W Paryżu spłonęła katedra Notre Dame. Abp. Tadeusz Wojda: "Spłonął jeden z największych symboli chrześcijańskiej Europy" [ZDJĘCIA, WIDEO]

2019-04-16 12:22

To tragiczne wydarzenie rani nas duchowo i kulturowo - powiedział abp. Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki komentując tragiczne wieści z Paryża. W poniedziałek ogień zniszczył gotycką katedrę Notre Dame.

Zobacz wideo: Pożar katedry Notre-Dame w Paryżu!

Wczoraj w Paryżu spłonęła najbardziej znana na świecie chrześcijańska świątynia. Ogień pojawił się w poniedziałek około godziny 19. Z ogniem walczyło czterystu strażaków.  Potężny pożar ugaszono dopiero około godziny 4. nad ranem. Spłonęła iglica kościoła, która runęła się do wnętrza świątyni. Zawalił się też dach. Na szczęście ocalono główną strukturę katedry. Przetrwały też dwie charakterystyczne wieże. We wnętrzu XII wiecznej gotyckiej świątyni znajdowała się m.in. Korona Cierniowa Chrystusa. Jak podaje France 24, relikwię udało się uratować i wynieść z płonącej świątyni.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Pożar Notre Dame skomentował Metropolita Białostocki, abp. Tadeusz Wojda:

- Spłonął jeden z największych symboli chrześcijańskiej Europy - XII wieczna katedra Notre Dame w Paryżu. To tragiczne wydarzenie rani nas duchowo i kulturowo.

Nikt nie ucierpiał, ale straty kulturalne, historyczne i materialne będą olbrzymie. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że świątynia zostanie odbudowana.

Nie wiadomo, co było przyczyną pożaru. Pewne jest, że przy świątyni trwały wcześniej prace renowacyjne.

Polecamy również:

Jagiellonia Białystok zagra na Stadionie Narodowym. Kibice organizują wielki wyjazd do Warszawy

Podlaska Straż Graniczna prowadzi nabór do służby. Zarobki: 3250 złotych na rękę

Gwałt na ul. Wyszyńskiego. Sąd skazał sprawcę na 8 lat więzienia

Rowery elektryczne w systemie BiKeR? Taki pomysł ma radny Henryk Dębowski