Podlaska Oktawa Kultur 2019. Prezentacja zespołów, które wezmą udział w tegorocznym festiwalu. To taka namiastka egzotycznych wakacji w naszym Korycinie

i

Autor: WOAK Podlaska Oktawa Kultur 2019. Prezentacja zespołów, które wezmą udział w tegorocznym festiwalu. "To taka namiastka egzotycznych wakacji w naszym Korycinie"

Podlaska Oktawa Kultur 2019. Prezentacja zespołów, które wezmą udział w tegorocznym festiwalu. "To taka namiastka egzotycznych wakacji w naszym Korycinie"

2019-03-21 13:32

Podlaska Oktawa Kultur to festiwal, który odbywa się w Białymstoku i kilkunastu miejscowościach regionu. Dla wielu gmin to jedyna szansa by gościć u siebie zespoły muzyczne z całego świata.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, organizator festiwalu, zaprosił przedstawicieli lokalnych ośrodków kultury z całego województwa na prezentację zespołów, które wezmą udział w tegorocznej Oktawie. Będzie ich 26 z 16 krajów, między innymi z Rumunii, Słowacji, Gruzji, Serbii, Ukrainy, Litwy Łotwy i Włoch. Po raz pierwszy na festiwal przyjadą grupy z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Kamerunu.

Czytaj także: Białostocka pisarka Katarzyna Bonda i Remigiusz Mróz są parą. Pokazali TO zdjęcie!

- Wierzę, że sukces Podlaskiej Oktawy Kultur to rezultat stale poszerzającej się współpracy regionalnej samorządów, instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych zaangażowanych w realizację tego wydarzenia. A jest to festiwal o ogromnej randze i prestiżu – mówił dyrektor WOAK-u Cezary Mielko -  Zakwalifikowaliśmy 26 zespołów, ale ta liczba może jeszcze wzrosnąć. Wpłynęło do nas ponad 50 zgłoszeń, a więc mieliśmy nie lada dylemat, aby wybrać te najlepsze zespoły. Teraz mogą je państwo zaprosić do siebie.

Zespoły biorące udział w Podlaskiej Oktawie Kultur są rozchwytywane. Na ich prezentację przyjechali przedstawiciele 27 lokalnych domów kultury, i to nie tylko z dużych miast, takich jak Suwałki, Grajewo, Kolno czy Hajnówka, ale także z Orli, Sokola, Nowinki czy Wigier.

- Tak naprawdę podobają mi się wszystkie zaprezentowane grupy – mówi Beata Matyskiel z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie – ale ponieważ muszę wybrać, zdecydowałam się na zespół z Kamerunu i Indii. To taka namiastka egzotycznych wakacji w naszym Korycinie. Już cieszę się na koncerty na plaży, nad zalewem, przy płonących ogniskach…

Podlaska Oktawa Kultur to największy w województwie podlaskim festiwal ukazujący szeroko pojęty folklor i jego artystyczne inspiracje. Przez kilka dni na scenie w Białymstoku oraz w wielu miejscowościach regionu prezentują się zespoły z całego świata, wykonujące najpiękniejsze pieśni i barwne tańce swojego kraju. Z roku na rok festiwal naturalnie się rozszerza i wzbogaca o folklor z najróżniejszych zakątków świata. W tym roku Podlaska Oktawa Kultur odbędzie się w dniach 24-28 lipca.

Zobacz także:

Taxi dla Seniora. Radny PiS chce wprowadzić w Białymstoku darmowe przejazdy taksówkami dla seniorów

Bolt w Białymstoku. Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała dwóch kierowców. Każdemu z nich grozi 14 tys. złotych kary [ZDJĘCIA]

Big Brother. Juszes, czyli Justyna Żak z Białegostoku w nowym reality show. Ma 26 lat i jest weganką [ZDJĘCIA]