Podlaskie. Chciał pochwalić się przed kolegą. Kolega doniósł do ZUS

i

Autor: Photo by Tom Pumford on Unsplash Podlaskie. Chciał pochwalić się przed kolegą. Kolega doniósł do ZUS. Zdjęcie ilustracyjne

Podlaskie. Chciał zabłysnąć przed kolegą. Ten doniósł na niego do ZUS!

2020-09-23 17:25

Białostocki ZUS podsumował pierwszą połowę roku, jeśli chodzi o wykorzystywanie przed Podlasian zwolnień lekarskich. W naszym regionie przeprowadzono 716 kontroli, w wyniku których 96 osób utraciło prawo do zasiłku chorobowego. Pomocne w wykryciu osób, które pomimo zwolnienia lekarskiego podróżowały lub pracowały, pomocne okazały się donosy.

Co Podlasianie robią, zamiast wypoczywać na zwolnieniu lekarskim? Podróżują, przeprowadzają remonty oraz.. pracują. Jak informuje ZUS, co 7. sprawdzana w województwie podlaskim osoba, straciła prawo do zasiłku chorobowego. Zakwestionowano tym samym świadczenia chorobowe na 177 tys. złotych.

Chciał pochwalić się przed kolegą. Kolega doniósł do ZUS

- Wycieczka rowerowa, a potem relacja z niej na portalu społecznościowym, nie spodobała się znajomemu pewnego pana, który pochwali się przed kolegą, że jest na chorobowym, a ten postanowił tą informacją podzieli się z ZUS-em - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Kolejne przykłady:

- Pewna pani będąc chora postanowiła dorobić do świadczenia i w czasie zwolnienia szyła maseczki, a później sprzedawała je na Facebooku. Klient warsztatu samochodowego poinformował nas o tym, że właściciel zakładu korzysta ze zwolnienia lekarskiego, a życzliwa sąsiadka doniosła na drugą, że ta wykonując zatrudnienie zdalnie, jest niezdolna do pracy i pobiera świadczenie chorobowe.

Zwolnienia lekarskie w Polsce. Ponad 10 tys. osób straciło zasiłek

W całym kraju w pierwszym półroczu bieżącego roku poddano kontroli prawie 42 tys. osób. Nieprawidłowo wykorzystywała zwolnienie co 6. osoba. Zdecydowanie na czoło tabeli wysuwają się Chorzów, Legnica, Koszalin czy Rybnik. W tych miastach najwięcej, bo co drugi czy trzeci chory został pozbawiony prawa do świadczenia. Zdecydowanie najmniej nieświadomych tego czego na zwolnieniu robić nie wolno jest w Nowym Sączu. Jedynie co 18 zwolnienie zostało tam zakwestionowane. Zasiłek na skutek kontroli utraciło ponad 10 tys. ubezpieczonych na łączną kwotę blisko 12 ml złotych.

Wcześniej pisaliśmy: Podlaskie. Mężczyzna doniósł do ZUS na swojego szwagra. Chodziło o pracę

Zobacz też: 

Sonda
Czy zdarzyło ci się "oszukiwać" będąc na zwolnieniu lekarskim?
Nigeryjscy oszuści wyłudzali od zauroczonych Polek pieniądze. Kobiety straciły 420 tysięcy złotych