Podczas akcji policja nadzoruje miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych

i

Autor: Policja Podczas akcji policja nadzoruje miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych

Podlaskie: Więcej patroli na drogach! Trwa akcja policji

2019-05-08 16:15

W środę (8 maja) od wczesnych godzin porannych na podlaskich drogach trwają działania policji pod hasłem "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Funkcjonariusze w większej liczbie są obecni na ulicach Białegostoku i okolic, a także innych większych miast.

Patrole piesze i zmotoryzowane pełnią służbę w miejscach dużego natężenia ruchu oraz na głównych ciągach komunikacyjnych. Celem działań jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych, szczególnie tych, gdzie dochodziło do poważnych wypadków. Akcję ukierunkowano na ujawnianie wykroczeń popełnianych wobec pieszych i rowerzystów, a także przez nich samych.

Policjanci zapowiadają, że nie będzie taryfy ulgowej dla kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego i nie stosują się do znaków.

Policja przypomina o odblaskach

Po zmierzchu, na nieoświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce czy płaszczu, pieszy jest bardzo słabo widoczny. Kierujący samochodem zauważa taką osobę z około 20-30 metrów. Ta odległość jest pięciokrotnie większa w sytuacji, gdy pieszy ma na wierzchniej odzieży element odblaskowy. Wówczas widoczny jest on nawet z odległości 150 metrów.

Zobacz także: Na ulice Białegostoku wyjechał elektryczny autobus [AUDIO]​

Przepisy prawa o ruchu drogowym zobowiązują pieszego, który porusza się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy osoba porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Zasady, które poprawią Twoje bezpieczeństwo na drodze. Czego nie wolno pieszemu?

- wchodzić na jezdnię spoza przeszkody,
- poruszać się niewłaściwą stroną jezdni,
- poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem,
- przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu,
- przebiegać tuż przez pojazdem,
- wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym,
- wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd,
- poruszać się ruchliwą jezdnią dwójkami zamiast "gęsiego".

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to również rowerzyści. Policjanci przypominają, co powinien posiadać prawidłowo wyposażony rower:

1) światła:
- z przodu - światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
- z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,
2) skutecznie działające hamulce,
3) dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przenikliwym dźwięku.

Zobacz także: Strażak-fotograf robi niesamowite zdjęcia woj. podlaskiego. "Przedstawiam świat takim, jakim widzę go moimi zmysłami" [ZDJĘCIA]

ZOBACZ WIDEO: