Białystok. Żar leje się z nieba! Ostrzeżenie IMGW: "Zagrożenie zdrowia i życia"

2020-08-08 14:18 Jacek Chlewicki
Podlaskie. Żar leje się z nieba! Zagrożenie zdrowia i życia
Autor: jch Podlaskie. Żar leje się z nieba! Zdjęcie archiwalne

W ten weekend w woj. podlaskim obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałami. Temperatura w ciągu dnia może wynieść nawet 31°C. Lekarze ostrzegają, że upał może być śmiertelnie groźny dla naszego zdrowia.

- Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 31°C - czytamy w komunikacie IMGW. - Temperatura minimalna w nocy od 15°C do 18°C.

Alert pierwszego stopnia obowiązuje do niedzieli do godz. 21. Przypominamy, że według definicji IMGW, alert pierwszego stopnia jest wydawany, gdy "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia."

Radar burz online. Zobacz, gdzie jest burza

Według prognozy pogody z weather.com, upały zostaną w Białymstoku przynajmniej do końca przyszłego tygodnia. Nie możemy spodziewać się opadów deszczu w najbliższych dniach.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. 

Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Czytaj też: Białystok. Kobieta: "W lokalu, w którym pracuję jest..." Interwencja w biurze rachunkowym [FOTO]

Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Budowa Oazy Radości przy szpitalu DSK w Białymstoku

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.