Sytuacja na granicy. Rosjanin do Polaków: Ksiądz nie wpuści was na próg kościoła [RELACJA NA ŻYWO]

i

Autor: Policja Podlaska / KWP Białystok

Afgańczycy z przeszkoleniem bojowym przy granicy polsko-białoruskiej? Stanisław Żaryn szokuje

2021-11-29 13:30

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nadal niepokoi. - Wśród migrantów, którzy ostatnio przybywają na Białoruś, pojawiają się Afgańczycy, którzy od dłuższego czasu mają powiązania z terytorium Rosji - poinformował w poniedziałek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że niektórzy z nich mogą mieć przeszkolenie bojowe.

Na granicy polsko-białoruskiej sytuacja wciąż jest napięta. - Wśród migrantów, którzy ostatnio przybywają na Białoruś w celu dostania się dalej na Zachód, pojawiają się Afgańczycy, którzy od dłuższego czasu mają powiązania z terytorium Rosji - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn. Dodał, że "niektórzy z nich są po rosyjskich kursach wojskowych i mogą mieć przeszkolenie bojowe". - Po przybyciu na Białoruś próbują przekraczać granicę RP - napisał Żaryn w kolejnym wpisie. Dołączył również zdjęcie Afgańczyka zatrzymanego w Polsce we wrześniu 2021 roku. Mężczyzna miał przybyć do Polski zaraz po zakończonym kursie wojskowym w Rosji. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Najwięcej, bo ponad 17 tysięcy prób, zanotowano w październiku.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni, czyli do końca listopada.

Zobacz także: Dwóch polskich żołnierzy rannych po ataku migrantów na granicę [WIDEO]

Afgańczycy z przeszkoleniem bojowym przy granicy polsko-białoruskiej? Stanisław Żaryn szokuje

Do połowy przyszłego roku, na mocy specustawy, na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

Sprawdź: Ile kosztuje transport nielegalnego migranta do zachodniej Europy? Te kwoty szokują

Sonda
Czy niepokoi Cię sytuacja na granicy?
Protesty w Krakowie. Manifestacja pod hasłem "Wiec poparcia dla obrońców granic"