Kolejka TIR-ów czeka na wjazd na granicy białoruskiej. 31 godzin

i

Autor: TOMASZ MATUSZKIEWICZ/SUPER EXPRESS

Kolejka ciężarówek na przejściu granicznym. Kierowcy muszą czekać wiele godzin na odprawę

2022-05-31 9:14

Do 10 godzin muszą czekać we wtorek rano kierowcy aut ciężarowych na odprawę na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach - podała podlaska KAS. Jeszcze w weekend czas oczekiwania wynosił ok. 20 godzin.

We wtorek rano w kolejce na odprawę czeka 180 tirów - poinformowała PAP podlaska Krajowa Administracja Krajowa. W ciągu ostatniej zmiany (12 godzin) na Białoruś wyjechało 104 samochody ciężarowe. Od ponad pół roku Bobrowniki są jedynym w Podlaskiem drogowym przejściem granicznym obsługującym ruch towarowy z Białorusią. W listopadzie 2021 r., z powodu kryzysu migracyjnego, zawieszono do odwołania odprawy na sąsiednim przejściu w Kuźnicy. Przez wiele tygodni na przejściu w Bobrownikach utrzymywały się długie, sięgające kilkudziesięciu kilometrów i nawet trzech dni oczekiwania, kolejki ciężarówek wyjeżdżających na Wschód.

Trwa budowa zapory na granicy z Białorusią. Ma być gotowa do 30 czerwca

Sytuację zmieniły najpierw ograniczenia związane z unijnym embargiem na towary, które mogłyby być wykorzystane do działań wojennych Rosji wobec Ukrainy, a później - wprowadzony od północy z 16 na 17 kwietnia - zakaz transportu drogowego na terytorium UE przez przewoźników z Rosji i Białorusi w ramach sankcji gospodarczych UE po agresji Rosji na Ukrainę. Ruch zmalał do tego stopnia, że przez kilka tygodni odbywał się praktycznie bez kolejek, jedynie w niektóre dni trzeba było poczekać na odprawę godzinę lub dwie. Od połowy maja czas oczekiwania ponownie zaczął się wydłużać i znowu pojawiły się dłuższe kolejki.

Czytaj też: Rolnicy. Podlasie. "Dużo zdrowia!". Urodziny Gienka z Plutycz. Ile lat ma rolnik?

Sonda
Jesteś za budową stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej?