Afgańczycy z przeszkoleniem bojowym przy granicy polsko-białoruskiej? Stanisław Żaryn szokuje

2021-11-29 13:30
Sytuacja na granicy. Rosjanin do Polaków: Ksiądz nie wpuści was na próg kościoła [RELACJA NA ŻYWO]
Autor: Policja Podlaska / KWP Białystok

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nadal niepokoi. - Wśród migrantów, którzy ostatnio przybywają na Białoruś, pojawiają się Afgańczycy, którzy od dłuższego czasu mają powiązania z terytorium Rosji - poinformował w poniedziałek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że niektórzy z nich mogą mieć przeszkolenie bojowe.

Na granicy polsko-białoruskiej sytuacja wciąż jest napięta. - Wśród migrantów, którzy ostatnio przybywają na Białoruś w celu dostania się dalej na Zachód, pojawiają się Afgańczycy, którzy od dłuższego czasu mają powiązania z terytorium Rosji - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn. Dodał, że "niektórzy z nich są po rosyjskich kursach wojskowych i mogą mieć przeszkolenie bojowe". - Po przybyciu na Białoruś próbują przekraczać granicę RP - napisał Żaryn w kolejnym wpisie. Dołączył również zdjęcie Afgańczyka zatrzymanego w Polsce we wrześniu 2021 roku. Mężczyzna miał przybyć do Polski zaraz po zakończonym kursie wojskowym w Rosji. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Najwięcej, bo ponad 17 tysięcy prób, zanotowano w październiku.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni, czyli do końca listopada.

Zobacz także: Dwóch polskich żołnierzy rannych po ataku migrantów na granicę [WIDEO]

Afgańczycy z przeszkoleniem bojowym przy granicy polsko-białoruskiej? Stanisław Żaryn szokuje

Do połowy przyszłego roku, na mocy specustawy, na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

Sprawdź: Ile kosztuje transport nielegalnego migranta do zachodniej Europy? Te kwoty szokują

Sonda
Czy niepokoi Cię sytuacja na granicy?
Protesty w Krakowie. Manifestacja pod hasłem "Wiec poparcia dla obrońców granic"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE