W ostatnim czasie w naszym kraju zwiększyła się liczba laboratoriów, w których przeprowadzane są testy na wykrycie koronawirusa. Nowe pojawiły się m.in. w Bydgoszczy, Warszawie, Gdańsku oraz w Białymstoku.
Polecany artykuł:
Laboratorium działa w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. Testy wykonuje wykwalifikowany personel medyczny. Jak podkreśla Podlaski Urząd Wojewódzki, uruchomienie laboratorium było możliwe dzięki współpracy WSSE z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku.
Czytaj też: TU KUPISZ "Super Express" w trakcie kwarantanny!
- W sobotę wykonaliśmy pierwsze trzy testy, ich wyniki były ujemne i potwierdziły je również inne laboratoria - powiedział Paweł Buczko, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. - W niedzielę przeprowadziliśmy kolejnych siedem testów, również ujemnych. Docelowo chcemy w stacji wykonać 50 takich testów.
Czytaj: Masz grypę czy koronawirusa? Zobacz, jakie są podobieństwa i różnice
W Białymstoku jak do tej pory nie stwierdzono przypadku zarażenia koronawirusem, ale w stolicy Podlasia wprowadzono wszystkie zalecenia rządu. Żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie zostały zamknięte. Nie działają kina, muzea, teatry i inne obiekty kultury. Odwołano imprezy masowe.
W galeriach handlowych działają tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie. W Białymstoku zamknięto też urzędy. Pasażerowie BKM nie kupią już biletów u kierowcy, a autobusy kursują według sobotniego rozkładu jazdy Zamknięty dla podróżnych jest też budynek dworca PKS Nova. Zawieszono też wiele kursów auobusowych. WORD w Białymstoku wstrzymał wykonywanie egzaminów. Wszystko ma na celu zmniejszenie ryzyka ewentualnego rozprzestrzeniania się wirusa.
W szpitalach w Białymstoku obowiązują zakazy odwiedzin. Wstrzymano także planowawe zabiegi we wszystkich klinikach i oddziałach USK. Przed budynkiem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku stanął kontener i namiot, w których przeprowadzana jest wstępna kwalifikacja pacjentów.
Koronawirus wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się zazwyczaj gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Aktualnie nie ma na niego szczepionki. Koronawirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze. Ministerstwo Zdrowia informuje, że "najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe."
800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem