Przemytnicy staranowali blokadę. Funkcjonariusz SG został ciężko ranny. Jeden z uciekinierów usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa [ZDJĘCIA]

2019-02-04 15:15

Kierowcy dwóch busów nie reagowali na podawane sygnały do zatrzymania. Jeden z nich staranował służbowy samochód Straży Granicznej i stojącego za nim funkcjonariusza raniąc go poważnie. Jak się okazało w samochodach znajdowały się znaczne ilości papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości ponad 3,6 mln zł.

Dwóch przemytników staranowało blokadę postawioną przez funkcjonariuszy podlaskiej straży granicznej. Obaj mężczyźni usłyszeli również zarzuty dotyczące przewozu nielegalnych papierosów. Zostali tymczasowo aresztowani. Dodatkowo, jeden z przemytników usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa trzech funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Do tych dramatycznych wydarzeń doszło 30 stycznia na drodze z Suwałk do Olecka.  Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej przystąpili do kontroli drogowej  dwóch pojazdów marki Fiat Ducato na polskich numerach rejestracyjnych.

Czytaj także: Pościg za przemytnikami. Staranowali kolczatkę. Funkcjonariusz Straży Granicznej został ciężko ranny

- Kierowcy samochodów widząc patrol Straży Granicznej nie zareagowali na podawane sygnały do zatrzymania - informuje mjr SG Katarzyna Zdanowicz Rzecznik Prasowy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. - Przeciwnie, by uniknąć kontroli zawrócili i oddalali się ze znaczną prędkością w kierunku Suwałk. Funkcjonariusze udali się w pościg za uciekającymi autami.

W okolicach miejscowości Orłowo powiadomiony współdziałający patrol Straży Granicznej podawał ponownie sygnały do zatrzymania. Kierowcy busów w dalszym ciągu nie reagowali. Pojazdy przejechały po kolczatce drogowej i staranowały oznakowany pojazd służbowy Straży Granicznej i stojącego za nim funkcjonariusza, który doznał bardzo poważnych obrażeń ciała. Mężczyzna miał m.in. złamane prawe podudzie, pękniętą czaszkę, miał urazy jamy brzusznej. Został przewieziony do szpitala.

- Drugi samochód w wyniku podjętych działań zatrzymał się na poboczu - kontynuuje mjr Zdanowicz. - Jak się okazało w busach znajdowały się bardzo duże ilości papierosów bez polskich znaków akcyzy.

W sumie w obu autach ujawniono blisko 270 tys. paczek papierosów o łącznej szacunkowej wartości ponad 3,7 mln. zł. W trakcie oględzin obu pojazdów w podwoziach ujawniono specjalne skrytki z kolcami, które miały przebić opony ścigających je samochodów. Ujawniono również po dwa dodatkowe oryginalne komplety tablic rejestracyjnych (polskie i litewskie). Te umieszczone na samochodach były nieoryginalne.

Czytaj także: Straż Graniczna na Podlasiu przyjmuje kandydatów do służby

Kierujący busami 49 i 51 letni obywatele Polski zostali zatrzymani. W miniony piątek Prokuratura Okręgowa w Suwałkach jednemu z mężczyzn postawiła zarzut usiłowania zabójstwa trzech funkcjonariuszy Straży Granicznej.