138 mln zł na sprawny transport towarów na Podlasiu [AUDIO]

i

Autor: Pixabay 138 mln zł na sprawny transport towarów na Podlasiu [AUDIO]

138 mln zł na sprawny transport towarów na Podlasiu [AUDIO]

2019-04-12 10:16

Sprawniejszy transport towarów przez wschodnią granicę zapewnią inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. przy przejściu granicznym w Siemianówce. PLK podpisały umowę na rewitalizację linii kolejowej na odcinku granica państwa – Chryzanów (S) oraz remont torów na przejściu granicznym Siemianówka – Swisłocz. Wartość inwestycji to 138 mln złotych.

138 mln zł na sprawny transport towarów na Podlasiu [AUDIO]

i

Autor: Pixabay 138 mln zł na sprawny transport towarów na Podlasiu [AUDIO]

Inwestycje będą realizowane wspólnie w formule projektuj i buduj. Łączna wartość to 138 mln zł netto. Efektem robót będzie sprawny przejazd przez wschodnią granicę większej liczby pociągów załadowanych towarami. Przebudowa na odcinku granica państwa - Chryzanów, o wartości ponad 69 mln złotych, jest współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Przebudowa odcinka Siemianówka – Swisłocz w całości finansowana jest z budżetu państwa i jej wartość to także niemal 69 mln zł.

Czytaj także: Królowy Most. Leśna bimbrownia zlikwidowana. Przepadło 200 litrów nielegalnego alkoholu [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Dzięki inwestycjom w rejonie przejścia granicznego w Siemianówce zyska gospodarka regionu  zwiększy się rola Podlasia na mapie transportowej państwa. Więcej pociągów z towarami zza wschodniej granicy to także więcej klientów punktów przeładunkowych na terenie województwa – powiedział Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

Mówi Arnold Bresch dyrektor do spraw inwestycji PKP PLK:


Kompleksowa wymiana toru na 20 km linii kolejowej na odcinku granica państwa – Chryzanów (S) umożliwi przejazd dłuższym i cięższym składom (do 1050 metrów o nacisku min. 245 kN/oś) z prędkością do 60 km/h. Przez wschodnią granicę pojedzie więcej pociągów dzięki nowoczesnym urządzeniom sterowania ruchem kolejowym i budowie półsamoczynnej blokady liniowej. Wzrośnie bezpieczeństwo. Nastawnia w stacji Siemianówka zostanie przebudowana i wyposażona w nowoczesne urządzenia komputerowe.

Czytaj także: Fiat seicento jedzie po torach niedaleko Białowieży. Jest WIDEO!

Nowa nastawnia powstanie w stacji Zabłotczyzna. Płynne przejazdy pociągów zapewnią nowe rozjazdy. W ramach inwestycji PLK wyremontują także 13 obiektów inżynieryjnych, w tym 6 mostów. Na 12 przejazdach kolejowo-drogowych zostanie wymieniona nawierzchnia drogowa, co dodatkowo podniesie poziom bezpieczeństwa. Inwestycja jest dofinansowana w 85% z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

- Realizowane na Podlasiu inwestycje kolejowe zapewnią lepszą komunikację w regionie Pojedziemy szybciej z Białegostoku do Warszawy, Ełku, czy Siedlec. Inwestycje PLK pomogą także gospodarce - wzrośnie konkurencyjność kolei w transporcie ładunków przez wschodnią granicę  – powiedział Artur Kosicki marszałek województwa Podlaskiego.

Lepszą obsługę pociągów przewożących towary z punktu przeładunkowego w Siemianówce zapewni wymiana 11 km „szerokich” torów oraz 5 km nawierzchni normalnotorowej. Przebudowane zostaną także tory na stacjach Mikłaszewo i Zabłotczyzna oraz bocznicy „Planta". Inwestycja umożliwi wjazd na stacje dłuższym i cięższym pociągom niż dotychczas.

Na torach będą zamontowane nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Dzięki temu przez stacje będzie mogło przejechać więcej składów z towarami zza wschodniej granicy.

Polecamy również:

Jagiellonia Białystok zagra na Stadionie Narodowym. Kibice organizują wielki wyjazd do Warszawy

Podlaska Straż Graniczna prowadzi nabór do służby. Zarobki: 3250 złotych na rękę

Gwałt na ul. Wyszyńskiego. Sąd skazał sprawcę na 8 lat więzienia

Rowery elektryczne w systemie BiKeR? Taki pomysł ma radny Henryk Dębowski

Zobacz wideo: 98-latek z Podlasia robi karierę na estradzie!