Matura 2019. W woj. podlaskim do egzaminów przystąpi 8700 uczniów. Prezydent Białegostoku: To ważne (najważniejsze) dni w Waszym życiu

i

Autor: Pixabay Matura 2019. W woj. podlaskim do egzaminów przystąpi 8700 uczniów. Prezydent Białegostoku: "To ważne (najważniejsze) dni w Waszym życiu"

Matura 2019. W woj. podlaskim do egzaminów przystąpi 8700 uczniów. Prezydent Białegostoku: "To ważne (najważniejsze) dni w Waszym życiu"

2019-05-06 11:12

W całej Polsce rozpoczęły się matury. W Białymstoku do matury z języka polskiego przystąpiło prawie 3800 uczniów.

W poniedziałek 6 maja ruszyły matury. Maraton pisania egzaminów zakończy się dopiero 25 maja. W poniedziałek maturzyści przystąpili do egzaminu pisemnego z języka polskiego. Ten w całej Polsce rozpoczął się o godzinie 9.

W woj. podlaskim do matur przystąpi w sumie ponad 8700 uczniów. W całej Polsce będzie to blisko 270 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Powodzenia maturzystom życzył prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski:

- Drodzy maturzyści z Białegostoku. To ważne (najważniejsze) dni w Waszym życiu. Matura to przepustka na wymarzoną uczelnię. Powodzenia - napisał na Twitterze Tadeusz Truskolaski.

Z kolei Rafał Rudnicki, odpowiedzialny za edukację w naszym mieście wiceprezydent Białegostoku napisał:

- Powodzenia dla wszystkich białostockich maturzystów! Wiem, że się stresujecie, ale zobaczycie, że będzie dobrze.

Na egzaminie pisemnym maturzyści obowiązkowo zdają język polski, matematykę oraz język obcy na poziomie podstawowym. Muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu pisemnego z przedmiotu do wyboru na poziomie rozszerzony. Wszyscy maturzyści muszą także podejść do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych, z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. 

Czytaj także: Katolicki rap z Białegostoku! Klip do utworu "Nie mów mi" powstał w Starosielcach. "Nigdy nie zostawaj sam z problemami, bo to cię zeżre" [WIDEO]

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają obowiązkowe także egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego. W Podlaskim takie szkoły są w Bielsku Podlaskim, Hajnówce i w Puńsku.

Każdego dnia będą przeprowadzane dwie sesje egzaminacyjne: pierwsza o godz. 9:00, druga – o 14:00. Część ustna egzaminu maturalnego przeprowadzana jest w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.

Z informacji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że najczęściej wybierane przez tegorocznych maturzystów egzaminy z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym to: język angielski – 154 881 osób (57,5% zdających), geografia – 71 551 osób (26,6% zdających), matematyka – 61 404 osoby (22,8% zdających) i język polski – 56 448 osób (21,0% zdających).

Wszystkim maturzystom z Białegostoku i woj. podlaskiego życzymy powodzenia!

Jesteś z Białegostoku? Zobacz inne nasze artykuły:

Białostoczanin przeżył poważny wypadek samochodowy. Teraz gra w przejściu podziemnym [WIDEO]

Sad edukacyjny w Parku Antoniuk już gotowy. Posadzono tam m.in. drzewa owocowe i krzewy [ZDJĘCIA]

Ile trzeba zarabiać, aby żyć godnie w Białymstoku? [WIDEO]