Polacy pozytywnie oceniają ZUS. Takie są wyniki badania CBOS

i

Autor: ZUS/Katarzyna Krupicka Polacy pozytywnie oceniają ZUS. Takie są wyniki badania CBOS

Polacy pozytywnie oceniają ZUS. Takie są wyniki badania CBOS

2019-04-01 13:17

Od razu uprzedzamy, że nie jest to żart z okazji "prima aprilis". Pozytywnie o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wypowiada się blisko połowa Polaków. Najwięcej zadowolonych jest wśród osób w wieku 55+, które mają z ZUS systematyczny kontakt. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pozostawił w tyle zarówno Narodowy Fundusz Zdrowia, jak i Krajową Administrację Skarbową. To najwyższa ocena jakiej jeszcze ZUS nie miał.

Pośród centralnych instytucji publicznych zajmujących się bieżącą obsługą spraw milionów klientów, Zakład Ubezpieczeń Społecznych cieszy się najwyższą oceną Polaków. Takie dane przekazało Centrum Badania Opinii Społecznej, a dotyczyły one „Oceny działalności instytucji publicznej”. Pozytywnie o ZUS wypowiedziało się 47 proc. respondentów.

Co ciekawe opinia Polaków o ZUS jest też lepsza niż o Narodowym Banku Polskim czy Najwyższej Izbie Kontroli. Taka ocena to najlepszy wynik w historii badań CBOS, czyli od 2009 roku. Dotychczas najwyższą oceną Zakład cieszył się w badaniu z września 2017 r. ale było to o 2 punkty procentowe mniej niż w najnowszym badaniu.

Czytaj także: Emerytka z Białegostoku dostaje co miesiąc 31 groszy. Pracowała ponad miesiąc na umowę zlecenie

Grupą, która najlepiej ocenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych są osoby w wieku od 55 lat w górę, czyli w dużej mierze emeryci. Na wysokie noty u świadczeniobiorców niewątpliwie przeważający wpływ ma ich stały kontakt z Zakładem i profesjonalną obsługą świadczoną przez pracowników ZUS. Na pewno jednak na wzrost ocen przełożyła się wprowadzona w Zakładzie usługa specjalnego doradcy emerytalnego.

- Badanie CBOS jest kolejnym, które wskazuje na coraz lepsze zdanie Polaków o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - informuje Katarzyna Krupicka z białostockiego oddziału ZUS. - Analiza przeprowadzona pod koniec 2018 roku przez firmę badawczą PBS wskazuje, że aż 72 proc. naszych rodaków jest zadowolonych z usług świadczonych przez ZUS. Najlepszą ocenę w tym badaniu Zakład miał wśród przedsiębiorców, z których aż 76 proc. pozytywnie oceniła obsługę klienta.

Czytaj także:

Strażak-fotograf Tomasz Sieńczuk robi niesamowite zdjęcia woj. podlaskiego. "Przedstawiam świat takim, jakim widzę go moimi zmysłami" [ZDJĘCIA]

Mural Zenka Martyniuka w Białymstoku. Projektant malował wcześniej murale z wizerunkiem Jana Pawła II i Lecha Wałęsy