Wojsko w Dubiczach Cerkiewnych

i

Autor: Tomasz Radzik/Super Express

Granica polsko-białoruska. Ciężki sprzęt i nocne starcia [ZAPIS RELACJi NA ŻYWO]

Granica białoruska: Relacja na żywo sobota, 20 listopada. Od wielu tygodni Polska zmaga się z kryzysem migracyjnym. Na granicy z Białorusią jeszcze do niedawna koczowało tysiące migrantów z Bliskiego Wschodu. Obecnie część z nich przebywa w centrum logistycznym na terenie Białorusi. Regularnie dochodzi do prób przedarcia się przez ogrodzenie. Policjanci łapią kurierów próbujących przemycić migrantów do Niemiec. Jak 20.11.2021 wyglądała sytuacja na granicy białoruskiej? Oto zapis z naszej relacji na żywo.

Granica białoruska, relacja na żywo: sobota 20 listopada. Jak obecnie wygląda sytuacja na granicy? Największe obozowisko migrantów, w Bruzgach po stronie białoruskiej, zostało w czwartek ewakuowane, a cudzoziemcy zostali przeniesieni do pobliskiego magazynu białoruskiej firmy logistycznej Bremino. Wygląda na to, że opustoszały też inne obozowiska wzdłuż granicy. Z kolei w czwartek miał miejsce pierwszy lot z Białorusi do Iraku, którym do kraju wróciło ponad 400 osób. - Spodziewamy się, że Białorusini nadal będą nasyłali grupy cudzoziemców, żeby atakowali naszą granicę, będą wyposażali tych ludzi w niebezpieczne przedmioty. Spodziewamy się także coraz większej agresji ze strony białoruskich funkcjonariuszy, którzy rzucają kamieniami w naszych ludzi, oślepiają ich laserami, oddają strzały w powietrze - powiedział PAP Stanisław Żary, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Relacja jest prowadzona dalej w tym miejscu: Granica polsko-białoruska. Relacja na żywo. Najnowsze informacje

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma powstać stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Łącznie zapora będzie miała 5,5 m wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. W tym artykule prowadzimy relację na żywo z granicy białoruskiej. Strona wymaga odświeżania.

Szturm migrantów na przejście w Kuźnicy

Granica białoruska: Relacja na żywo. Aktualna sytuacja sobota 20 listopada

22:55 To już koniec naszego sobotniego sprawozdania z granicy polsko-białoruskiej. Zapraszamy w niedzielę, 21 listopada, rano!

22:00 Patrol kontrterrorystów z BOA wzdłuż granicy.

21:36 Długo na odprawę muszą też czekać ciężarówki w woj. lubelskim. – Na wyjazd z Polski przez towarowe przejście graniczne z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie) czeka obecnie 850 pojazdów. Średni czas oczekiwania na odprawę to 28 godzin – poinformował PAP w sobotę wieczorem rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś. Na wyjeździe z Polski przez polsko-białoruskie przejście w Koroszczynie w ostatnich 12 godzinach funkcjonariusze odprawili 522 samochodów ciężarowych. – Obecnie w kolejce na wyjazd z Polski jest około 850 pojazdów ciężarowych. Szacunkowy czas oczekiwania to 28 godzin – podał rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Na wjeździe do Polski po stronie białoruskiej funkcjonariusze odprawili 461 pojazdów ciężarowych. – Po stronie polskiej – już po wyjeździe z Białorusi, a jeszcze przed polskim przejściem – oczekuje 140 pojazdów, tj. 4 godziny oczekiwania. Natomiast przed białoruskim przejściem czeka około 400 samochodów. Średni czas oczekiwania to 10-11 godzin – dodał Deruś.

21:04 W sobotę wieczorem kierowcy ciężarówek muszę czekać 45 godzin na odprawę na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach. Informację przekazała Krajowa Administracja Skarbowa. W kolejce czeka 900 tirów. W ciągu dwunastogodzinnej zmiany udało się odprawić na Białoruś 290 ciężarówek. W kolejce w sobotę wieczorem na odprawę czeka 900 tirów. Kolejka - jak podaje Regionalny System Ostrzegawczy - liczy 30 km.

20:15 Chociaż na granicy polsko-białoruskiej strażnikom granicznym pomaga przede wszystkim wojsko i policja, również strażacy współpracują z innymi służbami, np. udzielając pomocy logistycznej.

19:43 W środę (17 listopada) w Dubiczach-Cerkiewnych doszło do największej próby siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Po stronie białoruskiej znajdowała się duża grupa około 500 osób, z czego ponad 200 przekroczyło granicę.

Zobacz zdjęcia wojskowych pilnujących bezpieczeństwa w Dubiczach-Cerkiewnych

19:30 Straż graniczną i wojsko na polsko-białoruskiej granicy wspiera też policja.

19:15 Granica polsko-białoruska to nie tylko woj. podlaskie, ale i woj. lubelskie. Polsko-białoruski odcinek granicy w tym regionie przebiega wzdłuż Bugu i liczy 171 km. – Sobota była spokojna na lubelskim odcinku granicy polsko-białoruskiej, nie stwierdzono żadnych incydentów czy prób nielegalnego przekroczenia granicy – powiedział PAP w sobotę wieczorem rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Dariusz Sienicki. – Nie stwierdziliśmy do tej pory żadnych incydentów czy prób nielegalnego przekroczenia granicy – dodał rzecznik.

19:03 Na granicy polsko-białoruskiej od samego początku o bezpieczeństwo dbają połączone siły wojska, policji i strażników granicznych.

18:40 Podczas kontroli od sierpnia zostało zatrzymanych ok. 300 przemytników, którzy "za pieniądze próbują przewieźć ludzi sprowadzonych przez reżim białoruski z Białorusi do Europy Zachodniej". Informację przekazała polska policja.

18:06 Protest w Hajnówce. Jego uczestnicy przynieśli transparenty, na których napisano m.in. „Miejsce dzieci nie jest w lesie”, „Bezpieczna granica to taka, na której nikt nie ginie”, „Żaden człowiek nie jest nielegalny”, „Moją ojczyzną jest człowieczeństwo”, „Jakie kołysanki śpiewać marznącemu dziecku?”, „Człowiek człowiekowi człowiekiem”, „Tak dla uchodźców, nie dla rasizmu”, „Proszę wpuśćcie organizacje humanitarne na obszar objęty stanem wyjątkowym na granicy polsko-białoruskiej". Uczestnicy protestu mieli też ze sobą zdjęcia przedstawiające dzieci w lasach. Skandowano głównie: „Miejsce dzieci nie jest w lesie”. Inicjatorka akcji "Matki na Granicę" Joanna Stańczyk ze Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet powiedziała, że celem akcji jest m.in. zwrócenie uwagi na kwestie pomocy uchodźcom.

16:53 Kryzys na granicy z Białorusią to ostatnio temat najczęściej komentowany przez polityków nie tylko rządu, ale i opozycji. - Polskim interesem jest jak najszybsze zakończenie konfliktu na granicy polsko-białoruskiej, trzeba użyć każdej metody, przede wszystkim dyplomatycznej; obawiam się, że interesem PiS jest, by tak się nie stało - powiedział w sobotę współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

16:11 O umożliwienie organizacjom humanitarnym i medycznym działania w strefie objętej stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią apelowali w sobotę w Hajnówce uczestnicy akcji protestacyjnej "Matki na Granicę". W proteście przed siedzibą Urzędu Miasta w Hajnówce wzięli udział m.in. aktywiści z różnych organizacji z całej Polski, np. z Wrocławia, Warszawy, Gdańska, Krakowa. Obecni byli także mieszkańcy Hajnówki i młodzież z tutejszego liceum.

15:28 - Z relacji migrantki wynikało, że straciła roczne dziecko miesiąc temu podczas tułaczki w lesie po białoruskiej stronie granicy - oświadczyła rzeczniczka prasowa Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej Aleksandra Rutkowska. O zmarłym rocznym dziecku migrantów ratownicy dowiedzieli się podczas interwencji w nocy ze środy na czwartek. Rzecznik PCPM napisała także, że migrantka podała ratownikom przyczynę śmierci dziecka. - Według niej była to śmierć z wyziębienia.

Ratownicy od czasu tej interwencji nie rozmawiali więcej z tymi osobami. - Nie mamy z nimi kontaktu - przekazała Aleksandra Rutkowska. Dotychczas na policję ani prokuraturę nie wpłynęło żadne zawiadomienie w tej sprawie.

14:41 Reżim Łukaszenki koncentruje się obecnie na destabilizowaniu granicy z Polską. Nasz kraj stał się głównym celem działań Białorusi. Ostatnio jedna z grup kontrolowanych przez białoruskie służby została nawet zawrócona spod granicy z Łotwą. Cudzoziemcy trafili w region granicy RP. Białoruś wykorzystuje cynicznie szlak migracyjny do realizacji celów politycznych przeciwko Europie - stwierdził w mediach społecznościowych Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.

14:27 Mariusz Błaszczak dla "Super Expressu": "Służba na granicy to ogromny wysiłek, ale Wojsko Polskie nie raz pokazało, że sprosta różnym, nawet najtrudniejszym wyzwaniom. Żołnierze cały czas szkolą się i przygotowują do działania w razie kryzysu, konfliktu, czy wojny". Więcej szczegółów: Minister Błaszczak: Sytuacja na granicy, choć trudna, to wojsko jest do niej przygotowane

13:58 - Białoruś próbuje wysłać tysiące uchodźców, by zdestabilizować Unię Europejską. (...) Europa nie może przyjąć milionów migrantów - powiedział były prezydent Lech Wałęsa dziennikowi „Corriere della Sera”.

13:43 Terytorialsi pomagają straży granicznej w patrolowaniu Bugu.

13:30 Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest problemem całej UE, a tymczasem grupa frakcji w Parlamencie Europejskim atakuje Polskę – oceniła wiceszefowa rządzącego na Węgrzech Fideszu Kinga Gal w sobotnim wywiadzie dla dziennika „Magyar Nemzet”.

13:07 Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że jutro spotka się z premierami Litwy, Łotwy i Estonii. Rozmowy będą dotyczyły sytuacji na granicy z Białorusią.

12:33 Nie można oskarżać Polski w sprawie migrantów, ale trzeba ją wspierać, bo broni granic europejskich - oceniła przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska w sobotnim wywiadzie dla dziennika "La Stampa".

12:00 – Zdecydowanie zamarł ruch w okolicach przejścia granicznego po stronie białoruskiej w Bruzgach. Łączymy to z jasnym ultimatum, które strona polska postawiła Białorusi – powiedział w TVP INFO Stanisław Żaryn, rzecznik koordynatora służb specjalnych.

11:34 Rzecznik rządu Piotr Muller o sytuacji na granicy: - Wszystkie te działania, które częściowo zostały wstrzymane, nie oznaczają, że kryzys się zakończył. Istnieją liczne przesłanki na to, że przez wiele miesięcy, a może nawet lat, kryzys geopolityczny ze wschodu będzie kontynuowany. (...) Chcemy zabezpieczyć się przed potencjalnymi działaniami, które mogą pochodzić ze strony wschodniej. Tak, żebyśmy jako UE i kraje sojuszu Transatlantyckiego byli przygotowani na zagrożenia ze wschodu.

11:06 Żołnierze otrzymują od uczniów z całej Polski rysunki z podziękowaniami za służbę na granicy. Kartki przygotowali również uczniowie z Zespołu Szkół Podstawowych i Przedszkola w Kobylinie. 

10:45 - Musimy być przygotowani na to, że cały proces ataku hybrydowego będzie trwał miesiące. Widać to po postawie reżimu białoruskiego, który niewątpliwie utrzymuje się przy władzy tylko dlatego, że ma wsparcie Kremla – stwierdził szef MON Mariusz Błaszczak w audycji RMF FM.

10:18 Minionej doby było spokojnie na lubelskim odcinku granicy polsko-białoruskiej. Nie zanotowaliśmy żadnych niepokojących zdarzeń – poinformował PAP w sobotę rano rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Dariusz Sienicki.

9:48 Na wyjazd z Polski przez towarowe przejście graniczne z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie) czek 280 pojazdów. Kierowcy ciężarówek czekają średnio 7 godzin na odprawę – poinformował PAP w sobotę rano rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

9:27 Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano 1804 zezwoleń na wjazd do strefy objętej ograniczeniami – przekazała w sobotę PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

9:03 Wczoraj (19 listopada) na odcinku granicy polsko-białoruskiej ochranianym przez Placówkę w Dubiczach Cerkiewnych było kilka prób siłowego forsowania granicy. Największa grupa liczyła ok. 200 cudzoziemców, pozostałe po kilkadziesiąt osób. Cudzoziemcy byli agresywni. Rzucali kamieniami, petardami, używali gazu łzawiącego.

8:43 - Od lipca wojsko budowało tymczasową zaporę na granicy Gdyby nie tymczasowa zapora dużo trudniej byłoby opanować teraz tę sytuację - powiedział dziś na antenie RMF FM minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

8:25 Ostatniej doby doszło do 195 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała w sobotę Straż Graniczna. 82 cudzoziemcom wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium naszego kraju.

8:14 Dziewięć kolejnych osób – czterech obywateli Polski, dwóch Ukrainy, a także obywatela Niemiec, Azerbejdżanu i Gruzji – przewożących migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę – zatrzymała podlaska policja. W ich autach były w sumie 34 osoby. Więcej szczegółów: Podlaskie. Obława na przemytników przewożących migrantów. Wpadło dziewięć osób

7:54 Podlaska policja poinformowała o incydencie, do którego doszło w piątek w miejscowości Starzyna. Grupa migrantów obrzucała tam kamieniami polskich policjantów i żołnierzy. Na szczęście żaden z mundurowych nie ucierpiał. Uszkodzone zostały natomiast dwa policyjne radiowozy.

7:36 Wspólnie z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych przeprowadziliśmy ćwiczenia żołnierzy mające na celu przygotowanie ich do odpierania ataków rozzłoszczonego i agresywnego tłumu - poinformował PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.

7:14 Uspokojenie sytuacji na granicy z Białorusią nie oznacza, by odstąpiła ona od planu destabilizacji; Polska jest teraz wrogiem numer jeden Białorusi – powiedział PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

6:55 Województwo podlaskie stało się prawdziwym eldorado dla zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się handlem ludźmi. Do tej pory polskie służby zatrzymały prawie 300 przemytników ludzi - pisze sobotni "Super Express". - Tylko wczoraj zatrzymano trzech kurierów, którzy przerzucali na Zachód migrantów. Jak mówią nam funkcjonariusze SG, nielegalni przybysze ukrywają się najczęściej w szopach, składzikach i stodołach przygranicznych gospodarstw - opisuje "SE". Dziennik, powołując się na informacje podlaskiej policji, przytacza jedno ze zdarzeń, do którego doszło w Milejczycach. Tam policjanci zatrzymali volkswagena Transportera na niemieckich tablicach rejestracyjnych. Autem kierował obywatel Niemiec, zaś w samochodzie było dwóch obywateli Iraku.

Piątek, 19 listopada 22:45 Białoruska straż graniczna uczy migrantów, jak atakować Polaków!

Białoruska straż graniczna uczy migrantów, w jaki sposób rzucać kamieniami i kłodami w polskich funkcjonariuszy na granicy i w jakie miejsca uderzać nożem - przekazał w piątek na Twitterze opozycyjny białoruski serwis informacyjny Nexta.

Nexta, opozycyjny kanał w komunikatorze Telegram, opublikowała krótki film nagrany telefonem komórkowym. Nagranie zostało zrobione w jednym z pokoi, gdzie białoruscy funkcjonariusze przetrzymują migrantów - informował serwis, cytowany przez PAP. - Będziecie mieli noże, sprzęt, waszym zadaniem będzie dźgać w niechronione miejsca - mówi na nagraniu osoba w czarnym ubraniu. - W szyję, pachy, nogi, ręce - wymieniał.

21:13 Głośny wywiad Łukaszenki z BBC

Jednym z najważniejszych wydarzeń, na którym skupiają się komentatorzy był wywiad z prezydentem Białorusi. - Myślę, że jest to absolutnie możliwe. Jesteśmy Słowianami. Mamy serca. Nasi żołnierze wiedzą, że migranci jadą do Niemiec. Może ktoś im pomagał. Nawet nie będę się temu przyglądał - powiedział Łukaszenka w rozmowie z rosyjskim korespondentem BBC.

20:20 Spotkanie z Avril Haines, Dyrektor Wywiadu Narodowego w gabinecie prezydenta Joe Bidena

- Za nami dobra, rzeczowa rozmowa potwierdzająca zaangażowanie USA w sprawy Europy Środkowej - napisał na Twitterze minister Mariusz Kamiński. W spotkaniu brał udział m.in. Mariusz Błaszczak.

19:20 Łukaszenka wykorzystuje rozmowę z Merkel w propagandzie. Tak twierdzi szef gabinetu prezydenta Dudy

- Alaksandr Łukaszenka już wykorzystuje w swojej propagandzie - jako fakt uznania przez ważnego polityka europejskiego jego prezydentury - rozmowę z kanclerz Niemiec Angelą Merkel; to nie jest korzystna sytuacja - powiedział w piątek szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot, cytowany przez PAP.

- Musimy obserwować bardzo czujnie tę sytuację. W ciągu poprzednich miesięcy też wielokrotnie bywało tak, że po dniu eskalacji następowało kilka dni względnego spokoju. Tak jest być może też również teraz. Ale też przypominam, że ten spokój, który widzimy na przejściu granicznym w Kuźnicy - Bruzgach nie oznacza, że nie ma prób forsowania granicy w innych miejscach. Te próby są, na skalę oczywiście mniejszą, ale one trwają, jak trwały od wielu tygodni - powiedział szef Gabinetu Prezydenta.

18:00 Maja Ostaszewska w telewizji Al Jazeera

Maja Ostaszewska wypowiedziała się w telewizji Al Jazeera. Aktorka opowiadała o pobiciu małżeństwa z Iraku i ich przyjaciela z Syrii, do którego miało dojść 11 listopada. "Ktoś ich napadł i ukradł pieniądze i telefony komórkowe. Mężczyzna był uderzany metalowymi pałkami, zabrano go do szpitala" - mówi w materiale.

16:20 Łukaszenka w BBC: możliwe, że białoruscy żołnierze pomagali migrantom przedostać się do Polski

"Myślę, że jest to absolutnie możliwe. Jesteśmy Słowianami. Mamy serca. Nasi żołnierze wiedzą, że migranci jadą do Niemiec. Może ktoś im pomagał. Nawet nie będę się temu przyglądał" - powiedział Łukaszenka w wywiadzie na wyłączność udzielonym brytyjskiej stacji BBC w pałacu prezydenckim w Mińsku. Zaprzeczył jednak, by zapraszał tysiące migrantów na Białoruś, by sprowokować kryzys graniczny. "Powiedziałem im, że nie zamierzam zatrzymywać migrantów na granicy, przetrzymywać ich na granicy, a jeśli od teraz nadal będą przyjeżdżać, to i tak ich nie zatrzymam, bo oni nie przyjeżdżają do mojego kraju, oni jadą do waszych. To właśnie miałem na myśli. Ale ja ich tu nie zapraszałem. I szczerze mówiąc, nie chcę, żeby jechali przez Białoruś" - przekonywał Łukaszenka.

15:50 Strona białoruska reaguje na zapowiedź zamknięcia towarowego przejścia kolejowego w Kuźnicy

Gen. Anatolij Lappo, przewodniczący Państwowego Komitetu Granicznego Republiki Białorusi, odpowiedział na wczorajsze (18 listopada br.) pismo gen. dyw. SG Tomasza Pragi Komendanta Głównego Straży Granicznej ws. zapowiedzi zamknięcia przez Polskę towarowego przejścia kolejowego w Kuźnicy. Strona białoruska chciałaby wznowienia ruchu w przejściu granicznym Bruzgi-Kużnica. Równocześnie strona białoruska deklaruje, że nie ma tam już osób, które mogłyby stanowić zagrożenie dla polskich służb.

15:40 Służby białoruskie porządkują dziś miejsce po opuszczonym koczowisku w pobliżu przejścia granicznego w Bruzgach.

Granica białoruska. Obozowiska pod Kuźnicą opustoszały [RELACJA NA ŻYWO]

15:20 Żołnierze WOT wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej całą dobę

Jak przekazał w komunikacie płk Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, obecnie w ramach operacji "Silne Wsparcie", WOT prowadzi działania w kilku obszarach: bezpośrednim, wzdłuż granicy polsko-białoruskiej oraz lokalnym, wspierającym miejscową społeczność. "Całą dobę patrole żołnierzy WOT wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej w przeciwdziałaniu nielegalnej imigracji" - podkreślił płk Pietrzak. Poinformował, że terytorialsi, wykorzystując znajomość terenu oraz sprzęt optoelektroniczny, wykrywają zarówno pojedyncze osoby, jak i kilkunastoosobowe grupy. "W skład patroli wchodzą żołnierze przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy, wyposażeni w plecaki medyczne oraz dodatkowy zapas folii NRC, które zapobiegają wychłodzeniu organizmu" - zaznaczył. Piesze patrole to tylko jedna z form monitorowania terenu, podobne działania prowadzone są na wodzie, z powietrza oraz konno. Każdego dnia, patrolując przygraniczną linie rzeki Bug, żołnierze WOT pokonują ponad 1000 kilometrów.

15:01 Biskupi zwracają się do rządzących, by skutecznie broniąc bezpieczeństwa granic, podjęli trud dostrzeżenia będącego w prawdziwej potrzebie przybysza i udzielenia mu koniecznego wsparcia – napisali biskupi w komunikacie po obradach 390. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

14:45 Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży: "Szef służb granicznych Białorusi w odpowiedzi na pismo Straży Granicznej poinformował, że na obszarze przejścia w Kuźnicy nie ma już migrantów stanowiących zagrożenie, większość rozlokowano w centrum logistycznym, a pozostali wylecieli wieczorem do Iraku. Nasze służby to potwierdzają."

14:26 Nie wszystkim podoba się sposób pracy żołnierzy i strażników na granicy polsko-białoruskiej, choć zdecydowana większość - co widać po komentarzach w sieci - wspiera trudną pracę mundurowych w czasie kryzysu migracyjnego. Teraz służby postanowił ocenić Donald Tusk. Co za słowa! Niektórych aż zamurowało, bo nie tego się spodziewali po liderze Platformy Obywatelskiej. Więcej tutaj: Donald Tusk ocenił pracę żołnierzy na granicy. Co za słowa! Niektórych aż zamurowało

14:13 Wojska Obrony Terytorialnej: "Nasze bezzałogowce rozpoznawcze 24/7 dostarczają ważnych danych, dzięki którym możliwe jest efektywne przeciwdziałanie nielegalnym próbom przekroczenia granicy. Tu wczorajsza próba przedostania się blisko 500 migrantów. "

14:00 Antoni Macierewicz zasugerował, że katastrofa smoleńska, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku, powiązana jest z aktualnym kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Więcej w artykule: Antoni Macierewicz odkrył kolejny spisek?! Chodzi o imigrantów. "Już w 2010 roku..."

13:50 Polscy pogranicznicy ostrzegają migrantów, aby nie próbowali dostać się do Polski przez rzekę Bug.

13:36 Mariusz Błaszczak, szef MON: "Wszystkie ręce na pokład! W rejon Kuźnicy przyjechali dziś żołnierze-sportowcy, aby wesprzeć swoich kolegów i koleżanki. Na granicy są mar. Patryk Dobek, szer. Alicja Tchórz i kpr. Paweł Wojciechowski. Pomagają m. in. w zabezpieczniu logistycznym oraz regulacji ruchu."

13:24 Odnotowujemy intensyfikację prób przekroczenia granicy na odcinku województwa lubelskiego na Bugu; granicę z Białorusią zabezpiecza obecnie około 15 tys. żołnierzy - poinformował w piątek podczas posiedzenia komisji spraw zagranicznych i UE wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Wiceszef resortu obrony podkreślił, że zaangażowanie wojska w działania na granicy rozpoczęły się jeszcze na początku lipca, a pierwsi żołnierze pojawili się tam 6 lipca. Ponadto - jak dodał - obecnie wykonane zostało 188 km 608 m zapory poziomej, 180 km i 5 m zapory pionowej oraz 302 km tzw. siatki leśnej, która ma chronić zwierzynę przed okaleczeniem. W pasie przygranicznym postawiono także 404 posterunki w formule hesco bastionów (tymczasowych modułowych posterunków). (PAP)

13:10 Tadeusz Giczan, białoruski niezależny dziennikarz: "Pierwsza grupa brytyjskich inżynierów przybyła na granicę polsko-białoruską, aby pomóc wzmocnić granicę. Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace ogłosił wczoraj, że wkrótce dołączy do nich 100 kolejnych brytyjskich żołnierzy. Estonia również zdecydowała się wysłać 100 żołnierzy."

12:56 Estońskie Siły Zbrojne wyślą do Polski 100 żołnierzy. - Chętnie przyjmujemy propozycję Estonii. Prowadzimy rozmowy w celu uzgodnienia szczegółów tego wsparcia. Więcej informacji wkrótce - napisał na Twitterze szef MON, Mariusz Błaszczak. W Polsce są już żołnierze brytyjskich wojsk inżynieryjnych.

12:15 Tadeusz Giczan, białoruski niezależny dziennikarz: "Warunki życia migrantów w obozie znacznie się dzisiaj poprawiły. Mają teraz food truck z kebabami, hot dogami, grzanym winem i piwem, a nawet kiosk z papierosami. Za wszystko trzeba jednak zapłacić, dlatego białoruskie władze otworzyły kantor wymiany walut."

12:46 16 Dywizja Zmechanizowana również pilnuje polskiej granicy.

12:32 Nie wolno sprowadzać kryzysu migracyjnego do dylematu: albo obrona granic albo pomoc humanitarna. Trzeba pytać, jak ocalić z jednej strony granicę a z drugiej ludzi znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia - powiedział PAP przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko.

12:20 Solidarność z Polską w kontekście sytuacji na granicy z Białorusią - wyraził w piątek na posiedzeniu połączonych komisji senackich komisarz UE Didier Reynders. Zaznaczył przy tym, że migrantów trzeba wspierać, bo to nie oni są odpowiedzialni za tę sytuację.

Czytaj też: Kwaśniewski o rozmowach Merkel z Łukaszenką: To nie są idioci. Wiedzą jak się robi politykę i dyplomację

12:11 Nexta, niezależny białoruski portal podał na Twitterze: Kongres USA przedstawił projekt rezolucji, w której stwierdza się, że "każda próba pozostania na stanowisku prezydenta Władimira Putina po zakończeniu jego obecnej i ostatniej kadencji w dniu 7 maja 2024 r. powinna skutkować nieuznaniem przez Stany Zjednoczone".

11:56 Białoruski niezależny dziennikarz Tadeusz Giczan: "Najwyraźniej podczas zamieszek na przejściu granicznym Kuznica-Bruzgi we wtorek ktoś poważnie uszkodził kabel internetowy łączący Białoruś z zachodnimi zasobami internetowymi, więc białoruscy użytkownicy mogą teraz mieć problemy z dostępem do nich, mówi białoruski państwowy dostawca Beltelecom."

11:46 Mariusz Błaszczak, szef MON: "Wczoraj odwiedziłem żołnierzy pełniących służbę na granicy. Ich morale jest wysokie, wiedzą jak ważne zadanie stoi przed nimi. Żołnierze potrzebują teraz naszego wsparcia, jak nigdy wcześniej. Szacunek dla munduru jest najważniejszy!"

11:35 Martyna Wojciechowska, Danuta Stenka, Dawid Podsiadło, Janusz Gajos i wiele innych gwiazd pojawia się w poruszającym nagraniu. Występuje z nimi biskup Rafał Markowski. Pierwszy raz w takim składzie apelują oni o pomoc! Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej niepokoi wszystkich, bez względu na poglądy polityczne. Czytaj: "Nikt nie zasługuje na śmierć w lesie". Gwiazdy i Biskup na wspólnym nagraniu. Gajos, Podsiadło, Wojciechowska

Granica białoruska. Obozowisko migrantów opustoszało. Co się dzieje?

11:21 Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych: "Niemcy murem za Polską. Minister MSW zapewnia, że Niemcy popierają Polskę i dziękuję za ochronę granicy przez nielegalnym szlakiem migracyjnym."

11:06 Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

10:52 Policja podlaska: "Opustoszałe obozowiska pod Kuźnicą następstwem zdecydowanej postawy polskich służb."

10:40 Nie zgadzam się z nieprawdziwą tezą, że kanclerz Niemiec Angela Merkel prowadzi rozmowy z Alaksandrem Łukaszenką ponad głowami; ona to robi w imieniu Unii Europejskiej - podkreślił w piątek były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

10:26 W Janowie Podlaskim na wysokości placówki Straży Granicznej czterech migrantów próbowało za pomocą łodzi pontonowej przekroczyć rzekę graniczną Bug - przekazał PAP w piątek rano rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Dariusz Sienicki. Sienicki dodał, że osoby zostały zawrócone na Białoruś.

10:21 Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej powołał Grupę Zadaniową „Honor”, której zadaniem będzie obrona dobrego imienia żołnierzy tej formacji - poinformował w piątek rzecznik prasowy WOT płk Marek Pietrzak. Grupa ma reagować na "nieodpowiedzialne wypowiedzi osób publicznych czy internautów".

10:09 Policja: "Obozowiska z ludźmi zepchniętymi na linię granicy przez służby białoruskie opustoszały. W tych miejscach jest spokojnie, ale służby polskie cały czas czuwają. Może to oznaczać, że dotychczasowe działania polskich służb na granicy są skuteczne."

10:00 Obserwujemy, choćby dzięki naszym bezzałogowcom rozpoznawczym, ruchy migrantów bezpośrednio przy granicy polsko-białoruskiej - powiedział w piątek rzecznik Dowództwa WOT płk Marek Pietrzak. Płk Pietrzak pytany był w TV Republika o to, jak wyglądała ostatnia noc na granicy polsko-białoruskiej. "Niestety, chcielibyśmy doczekać takiego momentu, żebyśmy mogli skwitować minioną noc jako tą pierwszą, powiedzmy, spokojną. Natomiast, ta nie należała do takich" - wyjaśnił.

9:51 Fragment dzisiejszego artykuły z propagandowego, białoruskiego portalu Belta.by: "Około 2 tys. osób spędziło noc w tymczasowym ośrodku noclegowym w centrum transportowo-logistycznym. Dla niektórych była to pierwsza ciepła noc: wczoraj spontaniczne obozy na przejściu granicznym Bruzgi i na polskiej granicy opuścili ostatni mieszkańcy." oraz "Wszyscy chcemy dostać się do Niemiec, inne kraje UE nie rozumieją, dlaczego Polska nas nie przepuszcza, bo nie chcemy w niej pozostać - mówi jeden z mężczyzn."

Granica białoruska. Kamieniami w polskich żołnierzy. 4 osoby poszkodowane [RELACJA NA ŻYWO]

9:45 Przypadki agresywne zdarzają się cały czas, każdego dnia, każdej nocy. To, że opustoszało obozowisko przy przejściu w Kuźnicy nie oznacza, że sytuacja się uspokoiła - powiedział w piątek Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

9:25 Tak jak podawaliśmy wcześniej, minionej doby doszło do dwóch dużych prób sforsowania polskiej granicy. Teraz poznaliśmy szczegóły. Jak przekazała PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska, pierwsza grupa próbowało siłowo przekroczyć granicę polsko-białoruską około godz. 17 w czwartek w rejonie placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych. - Zauważyliśmy, że gromadzi się duża grupa osób. Na początku było to 100 osób, następnie białoruskie pojazdy ciężarowe dowiozły kolejnych migrantów. W rezultacie było tam ok. 500 osób. – poinformowała ppor. Michalska. Grupa zaczęła rzucać kamieniami, gałęziami. - Ktoś z tłumu użył też gazu łzawiącego w kierunku służb polskich. W tym czasie funkcjonariusze służb białoruskich świecili laserami. Cudzoziemcy przerzucili przez concertinę kładkę, którą nasze służby ściągnęły – powiedziała rzecznik SG.

Po chwili wycofano się z próby przekroczenia granicy. Następnie podjechały ponownie białoruskie ciężarówki i zabrały część tych osób, a reszta przeszła dalej wzdłuż linii granicy, rozpraszając się na mniejsze grupy. - W trakcie tej próby czterech żołnierzy zostało uderzonych kamieniami, została udzielona im pomoc medyczna – powiedziała PAP Michalska.

Do drugiej większej próby siłowego forsowania granicy polsko-białoruskiej doszło na odcinku ochranianym przez funkcjonariuszy placówki SG w Mielniku. Około 50-osobowej grupie udało się na kilkanaście metrów przekroczyć linię granicy. Osoby zostały poinformowane o obowiązku opuszczenia terytorium Polski i zostały zawrócone do linii granicy. - Do pomieszczeń służbowych SG zabraliśmy 5-osobową rodzinę z Iraku, w tym trójkę dzieci. Kobieta jest prawdopodobnie w ciąży. Prawdopodobnie dalej trafią do ośrodka. Na razie nie wymagają pomocy medycznej - przekazała rzecznik Straży Granicznej. (PAP)

9:22 Dzieci wspierają polską policję w działaniach na granicy z Białorusią.

9:10 Wojciech Szewko, analityk ds. stosunków międzynarodowych: "w irackiej tv był wywiad z jednym z migrantów który wrócił teraz samolotem do kraju. Opowiadał że ledwo przeżył kiedy białoruscy żołnierze zagonili ich nad rzekę i kazali ją przepłynąć".

8:48 Uzbekistan, jako kolejne państwo, ogranicza loty do Mińska dla obywateli państw, z których pochodzą nielegalni migranci - poinformował w piątek wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

8:40 Straż Graniczna podała, że w czwartek granicę polsko-białoruską próbowano przekroczyć 255 razy. Funkcjonariusze SG wydali 45 postanowień o opuszczeniu terytorium Polski. Dwie duże grupy próbowały siłowo przekroczyć granicę - jedna liczyła 500. a druga 50 cudzoziemców. "Osoby były agresywne" - dodają pogranicznicy.

8:34 Brytyjski minister obrony Ben Wallace, który w czwartek (18 listopada) gościł nad Wisłą, zapowiedział, że w najbliższym czasie do Polski mogą trafić żołnierze wojsk inżynieryjnych z Wielkiej Brytanii. "Kompania Korpusu Królewskich Inżynierów zostanie wysłana tutaj, aby wesprzeć polskich żołnierzy i aby zapewnić, że granica jest odpowiednio zabezpieczona" - mówił minister. Czytaj więcej: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Przyleci do nas 100-150 żołnierzy z Wielkiej Brytanii

8:25 Przekaz na żywo z centrum logistycznego w Bruzgach (Białoruś), gdzie przebywają migranci. Nadaje kanał Ruptly - rosyjska agencja informacyjna.

8:13 To, co zwraca naszą uwagę - to jest coraz większa agresywność i brutalność tych cudzoziemców, którzy próbują się wdzierać na naszą stronę, ale też Białorusinów, którzy są coraz agresywniejsi wobec polskiej strony - powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Pytany w piątek w PR24 o porównanie danych i o to, czy mamy obecnie ekspansję prób przedarcia się przez granicę białorusko-polską nielegalnych imigrantów, Żaryn powiedział: "tutaj wydaje się, że takie liczbowe porównania mogą być mylące".

8:01 Mariusz Błaszczak, szef MON powiedział w Polsacie, że "noc nie różniła się od poprzednich, były próby sforsowania granicy. Przyjęto nieco inną metodę działań. Po szturmie w Kuźnic, obecnie mniejsze grupy atakują granicę w innych miejscach."

Granica białoruska: Relacja na żywo. Aktualna sytuacja

7:52 Od 100 do 150 żołnierzy będzie liczyć kompania brytyjskich wojsk inżynieryjnych, która zgodnie z zapowiedzią ministra obrony Bena Wallace'a zostanie przysłana do Polski w związku z kryzysem migracyjnym - podały w czwartek wieczorem brytyjskie media.

Zapowiedź wysłania żołnierzy Wallace złożył podczas czwartkowej wizyty w Polsce, w czasie której wraz z polskim ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem rozmawiał o różnych aspektach zacieśnienia współpracy w dziedzinie obronności. W wydanym w czwartek wieczorem przez brytyjski rząd komunikacie nie wymieniona została żadna konkretna liczba, zaś sam Wallace powiedział, że decyzję podejmie po zapoznaniu się z oceną sporządzoną przez 10-osobowy oddział inżynieryjny, który 11 listopada przyjechał do Polski. - Jest prawdopodobne, że kompania Korpusu Królewskich Inżynierów zostanie wysłana tutaj, aby ich wesprzeć, aby zapewnić, że granica jest odpowiednio zabezpieczona i pokazać, że tego rodzaju hybrydowa działalność z Białorusi nie będzie tolerowana i się nie uda - mówił Wallace. (PAP)

Zobacz też: Zespół Ratunkowy PCPM: "Zmarło roczne dziecko syryjskiego małżeństwa". Ponad miesiąc chodzili po lesie

7:45 Takie rozmowy jak kanclerz Niemiec Angeli Merkel z Alaksandrem Łukaszenką są przedwczesne. W naszym przekonaniu kryzys jest teraz w momencie przesilenia, dlatego że nasiliła się agresja ze strony służb białoruskich - powiedział PAP wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

7:38 Wojciech Szewko, analityk ds. stosunków międzynarodowych: "Poranna porcja nienawiści do Polski i zachodu w propagandzie reżimu: „Otwartość i logika głowy państwa (Łukaszenki) w wyborze opcji rozwoju sytuacji nie tylko rozbroiły moralnie anonimowych urzędników europejskich, ale także przesądziły o nieatrakcyjnym losie Polski.”

7:30 W czwartek policjanci zatrzymali 3 osoby, w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zatrzymani to dwaj obywatele Niemiec i obywatel Ukrainy. Podczas kontroli volkswagena w Milejczycach, jedną z przewożonych osób znaleziono w schowku, druga leżała pod ubraniami.

7:25 Spodziewamy się, że białoruskie władze nadal będą nasyłać grupy cudzoziemców na granicę z Polską – powiedział PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Za optymistyczny sygnał uznał specjalny lot, którym pierwsi migranci wrócili do Iraku.

Czytaj też: Zniszczone auta grupy Medycy na Granicy. Policja zatrzymała podejrzanych

7:20 "Na granicy polsko-białoruskiej reżim Łukaszenki prowadzi wojnę hybrydową. Proszenie Putina o pomoc w rozwiązaniu kryzysu osłabia UE. Zarówno reżim Łukaszenki, jak i prezydent Putin chcą osłabić, a nawet zniszczyć UE" – powiedział PAP ekspert ds. bezpieczeństwa Nicolas Tenzer.

Sonda
Imigranci szturmują polską granicę. Co powinien zrobić rząd?