Białystok. W Strajku Kobiet wzięło udział 4 tys. osób [WIDEO | ZDJĘCIA]

2020-10-30 21:58 tem
Strajk kobiet
Autor: Tomasz Matuszkiewicz / Super Express

Emocje wywołane ogłoszonym przed tygodniem przez Trybunał Konstytucyjny wyrokiem dotyczącym jednego z zapisów w ustawie antyaborcyjnej wciąż nie gasną. Kolejny już dzień setki tysięcy osób wychodzi na ulice miast i miasteczek, by zamanifestować swój sprzeciw wobec rządu i rozstrzygnięciu TK. W Białymstoku w dzisiejszym Czarnym Spacerze wzięło udział ok. 4 tys. osób.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego zapadł 22 października. Sędziowie TK niemal jednogłośnie uznali (tylko dwaj złożyli zdanie odrębne), że przepis ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku, który dopuszczał przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu, jest niezgodny z Konstytucją RP. Orzeczenie to wywołało falę protestów, które od tygodnia przetaczają się przez całą Polskę.

Białostoczanie po raz pierwszy wyszli na ulice w niedzielę, gromadząc się w liczbie ok. 11 tys. osób.

Białystok, 30 października. Czarny Spacer

Rekord frekwencyjny padł jednak w środę, gdy w Czarnym Spacerze uczestniczyło aż 18 tys. manifestantów. Niestety, tuż przed końcem przemarszu w stronę jego uczestników kontrmanifestanci rzucili materiały pirotechniczne. Na policję nie zgłosił się jednak nikt poszkodowany.

Organizatorzy dzisiejszego (30 października) protestu zachęcali Białostoczan, by zabrali ze sobą garnki i patelnie. Rekordu jednak nie było: według danych przekazanych przez policję wzięło w nim udział ok. 4 tys. osób. Na szczęście było spokojnie, a policjanci nie odnotowali żadnych incydentów.