Najatrakcyjniejsze miasto: Białystok. Najlepsze osiedla: Słoneczny Stok i Mickiewicza. Wyniki rankingu Otodom

2020-09-21 7:51 Jacek Chlewicki
Najatrakcyjniejsze miasto: Białystok. Najlepsze osiedle: Słoneczny Stok. Wyniki rankingu Otodom
Autor: UM Białystok/Wschodzący Białystok Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski, w tym 1 541 mieszkańców Białegostoku (na zdj,), oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy.

Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom ponad 1500 mieszkańców Białegostoku oceniło życie w swoim mieście. Pytano między innymi o bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologia, relacje sąsiedzkie czy dostępność do sklepów. W poszczególnych kategoriach zwyciężały różne osiedla, a po podliczeniu wszystkich wyników poznaliśmy dwie najatrakcyjniejsze dzielnice Białegostoku. Pierwsze miejsce zajęły ex aequo osiedla Słoneczny Stok i Mickiewicza.

Zdaniem mieszkańców osiedli Słoneczny Stok i Mickiewicza, które w tej edycji Rankingu Dzielnic przeprowadzanego przez Otodom zajęły pierwsze miejsce to dobre miejsce do mieszkania. Choć zupełnie różne, to oba osiedla są chwalone za dobrą organizację, dostęp do atrakcji, sklepów oraz tereny zielone. Mieszkania na Słonecznym Stoku są nadal w atrakcyjnej cenie, za jeden metr kwadratowy w 2019 roku trzeba było przeciętnie zapłacić 4 843 zł, podczas gdy średnia cena mieszkania na rynku wtórnym w Białymstoku wyniosła prawie 6 tys. zł. Natomiast na osiedlu Mickiewicza ceny mieszkań są zdecydowanie powyżej średniej, w ciągu ostatnich czterech lat zaobserwowano ponad 30% wzrost ceny. Droższe mieszkania są tylko w Centrum Białegostoku – komentuje Jarosław Krawczyk z serwisu nieruchomości Otodom.

Wśród kategorii szczegółowych, osiedle Słoneczny Stok znalazło się na pierwszym miejscu pod względem kosztów życia, natomiast na drugim w kategorii bezpieczeństwa, ekologii, komunikacji i ścieżek rowerowych oraz infrastruktury dla dzieci i łatwego dostępu do służby zdrowia. Wysoko, bo na trzecim miejscu oceniają osiedle osoby aktywne sportowo.

Białystok najatrakcyjniejszym miastem do życia w Polsce wg. rankingu Otodom
Autor: mat. prasowy Białystok najatrakcyjniejszym miastem do życia w Polsce wg. rankingu Otodom

Natomiast jeśli chodzi o Mickiewicza to właśnie to miejsce zostało najlepiej ocenione przez osoby ceniące sobie aktywność sportową, uzyskało zdecydowaną przewagę nad wszystkimi dzielnicami Białegostoku zwłaszcza w kategorii darmowego miejsca aktywnego spędzania czasu. Jednocześnie osiedle Mickiewicza znalazło się najwyżej jeśli chodzi o dostępność do sklepów, a na drugim miejscu, zaraz po Centrum, w kategorii dostępności do atrakcji, na trzecim jako osiedle dla imprezowiczów oraz pod względem infrastruktury dla dzieci.

Czytaj więcej:

Białystok, okazał się zwycięzcą w ocenie ogólnej, został przez mieszkańców najwyżej oceniony w następujących kategoriach: komunikacja, zadbana okolica, koszty życia. Drugie miejsce przypadło mu w kategorii bezpieczeństwa i relacji sąsiedzkich, a trzecie jako miejsce z dobrą infrastrukturą dla dzieci, dostępnością sklepów w okolicy oraz dla miłośników nocnego życia. 

- To kolejna najwyższa lokata Białegostoku w ogólnopolskim rankingu, z której bardzo się cieszę. Od wielu lat staramy się tak planować inwestycje i w taki sposób podejmować wszelkie działania, aby jak najlepiej służyły naszym mieszkańcom. Pozytywna opinia białostoczan na temat miejsca, w którym żyjemy,  jest dla mnie najlepszą nagrodą za naszą pracę, ale też największą motywacją do podejmowania następnych wyzwań. Białystok jest wspaniały i nasi mieszkańcy to potwierdzają. Warto przyjechać do nas nie tylko na turystyczny wypad, ale na życie - komentuje Tadeusz Truskolaski prezydent Białegostoku.

Pierwszy Park Kieszonkowy w Białymstoku

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.