy polsko-białoruskiej toczy się wojna hybrydowa, którą Alaksandr Łukaszenka ze wsparciem Władimira Putina wypowiedział całej UE; apeluję o solidarność z Polską, Litwą i Łotwą - mówi premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w niedzielę spocie.

8:11 Jak poinformował Marcin Gawryluk z zespołu prasowego podlaskiej policji, to jeśli chodzi o interwencje policjantów na granicy, to noc minęła spokojnie.

8:01 Straż Graniczna: Wczoraj tj. 20.11 na granicy polsko-białoruskiej funkcjonariusze SG odnotowali 208 prób jej nielegalnego przekroczenia. Zatrzymany został 1 nielegalny imigrant - obywatel Iraku. Wydano 31 postanowień o opuszczeniu terytorium Polski. Pozostałym próbom zapobieżono.

Granica polsko-białoruska. Relacja na żywo. Najnowsze informacje

7:50 Wczoraj policjanci podczas kontroli drogowych zatrzymali 5 osób w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zatrzymani to obywatele Gruzji, Białorusi i Holandii. Chcieli przewieźć 15 osób, które nielegalnie przekroczyły granicę.

7:45 Premier Mateusz Morawiecki przybył już do Tallinna, gdzie spotka się z premier Estonii Kaji Kallas, aby rozmawiać o kryzysie wywołanym przez białoruski reżim. To pierwsze z serii spotkań z europejskimi przywódcami, w niedzielę szef polskiego rządu odwiedzi jeszcze Litwę oraz Łotwę.

7:34 Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

7:14 Jak przekazała w niedzielę rano kancelaria premiera, premier Mateusz Morawiecki jest w drodze do Tallina, gdzie spotka się z premier Estonii Kają Kallas. To pierwsze z serii spotkań z europejskimi przywódcami, w niedzielę szef polskiego rządu odwiedzi jeszcze Litwę oraz Łotwę. Wizyty te mają związek z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy i trudną sytuacją geopolityczną. "Sytuacja geopolityczna jest bardzo poważna i wymaga licznych działań oraz zabiegów dyplomatycznych. Dlatego wyruszam w podróż po kilku krajach europejskich, aby rozmawiać o kryzysie międzynarodowym wywołanym przez działania Alaksandra Łukaszenki" – zapowiedział premier Morawiecki w sobotę w mediach społecznościowych.

Sonda
Imigranci szturmują polską granicę. Co powinien zrobić rząd?