Wybory 2020: W Podlaskiem zwyciężył Duda. W Białymstoku wygrał Trzaskowski. Gdzie była najwyższa frekwencja?

2020-07-13 13:43 Jacek Chlewicki
Wieczór wyborczy Andrzeja Dudy
Autor: Marek Kudelski Wieczór wyborczy Andrzeja Dudy

Wybory prezydenckie 2020. W woj. podlaskim zdecydowanie zwyciężył Andrzej Duda. Urzędujący prezydent zdobył ponad 60 procent głosów. Rafał Trzaskowski prawie 40 procent. W Białymstoku nieznacznie wygrał kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Wybory prezydenckie 2020 wygrał Andrzej Duda. Według częściowych wyników głosowania (99,97 proc. obwodów) urzędujący prezydent zdobył 51,14 procent głosów. Jego rywal, Rafał Trzaskowski, uzyskał 48,86 procent głosów. Frekwencja w całej Polsce wyniosła 67,86 procent.

Czytaj też: Wybory 2020: Białystok. Jak głosowano w areszcie i zakładzie karnym? Zaskakujące wyniki

- Dziękuję wszystkim moim Rodakom, którzy poszli na wybory - napisał na Facebooku Andrzej Duda po ogłoszeniu wyników sondażowych. - Taka frekwencja wystawia piękne świadectwo naszej demokracji. Dziękuję tym, którzy oddali na mnie głos, wspierali mnie i byli ze mną. Niech żyje Polska!

Wieczór wyborczy PiS w Białymstoku

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Wybory 2020: W Podlaskiem zwyciężył Duda. Gdzie była najwyższa frekwencja?

W woj. podlaskim zdecydowanie wygrał Duda. Zdobył 60,14 procent głosów, jego rywal Rafał Trzaskowski - 39,86. W Podlaskiem frekwencja wyniosła 64,33 %. Najwyższą frekwencję odnotowano w powiecie wysokomazowieckim - 69,60 procent, najniższą w powiecie monieckim - 57,32.

W gminie Kulesze Kościelne (powiat wysokomazowiecki) Andrzej Duda zdobył 92,76 procent głosów. To absolutny nokaut. Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało zaledwie 7 procent mieszkańców tej gminy. Czytaj tutaj: Wybory 2020: W Kuleszach Kościelnych niemal WSZYSCY głosują na Dudę. "Prezydent Duda uścisnął każdemu z nas dłoń" [ZDJĘCIA]

Wyniki wyborów skomentował w internecie wiceminister cyfryzacji z Grajewa (woj. podlaskie), Adam Andruszkiewicz:

- A więc, już oficjalnie: ZWYCIĘSTWO! 10 milionów Polaków oddało głos na Prezydenta Andrzeja Dudę i obroniło naszą Ojczyznę przed tęczowym układem PO i Trzaskowskiego! Ale to nie koniec. Zapraszam Was do wspólnego działania! Zgłoś się do naszych Klubów dla Polski. Budujmy wspólnie wielką Polskę - napisz do mnie wiadomość prywatną i działajmy wspólnie wspierając Prezydenta Andrzeja Dudę i rząd Zjednoczonej Prawicy!

Z kolei białostocki poseł Platformy Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz napisał:

- To była kampania, która obudziła nadzieję na nową Polskę i ta nadzieja wciąż trwa. Dziękujemy za Wasze głosy!

Europoseł Tomasz Frankowski, były piłkarz Jagiellonii Białystok pogratulował zwycięstwa Andrzejowi Dudzie.

- Dziękujemy wszystkim, którzy głosowali na Rafała Trzaskowskiego. Wynik jest tym bardziej satysfakcjonujący, bo mieliśmy najkrótszą kampanię ze wszystkich kandydatów. Ale gratuluję też Andrzejowi Dudzie, bo przecież ponad połowa Polaków zdecydowała, że zostaje na drugą kadencję.

https://publish.twitter.com/?query=https%3A%2F%2Ftwitter.com%2FTFrankowski21%2Fstatus%2F1282662473292828674&widget=Tweet

Wybory 2020: W Białymstoku zwyciężył Trzaskowski

W stolicy Podlasia najwięcej głosów zebrał Rafał Trzaskowski. Kandydat Koalicji Obywatelskiej uzyskał 52,2 proc. głosów, Andrzej Duda - 47,8 procent głosów. Frekwencja w Białymstoku wyniosła 68,80 procent.

Podlaskim sztabem Rafała Trzaskowskiego kierował Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Do urny wpadł dowód osobisty

W sobotę i niedzielę podlaska policja odnotowała przypadki łamania ciszy wyborczej. W Białymstoku, Augustowie, Dąbrowie Białostockiej i Zambrowie zrywano plakaty wyborcze. W Białymstoku doszło do nietypowego zdarzenia. Jak poinformował zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, największy incydent wyborczy w mieście spowodował wyborca, który do urny oprócz karty wyborczej, wrzucił także swój dowód osobisty.