Pył znad Sahary nadciąga nad Polskę. Myjnie samochodowe będą przeżywać oblężenie

i

Autor: Pixabay Pył znad Sahary nadciąga nad Polskę. Myjnie samochodowe będą przeżywać oblężenie

Pył znad Sahary dotarł nad Polskę. Myjnie samochodowe będą oblężone

2019-04-23 10:40

Już dziś do Polski dotarła chmura pyłu znad Sahary. W regionach, w których synoptycy przewidują opady, wystąpi tzw. brudny deszcz.

Najbliższy tydzień będzie w Białymstoku ciepły i słoneczny. W czwartek i piątek termometry pokażą nawet 23°C - 25°C. Według prognoz Centrum Prognozowania Pyłu w Barcelonie (Barcelona Dust Forecast Center) 23 kwietnia do Polski dotrze pył znad Sahary. Sprzyja temu cyrkulacja atmosferyczna: rozległy wyż nad Europy Wschodniej i rozległy niż nad Europą Zachodnią.

Czytaj także: Boćki. Tragiczny wypadek. BMW roztrzaskało się na drzewie. W środku mężczyzna i kobieta [ZDJĘCIA]

- Oba te układy kierują ku nam z południa masy powietrza wypełnione pyłem znad afrykańskiej pustyni. Duża różnica ciśnienia między wspomnianymi układami spowoduje, że napływ powietrza z południa będzie silny, dodatkowo przyczynie się do silnego i porywistego (w porywach do 70 km/h) wiatru! - czytamy w komunikacie przygotowanym przez IMGW.

Podobne zjawiska miały miejsce już w poprzednich latach - także w Białymstoku i woj. podlaskim. Znajdujący się w powietrzu pył będzie osadzać się na karoseriach naszych samochodów i brudził okna w domach. Najgorsza jednak sytuacja będzie w tych częściach kraju, gdzie synoptycy przewidują opady deszczu. Wtedy z nieba spadnie tzw. brudny deszcz. W woj. podlaskim deszcz może spaść w czwartek.

Czytaj także: Miss Polski UK & Ireland 2019. Białostoczanka Paulina Żak wśród finalistek konkursu [ZDJĘCIA]

IMGW dodaje, że wraz z pyłem z południa napłynie do nas również gorące powietrze zwrotnikowe. W środę termometry w kraju pokażą 24°C, w czwartek 25°C, a w piątek nawet 27°C. W nocy ze środy na czwartek i w kolejnych dniach mogą pojawiać się lokalne przelotne opady deszczu lub burze. Poniżej szczegółowa prognoza dla woj. podlaskiego.

- Monitorowanie i prognozowanie wędrówki pyłu znad Sahary nie jest zadaniem polskiej służby meteorologicznej - informuje IMGW-PIB. - W Europie zadanie to przypadło specjalnie w tym celu powołanemu konsorcjum, w skład którego wchodzi Hiszpańska Państwowa Agencja Meteorologiczna (AEMET) i Barcelońskie Centrum Superkomputerowe (BSC-CNS). Konsorcjum specjalizuje się w zakresie piasku atmosferycznego i prognozy pyłu. 

Woj. podlaskie. Prognoza na 5 dni. Źródło: IMGW

24/25 - 25.04 (środa/czwartek - piątek)
Zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. Przelotne opady deszczu, a w piątek również burze. Temperatura minimalna od 8°C do 10°C. Temperatura maksymalna od 22°C do 25°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni, w czasie burz porywisty.

26/27 - 27.04 (piątek/sobota - sobota)
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu oraz miejscami burze. Temperatura minimalna od 11°C do 13°C. Temperatura maksymalna od 16°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, podczas burz porywisty, zachodni. 

27/28 - 28.04 (sobota/niedziela - niedziela)
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu. Temperatura minimalna od 6°C do 8°C. Temperatura maksymalna od 16 do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. 

28/29 - 29.04 (niedziela/poniedziałek - poniedziałek)
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu. Temperatura minimalna od 2°C do 4°C. Temperatura maksymalna od 13 do 15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Polecamy także:

Katolicki rap z Białegostoku! Klip do utworu "Nie mów mi" powstał w Starosielcach. "Nigdy nie zostawaj sam z problemami, bo to cię zeżre" [WIDEO]

Kasia z białostockiego schroniska dla bezdomnych przeszła niesamowitą metamorfozę [ZDJĘCIA, WIDEO]