Uroczystość promocji habilitacyjnych i doktorskich na Uniwersytecie w Białymstoku

i

Autor: UwB Uroczystość promocji habilitacyjnych i doktorskich na Uniwersytecie w Białymstoku

Uroczystość promocji habilitacyjnych i doktorskich na Uniwersytecie w Białymstoku

2019-03-07 14:31

10 doktorów habilitowanych oraz 44 doktorów odebrało pamiątkowe dyplomy podczas uroczystości promocyjnej, jaka 6 marca odbyła się na Uniwersytecie w Białymstoku.

Większość badaczy, którzy zostali promowani, uzyskała stopnie w 2018 r., kilka osób - w 2017 i 2019 r. W tym gronie są zarówno pracownicy naukowi Uniwersytetu w Białymstoku, jak i osoby, które nie są związane zawodowo z największą podlaską uczelnią, ale wybrały UwB jako miejsce swojej habilitacji lub doktoryzowania.

Czytaj także: Porwanie na Dziesięcinach. Dwóch mężczyzn wciągnęło do citroena 25-latkę z dzieckiem. Szuka ich policja!

Prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki Uniwersytetu w Białymstoku, w swoim wystąpieniu gratulowała doktorom i dziękowała promotorom prac doktorskich za ich trud. Zwracając się do doktorów habilitowanych powiedziała:

- Dzisiejsza uroczystość potwierdza, że osiągnęliście państwo pewien poziom dojrzałości naukowej i dołączacie do grona samodzielnych pracowników naukowych. Równocześnie nabywacie prawo, czy wręcz obowiązek kierowania rozwojem naukowym innych osób, w roli promotorów. To jest ogromna odpowiedzialność. Odpowiedzialność za młode pokolenie naukowców, studentów i doktorantów. Wspomagajcie ich starania, przekazujcie odpowiednią metodologię, ale przede wszystkim życzę, byście byli dla nich wzorem nie tylko naukowca, ale też wzorem człowieka.

Promocje doktorskie i habilitacyjne to naukowe święto uczelni - towarzyszy im uroczysta oprawa, a doktorzy składają dodatkowo przyrzeczenie, w którym zobowiązują się m.in. do zachowania życzliwej pamięci o uniwersytecie i wytrwałego rozwijania nauki dla krzewienia prawdy.

Czytaj także: Kobieta z Podlasia uwierzyła, że major armii amerykańskiej chce jej wysłać milion dolarów w metalowej skrzynce

Uniwersytet w Białymstoku posiada 7 uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego w następujących dyscyplinach: prawo, ekonomia, historia, biologia, chemia, fizyka, pedagogika. Uczelnia może doktoryzować w zakresie ekonomii, prawa, pedagogiki, historii, socjologii, językoznawstwa, literaturoznawstwa, fizyki, biologii, chemii oraz filozofii. Do tej pory Uniwersytet w Białymstoku nadał blisko 750 stopni doktora i 124 stopnie doktora habilitowanego.

Tegoroczna uroczystość promocyjna odbyła się w auli dydaktyczno-widowiskowej Wydziału Pedagogiki i Psychologii.

Zobacz także:

Trasa Niepodległości 2019. Zakończenie budowy coraz bliżej. Są już znaki drogowe [ZDJĘCIA]

Suwalczanin Damian Krzysztofik pobity w Szczecinie. Prosi o pomoc w znalezieniu sprawcy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jemieliste. Kolejna ofiara tragicznego pożaru. 7-letnia dziewczynka nie żyje. Wcześniej w szpitalu zmarł jej brat i mama [ZDJĘCIA]

Tomek Jakimiuk już jest w Afryce. Podlaski podróżnik zatrzymany przez egipską policję. "Stwierdzili, że jestem zagrożeniem"