Kryzys na granicy. Migranci przekroczyli przejście w Kuźnicy! Co teraz?

i

Autor: MON Kryzys na granicy. Migranci przekroczyli przejście w Kuźnicy! Co teraz?

Kryzys na granicy. Migranci przekroczyli przejście w Kuźnicy! Co teraz?

2021-11-12 10:53

Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało, że migranci przekroczyli przejście graniczne w Kuźnicy po stronie Białorusi. W sieci pojawił się film z tego wydarzenia, który opublikowaliśmy w naszym artykule. Co teraz? Resort wyjaśnia w lakonicznym komunikacie.

Każdego dnia migranci próbują przekroczyć nielegalnie granicę polsko - białoruską. Największe skupisko osób znajduje się w okolicach przejścia granicznego w Kuźnicy i to właśnie tam najczęściej dochodzi do nerwowych sytuacji. Tak też było w piątek (12 listopada) o czym poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. - Migranci przekroczyli przejście graniczne w Kuźnicy po stronie Białorusi. Zostali zatrzymani przez Wojsko Polskie, Straż Graniczną i Policję. Grupa rozpoczęła marsz wzdłuż ogrodzenia - napisał resort. MON do wpisu załączył film. Widać na nim sporą grupę osób biegnących bezpośrednio po terenie przejścia granicznego, tuż za ogrodzeniem oddzielającym polską stronę. Migranci biegną wzdłuż ogrodzenia, przed którym w szyku stoją polscy funkcjonariusze.

W poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller mówił po naradzie w BBN z udziałem prezydenta i premiera, że w tej chwili mamy już do czynienia z prowokacjami ze strony funkcjonariuszy białoruskich oraz osób związanych z funkcjonariuszami białoruskimi.

W środę szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że na granicy jest teraz 15 tys. żołnierzy Wojska Polskiego. "Ta liczba żołnierzy została zwiększona. Oczywiście, wedle potrzeb, może być jeszcze bardziej zwiększona. Jest Straż Graniczna, jest Polska Policja. Służby są przygotowane do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie" - zapewnił szef MON. Jak dodał, "jesteśmy przygotowani na odparcie ataku" przedarcia się migrantów przez polsko-białoruską granicę. "Służby są gotowe, aby odeprzeć taki atak".

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 32 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 3,2 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Łącznie zapora będzie miała 5,5 metra wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

Sonda
Imigranci szturmują polską granicę. Co powinien zrobić rząd?
Kuźnica. Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Tak wygląda obozowisko migrantów