Atak zimy w Białymstoku. Totalny paraliż miasta. Policja nie wpuszczała TIR-ów [ZDJĘCIA, WIDEO]

2019-01-15 13:20

W Białymstoku przez kilka godzin padał śnieg. Trudne warunki do jazdy spowodowały, że przez pół dnia ruch w mieście był sparaliżowany. Urząd Miejski wprowadził nawet zakaz wjazdu samochodów ciężarowych do miasta. Zakaz został zniesiony dopiero po godzinie 18.

Aktualizacja, środa. godz. 13:

Sytuacja na białostockich ulicach powinna być już unormowana. Poranne trudności to efekt tego, co działo się w naszym mieście we wtorek. Śnieg padał wtedy przez kilka godzin.

Piszemy o tym tutaj: Komunikacyjny paraliż miasta. Ogromne korki na ulicach [ZDJĘCIA]

We wtorek spadło rekordowo dużo śniegu, około 30-40 cm. Takiej burzy śnieżnej nie mieliśmy od lat - informuje Urząd Miejski.

Intensywne opady śniegu rozpoczęły się ok. godz. 10.30 i trwały nieprzerwanie do ok. godz. 16.30. Silny wiatr powodował zawieje i zamiecie śnieżne. W akcji odśnieżania miasta brały udział wszystkie możliwe jednostki – 36 pługo-posypywarek na ulicach głównych, 24 na ulicach osiedlowych i 24 na chodnikach. Biuro Zarządzania Kryzysowego uruchomiło specjalną procedurę współdziałania wszystkich służb w zakresie zabezpieczenia funkcjonowania podstawowego układu drogowego.

Czytaj także: Zima w Białymstoku 2019. Urząd Miejski: Paraliżu nie ma, ale sytuacja na drogach jest trudna [ZDJĘCIA, AUDIO]

- Skoordynowane działania Straży Miejskiej, policji i straży pożarnej oraz firm odśnieżających spowodowały, że miasto było przejezdne, choć ruch był spowolniony i wielu miejscach tworzyły się korki - podsumowuje Anna Kowalska z Departamentu Komunikacji Społecznej.

Drogi wjazdowe do Białegostoku od strony Warszawy i Augustowa zostały zablokowane dla tirów, dzięki czemu udało się uniknąć paraliżu. Na terenie Białegostoku nie było poważnego wypadku, a stłuczek mniej, niż zwykle – policja odnotowała 37 takich zdarzeń. Tylko cztery samochody ciężarowe utknęły i potrzebna była pomoc strażaków.

Czytaj też: Autobus zamiast 15 minut, jechał do centrum przez dwie godziny. Internautka: Masakra

Aktualizacja, godz. 19:41:

Zakaz wjazdu TIR-ów do miasta został zniesiony we wtorek po godzinie 18.

- 63 policjantów brało udział w udrażnianiu ruchu w mieście i powiecie białostockim -  oficer prasowy policji.

Czytaj także: Zimowy paraliż Białegostoku. Kobieta: Lubię ekstremalne warunki [AUDIO, ZDJĘCIA, WIDEO]

Aktualizacja, godz. 16:

W Białymstoku już nie pada, ale utrudnienia w ruchu nadal są. Wciąż obowiązuje wydany przez Urząd Miejski zakaz wjazdu ciężarówek do Białegostoku.

Aktualizacja, godz. 14:

Policja nie wpuszcza do Białegostoku TIR-ów. Z najnowszych informacji przekazanych przez oficera prasowego policji, zakaz dotyczy wszystkich pojazdów powyżej 3,5 tony. Na S8 od strony Warszawy powstał gigantyczny korek, w którym stoją również kierowcy osobówek. Policjanci apelują o szczególną ostrożność i zachowanie cierpliwości.

Informacje od GDDKiA:

Ze względu na załamanie warunków atmosferycznych władze Białegostoku zablokowały wjazd do miasta od strony dróg krajowych. Pojazdy będą kierowane na objazdy.

To największy w tym sezonie atak zimy w Białymstoku. Padający nieprzerwanie od godziny 11 śnieg zasypał ulice. Samochody z trudem poruszają się po Białymstoku. Docierają do nas informacje o samochodach, które nie są w stanie pokonać wzniesień, przez co blokują ruch. Problemy są też z kursowaniem autobusów. Pasażerowie twierdzą, że jest totalny chaos.

Czytaj także: Atak zimy w Białymstoku. Tyle śniegu dawno nie było! Zobacz zdjęcia Internautów [ZDJĘCIA]

Urząd Miejski zapewnia, że służby robią, co mogą: Służby odpowiedzialne za odśnieżanie miasta pracują bez przerwy. Warunki atmosferyczne niweczą ich wysiłki. Bądźmy ostrożni na drogach - czytamy w komunikacie.

ZOBACZ WIDEO:

Białostocki magistrat informuje:

"W związku z utrzymującymi się  intensywnymi opadami śniegu, występowaniem okresami porywistego wiatru powodującego zawieje i zamiecie śnieżne, dziś od godz. 11.45 Biuro Zarządzania Kryzysowego uruchomiło specjalną procedurę współdziałania w zakresie zabezpieczenia funkcjonowania podstawowego układu drogowego oraz miasta Białegostoku w sytuacji wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych.  Oznacza to skoordynowane działania służb (także Straży Miejskiej, policji i straży pożarnej) oraz firm odśnieżających miasto w celu zapewnienia przejezdności i usuwania utrudnień spowodowanych warunkami atmosferycznymi. W związku z tym wjazd do miasta od strony Warszawy, a także Augustowa może być okresowo blokowany, aby możliwe było odśnieżenie tych fragmentów dróg i uniknięcie paraliżu drogowego."

Totalny paraliż miasta. Białystok zasypany śniegiem 15.01.2019

i

Autor: Paweł Jakubowski Totalny paraliż miasta. Białystok zasypany śniegiem 15.01.2019

Aktualna sytuacja na białostockich ulicach. Informacje i zdjęcia pochodzą m.in. z grupy Kolizyjne Podlasie:

Godz. 17.20:

Korek na Ul. Popiełuszki od strony miasta

Godz. 14

Korek przy wyjeździe z Białegostoku w stronę Zabłudowa

Godz. 13.15

"Ul. Gajowa. Pętla autobusów autobusy stoją na ulicy, a na pętli wszystkie autobusy unieruchomione"

Godz. 12.35

Urząd Miejski informuje, że na Trasie Generalskiej jest wstrzymywany ruch ciężarówek i wprowadzany ruch wahadłowy, aby pługi mogły dojechać i odśnieżyć. Współpracują służby miejskie, policja, straż miejska, straż pożarna.

Godz. 12.21

"Korek na obwodnicy w kierunku Andersa sięga do stacji Orlen."

Godz. 11.50

"Rondo przy Hotelu Gołębiewskim. Awaria autobusu na środku ronda"

Godz. 11.37

"Na Puławskiego od Żeromskiego w kierunku Kawaleryjskiej autobus blokuje pas. Prawdopodobnie nie da rady podjechać pod górkę."

W nocy pogoda powinna się uspokoić. Dzisiejsze ostrzeżenie wydane przez IMGW (zawieje/zamiecie śnieżne) dla Białegostoku obowiązuje do godziny 16. Na środę synoptycy zapowiadają słabe opady deszczu ze śniegiem.