Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. Raport ZUS

i

Autor: ZUS/Katarzyna Krupicka Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. Raport ZUS

Emerytka z Białegostoku dostaje co miesiąc 31 groszy. Pracowała ponad miesiąc na umowę zlecenie

2019-03-22 10:33

Emerytka z Białegostoku dostaje emeryturę w wysokości 31 groszy. Pracowała na to przez 1 miesiąc i 15 dni wykonując umowę zlecenie. Rekordzistką pod tym względem jest mieszkanka Biłgoraja, która pobiera z ZUS co miesiąc zaledwie 2 grosze. Kobieta podlegała ubezpieczeniu tylko 1 dzień.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał nam informacje o najniższych i najwyższych emeryturach w Polsce. Najniższa emerytura w Polsce to 2 grosze. Białostoczanka z emeryturą wynoszącą 31 groszy znalazła się się na 11. miejscu w Polsce. Z kolei najwyższa emerytura w naszym kraju wynosi 22 168,88 zł. W tej kategorii w woj. podlaskim prowadzi 80-letni lekarz. Jego emerytura wynosi 14 950 zł. Jest to ósme najwyższe świadczenie w Polsce.

Czytaj także: Policja i straż miejska na ul. Szkolnej. Krzysztof K. stracił psa. Nero był wychudzony i zaniedbany

Skąd takie różnice w wysokości emerytur?

Według aktualnie obowiązujących przepisów emerytura przysługuje osobie, kto osiągnął wiek emerytalny i podlegała ubezpieczeniu chociaż przez jeden dzień. Gwarantowana minimalna emerytura od 1 marca 2019 roku wynosi 1100 złotych. Aby takie świadczenie otrzymać nie wystarczy opłacenie jednej składki. Przysługuje ona dopiero gdy udowodnimy odpowiedni staż pracy. W przypadku kobiet to 20 lat a w przypadku mężczyzn 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Gdy legitymujemy się krótszym okresem zatrudnienia jest to odzwierciedlenie sumy zwaloryzowanego kapitału początkowego i składek podzielonego przez dalsze średnie trwanie życia.

Najniższe emerytury w Polsce:

  • 62-latki mieszkanka Biłgoraja, która pobiera z ZUS co miesiąc zaledwie 2 grosze. Kobieta podlegała ubezpieczeniu tylko 1 dzień
  • 3 grosze więcej otrzymuje emerytka ze Szczecina. Jej wypracowany staż to 1 miesiąc i 12 dni
  • Podium zamyka Pani z Sosnowca z kwotą 5 groszy za 2 dni opłacanej składki z tytułu szkolenia organizowanego przez urząd pracy

Podlaska emerytka przez 1 miesiąc i 15 dni wykonywała umowę zlecenie i wypracowała emeryturę w wysokości 31 groszy.

Pierwsza trójka najwyższych emerytur w Polsce:

  • 86-latnia mieszkanka Bydgoszczy, która przepracowała 61 lat pobiera świadczenie w wysokości 22 168,88 zł. Kobieta skorzystała z prawa do emerytury gdy miała 81 lat i nadal kontynuuje zatrudnienia pełniąc funkcję prezesa zarządu jednej z firm.
  • Niewiele mniej, 22 128,21 zł emerytury otrzymuje 85-letni Pan z Lublina. Udowodnił on staż pracy wynoszący 61 lat i 5 miesięcy. Zajmował miedzy innymi kierownicze stanowiska w branży górniczej.
  • Trzecie miejsce przypadło 78-latkowi z Opola ze świadczeniem w wysokości 17 078,58 zł. W swoim życiu zawodowym może poszczycić się przepracowaniem 57 lat i 5 miesięcy pełniąc funkcję między innymi dyrektora jednej z państwowych firm.

Lekarz z woj. podlaskiego ze stażem pracy 56 lat i 5 miesięcy wypracował emeryturę w wysokości 14 950,88 zł, a na skorzystanie ze świadczenia zdecydował się w wieku 64 lat i 10 miesięcy. Pobierając emeryturę przez wiele lat jeszcze pracował.

Czytaj także: Big Brother. Justyna Żak z Białegostoku w nowym reality show. Ma 26 lat i jest weganką [ZDJĘCIA]

Zobacz także:

Jemieliste. Czwarta ofiara tragicznego pożaru. W szpitalu zmarł ojciec rodziny. Wcześniej zmarła jego żona, córka i syn [ZDJĘCIA]

Bolt w Białymstoku. Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała dwóch kierowców. Każdemu z nich grozi 14 tys. złotych kary [ZDJĘCIA]

Białostocka pisarka Katarzyna Bonda i Remigiusz Mróz są parą. Pokazali TO zdjęcie!

Zobacz wideo: Szaranowicz kończy dziennikarską karierę