Automaty na plastikowe butelki pojawią się w Białymstoku? Tak pomysł mają radni Koalicji Obywatelskiej

i

Autor: Pixabay Automaty na plastikowe butelki pojawią się w Białymstoku? Tak pomysł mają radni Koalicji Obywatelskiej

Automaty na plastikowe butelki pojawią się w Białymstoku? Tak pomysł mają radni Koalicji Obywatelskiej

2019-04-19 12:18

Takie rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje już na Zachodzie. Niedawno pierwszy w Polsce butelkomat stanął w Urzędzie Miasta w Krakowie. Białostoccy radni Łukasz Prokorym oraz Jowita Chudzik chcą, aby takie urządzenia pojawiły się w stolicy Podlasia. Za każdą wrzuconą do środka butelkę, automat zwraca 10 groszy.

Białostoccy radni Koalicji Obywatelskie chcą, aby na terenie Białegostoku rozmieścić butelkomaty do skupowania plastikowych butelek. Skierowali w tej sprawie interpelację do prezydenta Tadeusz Truskolaskiego. Prezydent ma na odpowiedź 14 dni.

Czytaj także: BKM. Od 23 kwietnia ogromne zmiany w kursowaniu autobusów. Zmienione trasy, "14' zawieszona, będzie jedna nowa linia [MAPY]

- Radnym Koalicji Obywatelskiej na zielonym mieście zależy szczególnie, stąd zwracamy się z propozycją zabezpieczenia stosowanych środków finansowych celem rozmieszczenia w Białymstoku tzw. butelkomatów służących segregacji i odzyskiwaniu plastikowych butelek (a w przyszłości także innych frakcji) - czytamy w piśmie podpisanym przez Jowitę Chudzik i Łukasza Prokoryma.

Automaty na plastikowe butelki od lat są dostępne na Zachodzie. W Polsce takie urządzenia to zupełna nowość. W naszym kraju jest tylko jeden i znajduje się on w Krakowie w budynku Urzędu Miasta.

Butelkomat służy do skupu plastikowych butelek, które wrzuca się do automatu kodem kreskowym do góry. Za każdą plastikową butelką, maszyna wydaje 10 groszy. Zebrane w ten sposób butelki trafią do recyklingu. Białostoccy radni zwracają uwagę, że postawienie tego typu urządzenia do segregacji i odzyskiwania plastiku wpisuje się w przyjętą niedawno przez Parlament Europejski dyrektywę o zakazie sprzedaży jednorazowego plastiku.

- Białystok zrobił w ostatnich latach wiele na rzecz czystego, zielonego i przyjaznego miasta. Zbudowana została spalarnia śmieci, powstają łąki kwietne, sady edukacyjne i zielone przystanku autobusowe - czytamy w interpelacji. - Butelkomaty będą kolejnym krokiem, dzięki któremu będziemy mogli mówić o Białymstoku jako zadbanym i czystym mieście.

Co o tym myślicie? Czekamy na Wasze komentarze pod postem na naszym fanpage'u.

Mieszkasz w Białymstoku? Zobacz:

Plac NZS w Białymstoku bez zmian, ale z "zielonymi" przystankami autobusowymi [ZDJĘCIA]

Pomnik młodego Ludwika Zamenhofa stanął przy Rynku Kościuszki w Białymstoku [ZDJĘCIA]

Osiedle Antoniuk. W Białymstoku powstaje pierwszy sad edukacyjny

Stawy Marczukowskie zachęcają do spacerów [ZDJĘCIA]

Polecamy także:

Białystok. Policjant przeprowadził staruszkę przez ruchliwą ulicę Sienkiewicza [WIDEO]

Katolicki rap z Białegostoku! Klip do utworu "Nie mów mi" powstał w Starosielcach. "Nigdy nie zostawaj sam z problemami, bo to cię zeżre" [WIDEO]

Kasia z białostockiego schroniska dla bezdomnych przeszła niesamowitą metamorfozę [ZDJĘCIA, WIDEO]