W woj. podlaskim legalnie pracuje 10 tys. obcokrajowców. Najwięcej jest Białorusinów

i

Autor: Pixabay W woj. podlaskim legalnie pracuje 10 tys. obcokrajowców. Najwięcej jest Białorusinów

W woj. podlaskim legalnie pracuje 10 tys. obcokrajowców. Najwięcej jest Białorusinów

2019-04-15 13:07

W Polsce jest legalnie zatrudnionych 584 tys. obcokrajowców.  Największą grupę ubezpieczonych stanowią Ukraińcy. Jeżeli spojrzymy na woj. podlaskie, to są to Białorusini.

W woj. podlaskim jest około 10 tys. legalnie zatrudnionych obcokrajowców. Wśród nich jest aż 4,7 tys. obywateli Białorusi, co stanowi ok 47 proc. wszystkich ubezpieczonych w białostockim Oddziale ZUS cudzoziemców.

Według sekcji Polskiej Klasyfikacji Działalności najchętniej przyjezdni obcokrajowcy podejmują pracę w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, transporcie i gospodarce magazynowej. 

- Liczba obcokrajowców przez ostatnie 10 lat wzrosła prawie 9-krotnie. Największą dynamikę obserwujemy wśród obywateli spoza Unii europejskiej, w szczególności wymienionych już obywateli Ukrainy, Białorusi również Indii, Gruzji, Nepali i Bangladeszu. W skali całego kraju ilość Ukraińców zwiększyła się 26-krotny,  Białorusinów 8-krotnie, a Gruzinów 29-krotnie. Chociaż tych ostatnich w województwie podlaskim jest zaledwie 117 to w całej Polsce płaci składki 8 tys. – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Polecamy również:

Jagiellonia Białystok zagra na Stadionie Narodowym. Kibice organizują wielki wyjazd do Warszawy

Podlaska Straż Graniczna prowadzi nabór do służby. Zarobki: 3250 złotych na rękę

Gwałt na ul. Wyszyńskiego. Sąd skazał sprawcę na 8 lat więzienia

Rowery elektryczne w systemie BiKeR? Taki pomysł ma radny Henryk Dębowski