Od poniedziałku (8 listopada) sytuacja na granicy polsko-białoruskiej staje się coraz bardziej gęsta. To właśnie wtedy w okolicach przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej zgromadziła się ogromna grupa migrantów. Służby są przygotowane, że w kolejnych dniach docierać będą tam kolejni migranci, którzy będą próbować forsować granicę. W związku z tym wschodnią granicę Polski zabezpiecza w tej chwili 15 tys. żołnierzy, których wspierają policjanci i funkcjonariusze Straży Granicznej. Jak wygląda obecnie kryzys na granicy? Na naszych łamach codziennie relacjonujemy szczegółowo wydarzenia związane z tym, co dzieje się na granicy z Białorusią.
Kryzys na granicy, 13 listopada - zapis z relacji na żywo
To już koniec sprawozdania z granicy z soboty, 13 listopada. Już jutro, od godziny 7:00 rozpoczniemy kolejną relację na żywo z polsko-białoruskiej granicy.
godz. 22:30
"Zdecydowanie przeciwstawiamy się hybrydowym atakom reżimu Łukaszenki. Działamy ściśle skoordynowani, by ochronić granice Unii Europejskiej i wzywamy do wspólnych działań zmierzających do powstrzymania agresji Łukaszenki, manipulacji mediami i fake newsów" - zaapelował w mediach społecznościowych po angielsku premier Mateusz Morawiecki. Szef Rady Ministrów dodał, że to stanowisko podzielają premier Litwy Ingrida Šimonytė oraz Krišjānis Kariņš, stojący na czele rządu Łotwy.
godz. 22:00
"W związku z przygotowywaną prowokacją, do migrantów wysyłany jest alert RCB z ostrzeżeniem w języku angielskim, żeby nie wierzyli plotkom, a granica Polski jest dobrze strzeżona. SMS zawiera także link do strony z poszerzoną informacją w 5 językach" - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
godz. 21:37
"Po stronie białoruskiej przy granicy z PL pojawiają są żołnierze lub funkcjonariusze, którzy zachowują się, jakby realizowali specjalne zadania, kierują migrantami, organizują instruktaż, kręcą mat. propagandowe, albo wydają rozkazy Białorusinom" - napisał na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Rzecznik dodał ponadto, że "cały szlak migracyjny ma zapewnione wsparcie instytucji białoruskich".
godz. 21:30
Jak informuje PAP, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przeprowadził rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem na temat działań hybrydowych Białorusi przeciwko Polsce. Rau w trakcie rozmowy z Blinkenem przedstawił kryteria, którymi Polska będzie się kierować w ocenie rozwoju sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i w swoich dalszych decyzjach.
godz. 21:10
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest trudna, w działania zaangażowanych jest 15 tys. polskich żołnierzy współpracujących ze Strażą Graniczną - powiedział w sobotę wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz cytowany przez Polską Agencję Prasową. Jak dodał, Polska ma bardzo mocne wsparcie ze strony NATO i UE.
godz. 20:50
Zmarły żołnierz postrzelił się z broni służbowej, nic nie wskazuje na to, by do jego śmierci ktoś się przyczynił. Służył przez zaledwie tydzień, jego rodzina po przekazaniu tragicznej wieści została otoczona opieką psychologa. Więcej TUTAJ.
godz. 20:20
- Bardzo smutna wiadomość. Żołnierz 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej zmarł w czasie pełnienia służby - poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Wstępnie ustalono, że do śmierci żołnierza doszło po wystrzale z broni służbowej, wykluczono udział osób trzecich.
godz. 19:10
Jest wsparcie dla polskich żołnierzy. Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, Agencja Rezerw Strategicznych przekazała 73 kontenery mieszkalne dla żołnierzy pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej. Dostawa będzie dostarczona jeszcze dzisiaj.
godz. 19:07
Syryjskie linie lotnicze Cham Wings wstrzymały loty na Białoruś w związku z eskalacją konfliktu na granicy polsko-białoruskiej - poinformował portal Nexta. Jak podano, decyzja zapadła, ponieważ większość pasażerów podróżujących do Mińska to obywatele Syrii.
godz. 18:20
"Straż graniczna blokuje drogi ucieczki migrantów" - donosi białoruski opozycyjny portal Nexta.
godz. 16:28
Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM od 16 listopada zastąpi grupę “Medyków na granicy”, którzy udzielają pomoc medyczną imigrantom przy granicy polsko-białoruskiej - poinformowało w sobotę PCPM, cytowane przez Polską Agencję Prasową. Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM jest pierwszą i jedyną w Polsce certyfikowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) medyczną grupą szybkiego reagowania (EMT – Emergency Medical Team) na kryzysy humanitarne i katastrofy naturalne. Na swoim koncie ma misje ratunkowe w Libanie po wybuchu w porcie, trzęsieniu ziemi w Nepalu, lawinach błotnych w Peru czy powodzi w Bośni.
godz. 16:00
Będą kolejne próby sforsowania zasieków? - Białorusini rozpowszechniają plotkę wśród migrantów, jakoby w poniedziałek na granice miały przyjechać busy z Niemiec - powiedział cytowany przez TVP Info Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Jak dodał, to "całkowita nieprawda" i manipulacja ze strony białoruskiej władzy, która zdaniem polskiej strony chce skłonić skłonić migrantów do kolejnych szturmów. – Podejmujemy działania mające na celu uzmysłowienie migrantom, że są przedmiotem manipulacji, że są okłamywani. Żadnej takiej zgody na przemarsz przez granicę nie ma. Polska nic nie zmieni w swojej taktyce w najbliższych dniach. Chronimy naszą granicę taka komunikacja i kampania jest właśnie obecnie przygotowywana – zapewnił cytowany przez TVP Info Żaryn.
godz. 15:52
39 proc. Polaków ocenia pozytywnie działania rządu prowadzone przez służby państwa na granicy z Białorusią, 36 proc. ocenia je negatywnie, a 25 proc. nie ma zdania w tej kwestii — wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla rp.pl. Analizą objęto grupę 800 respondentów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy, odpowiedzi zebrano drogą internetową.
godz. 14:52
- Szczerze mówiąc, reakcję Unii Europejskiej na ten kryzys uważam za zbyt słabą. Unia w zasadzie nic nie robi. Czeka i czeka. To czas, żeby działać, a europejscy politycy wciąż debatują, co robić. Nie wiem, może się czegoś boją - mówi serwisowi WP SportoweFakty białoruski siatkarz Artur Udrys, był zawodnik Vervy Warszawa Orlen Paliwa (obecnie Projekt Warszawa). WIĘCEJ: Kryzys na granicy. Przerażająca prognoza białoruskiego siatkarza. Grzmi i uderza w Unię Europejską
godz. 14:46
- W rejon Kuźnicy przybywa coraz więcej uzbrojonych funkcjonariuszy białoruskich służb - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.
godz. 12:36
Żołnierze i funkcjonariusze służący na granicy mają zapewnione podstawowe warunki bytowe, jak: wyżywienie, wypoczynek, ogrzewanie, higiena i opieka medyczna, ale pewne rzeczy można ulepszyć - powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia szef BBN Paweł Soloch.
- Żołnierze mają ciepło, mają co jeść, mają opiekę lekarską, mają sanitariaty, ale pewne rzeczy można - jak to zawsze bywa w takiej sytuacji - udoskonalić, bo oni są porozbijani w polu, są przewiezione namioty, kontenery. Ta baza ciągle jest rozbudowywana. Są też pewne aspekty, już bardziej szczegółowe, związane z systemami łączności, ze współdziałaniem służb - dodał Soloch na antenie radiowej Trójki.
Szef BBN podkreślił też, że jego zdaniem sankcje wobec Białorusi, których wprowadzenie dyskutowanie jest na forum Unii Europejskiej, są niewystarczające dla Polski, ale też sąsiednich państw. Mimo wszystko ocenił, że zainteresowanie tematem kryzysu na granicy innych krajów Europy należy uznać za sukces. Soloch odniósł się także do piątkowego komunikatu NATO, który otwiera możliwość do wprowadzenia art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego, tj. rozpoczęcia konsultacji państw sojuszniczych. Mają z nich wynikać mają wynikać "określone rekomendacje i określone działania, również w sensie pokazania gotowości o charakterze odstraszającym"
godz. 11:37
- Wśród migrantów rozpuszczane są plotki o zorganizowanej akcji, która ma się odbyć 15 listopada. Migrantom zapowiada się, że przyjadą po nich autobusy z Niemiec a Polska je przepuści. To kłamstwo. Polska granica będzie nadal silnie chroniona przez polskie siły. Autorzy tych plotek liczą, że uda się zachęcić migrantów do szturmu na granicę Polski. Może dojść do niebezpiecznych sytuacji - pisze na swoim profilu twitterowym Stanisław Zaryn, Rzecznik ministra koordynatora Służb Specjalnych.
godz. 10:48
Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział na antenie Radia Olsztyn, że gdy do Polski dotrą w przyszłym roku z USA pojazdy opancerzone MRAP, trafią one w pierwszej kolejności na wschód kraju, do 16 i 18 dywizji. Dodał również, że nowe ogrodzenie na granicy polsko-białoruskiej zdało egzamin, a w tym względzie mają nam jeszcze pomóc Brytyjczycy.
- Wojska inżynieryjne brytyjskie dokonują rekonesansu i mam nadzieję, że już niedługo będę mógł przedstawić opinii publicznej dobre wnioski, konkluzje z niego - powiedział Radiu Olsztyn Błaszczak.
godz. 9:34
Straż Graniczna informuje, że żołnierze z Białorusi zaczęli niszczyć w nocy z piątku na sobotę zaporę graniczną.
- W nocy w rejonie m.Czeremcha, żołnierze z Białorusi zaczęli niszczyć tymczasową zaporę graniczą. Wyrywali słupki ogrodzeniowe oraz rozrywali concetrinę przy pomocy pojazdu służbowego. Polskie służby były oślepiane wiązkami laserowymi oraz światłem stroboskopowym - czytamy na Twitterze SG.
Z kolei migranci dostali od Białorusinów gaz łzawiący, którym zaatakowali polskie służby - WIĘCEJ: Kryzys na granicy. Atak żołnierzy z Białorusi! Zapora na granicy polsko-białoruskiej zniszczona [WIDEO]
godz. 9:23
- Po zakończeniu stanu wyjątkowego wprowadzimy ustawę, która pozwoli przedłużyć ograniczenia na wschodnich granicach - powiedział na antenie RMF FM Mariusz Kamiński, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Jak dodaje, wśród migrantów, którzy próbują przekroczyć granicę polsko-białoruską, mają się znajdować osoby, które działały w białoruskich bojówkach - SZCZEGÓŁY: MOCNE słowa Kamińskiego z samego rana! Chodzi o sytuację na granicy
godz. 8:46
- Ciało ok. 20-letniego Syryjczyka znaleziono w piątek niedaleko polsko-białoruskiej granicy w rejonie Wólki Terechowskiej - podaje Podlaska Policja.
Mniej więcej w tym samym miejscu doszło w nocy z piątku na sobotę do próby przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.
- Grupa ok. 100 osób po stronie białoruskiej miała uszkodzić ogrodzenie. Na miejsce pojechało kilkudziesięciu policjantów. Osoby po stronie białoruskiej na widok policjantów żołnierzy i funkcjonariuszy SG, uciekły w głąb lasu - dodają mundurowi.
Więcej na ten temat: Kryzys na granicy. Ciało Syryjczyka pod Wólką Terechowską! Duża grupa migrantów szturmowała granicę
godz. 8:08
Wiceszef MSZ Marcin Przydacz zdradza kulisy rozmów z Turcją dotyczące kryzysu na granicy. Ich efektem jest m.in. zakaz sprzedaży biletów dla obywateli Iraku, Syrii i Jemenu udających się na Białoruś.
- Równolegle naszymi kanałami dyplomatycznymi staraliśmy się naszym tureckim partnerom pokazać, jaka jest natura tego kryzysu. Już wcześniej, po wizycie ministra spraw zagranicznych Turcji w Warszawie i po rozmowie z prezydentem, Turcy ograniczyli liczbę lotów, natomiast teraz wprowadzają taką decyzję, która jak widać oddziałuje nie tylko na linie tureckie, ale także i na linie białoruskie - dodaje.
godz. 8:00
- Decyzja o zakończeniu kryzysu na granicy należy do Aleksandra Łukaszenki - mówi PAP Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Jego zdaniem zakaz sprzedaży biletów dla obywateli Iraku, Syrii i Jemenu, którzy chcą się dostać na Białoruś, to krok w dobrą stronę, ale to za mało, by zakończyć to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej.
- Pan prezydent Łukaszenka powinien zakończyć atak hybrydowy przy użyciu migrantów na polską granicę i uwolnić więźniów politycznych, w tym działaczy polskiej mniejszości na Białorusi, przede wszystkim pana Andrzeja Poczobuta i panią Andżelikę Borys - mówi PAP Szrot.
godz. 7:53
- Wczoraj (w piątek - przyp.red) policjanci zatrzymali 3 osoby, w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zatrzymani to dwaj obywatele Ukrainy i obywatel Polski. Przewozili 20 osób, które nielegalnie przekroczyły granicę - poinformowała w sobotę rano Podlaska Policja.
godz. 7:49
- Atak reżimu Łukaszenki na granicę nie jest zwykłym kryzysem humanitarnym, tylko próbą testowania wytrzymałości obrony polskiej granicy; widzimy, że Rosja przyjęła aktywną postawę w tym kryzysie i dąży do eskalacji - mówi Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.
Jak dodaje, jest pewny, że Aleksandr Łukaszenka w końcu zrozumie, że nie jest w stanie dalej finansować działań prowadzących do kryzysu na granicy. Niezależnie od tego trwają działania dyplomatyczne Polski, by Blisko Wschód dowiedział się, że granica polsko-białoruska nie jest granicą otwarta. Kumoch mówi, że coraz trudniej jest też ukryć zaangażowanie Rosji w kwestii pogłębiania kryzysu na granicy.
- Widzimy, że od kilku dni trwają naciski z udziałem Rosji. Rosja przyjęła postawę konfrontacyjną i aktywną w tym kryzysie. Nie jest już w stanie udawać dalej, że nie jest jego częścią i zdecydowanie dąży do tego, żeby na granicy doszło do eskalacji. Tymczasem Polska nie jest w konflikcie z Białorusią, tym bardziej nie jest w konflikcie z narodem białoruskim. Polska jest ofiarą ataku niedemokratycznego reżimu, który jest również reżimem występującym przeciwko własnemu narodowi - wyjaśnia.
godz. 7:36
- Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest powodem wielkiego zaniepokojenia - powiedział prezydent USA Joe Biden. Odpowiadając na pytanie dziennikarza RMF FM, udzielił w ten sposób pierwszego publicznego komentarza na temat kryzysu na granicy. - To wielce niepokojące. Zakomunikowaliśmy nasze obawy Rosji i zakomunikowaliśmy nasze obawy Białorusi - dodał Biden. W środę prezydent USA rozmawiał o sprawie kryzysu na granicy z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.
godz. 7:23
- Stu policyjnych kontrterrorystów, przygotowanych do działań w sytuacjach kryzysowych, dołączy do funkcjonariuszy i żołnierzy na wschodniej granicy, aby wzmocnić ochronę granicy Polski i zewnętrznej UE przed prowokacjami reżimu białoruskiego - mówi PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.
Jak dodaje, część z nich została przeszkolona z zakresu medycyny pola walki i przez ponad tydzień brała udział w szkoleniu z zakresu negocjacji kontrterrorystycznych, które odbyło się w ostatnim czasie w Wieliczce i w Krakowie.
- Negocjatorzy policyjni, podobnie jak pozostali funkcjonariusze pododdziałów kontrterrorystycznych, stale biorą udział w szkoleniach, kursach specjalistycznych organizowanych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Tym razem do stolicy Małopolski przyjechali instruktorzy z Francji oraz USA, którzy szkolili funkcjonariuszy z sekcji negocjacji Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA" - mówi PAP Ciarka.
Były to pierwsze tego typu ćwiczenia organizowane przez polską policję.
godz. 22.55
Kończymy dzisiejszą relację dotyczącą kryzysu na polsko-białoruskiej granicy. Zapraszamy do jej śledzenia jutro (13 listopada) od godz. 7.00.
godz. 22.33
Makiej dodał, że Białoruś robi wiele dla zażegnania kryzysu migracyjnego, m.in. wycofała do krajów pochodzenia ok. 2000 migrantów, a także pozbawiła 30 firm turystycznych prawa ich zapraszania, zaś na granicy zatrzymano ok. 700 osób, które próbowały ją nielegalnie przekroczyć.
godz. 22.30
- Jeśli Polska zamknie granicę z Białorusią, ta odpowie tym samym – powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej. Szef dyplomacji oświadczył, że Białoruś jest gotowa odpowiedzieć na sankcje „maksymalnie ostro”.
godz. 22:18
- W porównaniu do godzin porannych czas oczekiwania na wyjazd z Polski przez towarowe przejście graniczne z Białorusią w Koroszczynie (województwo lubelskie) skrócił się o cztery godziny – poinformował PAP w piątek wieczorem rzecznik Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Lublinie Michał Deruś.
godz. 22:03
Szef komisji ds. zagranicznych Senatu Demokrata Bob Menendez ostro potępił w piątek "groteskowy atak hybrydowy" białoruskiego reżimu na państwa UE, wzywając do nowych sankcji. Podobny komunikat opublikował również republikański kongresmen Chris Smith.
godz. 21:47
Dyrektor wykonawczy Frontexu Fabrice Leggeri ostrzega przed jeszcze większym napływem migrantów do Unii Europejskiej. - Na podstawie naszej analizy ryzyka widzimy, że wszystkie czynniki, które wywołały ten kryzys, wciąż istnieją i że sprawy nie postępują w dobrym kierunku i nie ulegają deeskalacji... Musimy być gotowi, aby stawić czoła tej sytuacji przez długi czas – powiedział Leggeri. Funkcjonariusze Frontexu obecnie nie uczestniczą w zabezpieczaniu polsko-białoruskiej granicy, ale organizacja planuje pomóc Polsce w odsyłaniu migrantów do ich krajów ojczystych.
godz. 21:33
Minister spraw zagranicznych Rosji Sergiej Ławrow stwierdził dzisiaj, że "NATO prowadzi agresywną politykę wobec Moskwy". Ławrow spotkał się w Paryżu z ministrem obrony i minister spraw zagranicznych Francji.
godz. 21:24
Wiceminister MSWiA Maciej Wąsik o rosyjsko-białoruskich ćwiczeniach wojskowych w pobliżu granicy z Polską: "To oczywiście dalszy krok w kierunku eskalacji tego konfliktu. Zdajemy sobie sprawę z tego, patrzymy, obserwujemy, ale oczywiście zachowujemy spokój. Polskie służby pod żadnym pozorem nie dadzą się sprowokować. My pilnujemy polskiej granicy, pilnujemy zewnętrznej granicy UE".
godz. 21:04
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji potwierdziło śmierć dwóch żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach w pobliżu polsko-białoruskiej granicy. Dwóch spadochroniarzy zginęło po zderzeniu w powietrzu, zaplątaniu się spadochronów i upadku z dużej wysokości. Do Internetu trafiło nagranie początkowej fazy wypadku:
godz. 20:59
Nie zmniejsza się kolejka ciężarówek oczekujących na wyjazd z Polski na Białoruś przez przejście graniczne w Bobrownikach (Podlaskie). W piątek wieczorem trzeba tam było czekać na odprawę prawie dwie doby - wynika z danych Krajowej Administracji Skarbowej. Bobrowniki to obecnie jedyne w regionie przejście, gdzie obsługiwany jest ruch towarowy.
godz. 20.48
- Musimy zwiększyć presję poprzez mechanizm większych sankcji. Trzeba rozmawiać o skutecznym zablokowaniu lotów z krajów Bliskiego Wschodu na Białoruś i rozpocząć akcję dyplomatyczną z poziomu UE w stolicach państw Bliskiego Wschodu - podkreśla premier Mateusz Morawiecki. Kwatera Główna Sojuszu podała w środę, że Polska poinformowała Radę Północnoatlantycką o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. NATO wyraziło wsparcie dla naszego kraju oraz państw sąsiednich, które zmagają się z trudną sytuacją na granicy.
godz. 20.30
Tak wygląda obóz migrantów, których przesiedlono w okolice granicy z Litwą. Leśnicy starają się uprzątnąć obozowisko. Nagranie prezentuje NEXTA.
godz. 20.11
Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński wystosował w piątek wraz ze swoimi odpowiednikami z Litwy, Łotwy, Austrii i Estonii list do organizacji międzynarodowych i pozarządowych, w którym zaapelowano o „podjęcie współpracy” z białoruskimi władzami w celu zorganizowania pomocy dla osób, dla których przyjazd na terytorium krajów UE został „zorganizowany przez białoruskie władze”.
godz. 19.57
- Do Polski płyną głosy poparcia z Europy. Tylko w ostatnich godzinach rozmawiałem z ministrami spraw wewnętrznych Austrii, Niemiec, Słowenii i Ukrainy, którzy podziękowali nam za działania podejmowane w walce z nielegalną migracją - napisał minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.
godz. 19.42
Ministerstwo Obrony Narodowej pokazało kolejne nagranie z polsko-białoruskiej granicy. - Przemieszczanie się migrantów wciąż odbywa się pod ścisłą kontrolą Białorusinów. Zwraca uwagę coraz większa liczba białoruskich służb w rejonie Kuźnicy - czytamy we wpisie.
godz. 19.24
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych z zadowoleniem przyjmuje zajęcie się przez Radę Bezpieczeństwa ONZ problemem kryzysu na granicy Unia Europejska-Białoruś. Ministerstwo docenia oświadczenie wystosowane po posiedzeniu Rady przez wyżej wymienione kraje oraz Albanię, która rozpocznie swoją kadencję w Radzie w 2022 r., wyrażające solidarność z Polską i Litwą, jak również gotowość do dalszego wsparcia i determinację w ochronie UE przed hybrydowymi atakami władz białoruskich - podał resort dyplomacji.
godz. 19.12
Dziennikarze wrócą na granicę? Tak wynika z informacji RMF FM. Stacja podaje, że po wygaśnięciu stanu wyjątkowego pracownicy mediów wrócą na granicę. Będą jednak musieli przestrzegać określonych zasad. Rząd rozważa także wprowadzenie zakazu przebywania osób nieuprawnionych na określonym obszarze w strefie przygranicznej. Ma ona mieć 3 kilometry.
godz. 19.00
Jak podaje agencja AFP, ministrowie spraw zagranicznych i obrony Francji: Jean-Yves Le Drian i Florence Parly podczas spotkania w Paryżu ze swoimi odpowiednikami z Rosji Siergiejem Ławrowem i Siergiejem Szojgu "zachęcili Rosję do zmobilizowania bliskich stosunków z Białorusią w celu zakończenia kryzysu migracyjnego".
godz. 18.50
Portal Nexta donosi o 30 migrantach, którzy z terenu Białorusi dotarli aż do Finlandii i tam zostali zatrzymani przez straż graniczną.
godz. 18.36
Podlaska policja udostępniła dzisiaj nagranie ze śmigłowca, które obrazuje sytuację na polsko-białoruskiej granicy:
godz. 18.21
- Przyglądamy się bardzo uważnie; uważamy, że to jest niepotrzebna eskalacja, próba znów podniesienia temperatury wokół sytuacji na granicy - powiedział w piątek wiceszef MSZ Marcin Przydacz odnosząc się do ćwiczeń białoruskich i rosyjskich wojsk przy granicy z Polską.
godz. 18:09
Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych ujawnił w mediach społecznościowych nowe instrukcje, które otrzymują migranci koczujący przy polsko-białoruskiej granicy. Czytamy w nich między innymi: "Cała Europa patrzy na was. Jeśli będziecie cierpliwi, to wszystkim się uda. (...) W 2015 roku migranci przebywali na granicy przez prawie miesiąc i się udało".
godz. 17.49
Podczas spotkania w Olsztynie z żołnierzami oraz funkcjonariuszami straży granicznej i policji prezydent Andrzej Duda podziękował mundurowym za ich służbę na granicy polsko-białoruskiej. - Jestem ogromnie wdzięczny żołnierzom, funkcjonariuszom straży granicznej i policji za ich męstwo; za to, że opuszczają swoje domy na całe tygodnie, aby zapewnić bezpieczeństwo nam wszystkim - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.
godz. 17.39
- Mińsk jest gotów na najostrzejszą reakcję, jeśli konsultacje w ONZ zostaną wykorzystane przez UE jako argument do wprowadzenia kolejnych sankcji – oświadczył rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Hłaz.
godz. 17.23
Przypominamy informację podaną przez białoruską, opozycyjną grupę BYPOL. Wynika z niej, że dzisiaj (12 listopada) podczas ćwiczeń wojskowych prowadzonych w pobliżu granicy polsko-białoruskiej zginęli dwaj rosyjscy komandosi. Więcej szczegółów: Tragedia niedaleko polsko-białoruskiej granicy. Nie żyją rosyjscy żołnierze.
godz. 17.14
Rząd Iraku proponuje dobrowolną repatriację Irakijczykom, którzy utknęli na granicy Polski z Białorusią - informuje agencja AFP. - Jesteśmy gotowi zorganizować więcej niż jeden lot (...) dla wszystkich tych (Irakijczyków), którzy będą chcieli dobrowolnie powrócić do kraju - oświadczył rzecznik irackiego ministerstwa spraw zagranicznych Mohammed al-Sahaf.
godz. 17:05
Portal Nexta zamieścił nagrania migrantów z Mali, którzy przyjechali do obozu znajdującego się tuż przy polskiej granicy. Z relacji Afrykańczyków wynika, że chcą się oni dostać do Francji.
godz. 16:51
Dwóch rosyjskich żołnierzy miało zginąć podczas ćwiczeń komandosów z Rosji i Białorusi w obwodzie grodzieńskim. Informacje na razie nie są oficjalne. Przekazała je opozycyjna grupa BYPOL.
godz. 16:43
Ministerstwo Obrony Narodowej przestawiło informacje dotyczące ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Polscy żołnierze postawili zaporę chroniącą przed napływem nielegalnych migrantów o długości przekraczającej 180 kilometrów. Szczegóły: Ogrodzenie na granicy z Białorusią. MON podał najnowsze dane
godz. 16:31
- Polska i inne kraje NATO sąsiadujące z Białorusią wzmacniają swoją obecność wojskową na granicach i chcą rozpętać konflikt, wciągając do niego Europę - stwierdził w rozmowie z agencją informacyjną TASS minister obrony Białorusi Wiktar Chrenin.
godz. 16:15
Serwis Nexta wrzucił kolejne nagranie z granicy polsko-białoruskiej. Wynika z niego, że powstaje tam duży obóz.
godz. 15:55
Jak podaje Onet.pl, białoruscy komandosi mieli sprawdzać już w ubiegłym roku trasy przerzutowe przy granicy z Polską. Mieli zostać sfotografowani przez fotokomórki zainstalowane przez leśników. Straż Graniczna ich nie wykryła. Pododdziały OSAM miały przejść polską granicę jeszcze przed wyborami prezydenckimi, które odbyły się latem 2020 roku.
godz. 15:38
- Rada Północnoatlantycka zdecydowanie potępia dalszą instrumentalizację nielegalnej migracji, sztucznie stworzoną przez Białoruś w ramach działań hybrydowych wymierzonych w Polskę, Litwę i Łotwę w celach politycznych - czytamy w oświadczeniu NATO. - Te bezduszne działania zagrażają życiu osób bezbronnych. NATO solidaryzuje się z Polską, Litwą, Łotwą i innymi dotkniętymi nią narodami sojuszniczymi (...) kierując się podstawowymi wartościami i obowiązującym prawem międzynarodowym - czytamy w dalszej części oświadczenia.
godz. 15:20
- Rozwiązanie trudnej sytuacji na granicy z Białorusią to nie tylko działania na miejscu, ale także operacja dyplomatyczna na całym świecie. Działamy z rozmachem i na wszystkich najważniejszych forach międzynarodowych - Unii Europejskiej, NATO i ONZ - napisał premier Mateusz Morawiecki w swoich mediach społecznościowych.
godz. 15:10
Unijne sankcje wobec Białorusi od poniedziałku? Jak podaje serwis forsal.pl ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej przyjmą tego dnia nowe kryteria dotyczące sankcji wobec Białorusi w związku z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy. To ma być międzynarodowa koalicja sprzeciwiająca się wykorzystywaniu migrantów jako instrumentu polityki.
godz. 14:34
- Niektórzy migranci, próbujący dostać się do Polski, popierają zapowiedzi Łukaszenki dotyczące eskalacji sytuacji na granicy z Polską - informuje na twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
godz. 14:03
Atak hybrydowy na granicy polsko-białoruskiej z pewnością się nie zatrzyma, musimy się przygotować, że sytuacja ta jeszcze potrwa – powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Dodawał, że to kwestia tygodni albo miesięcy.
Błaszczak powiedział, że kryzys migracyjny jest tylko tłem, tu chodzi o coś więcej. "Powinniśmy patrzeć na całe spektrum działań, jakie podejmuje Rosja. Modus operandi jest znany – 2008 rok Gruzja, 2014 Ukraina" – powiedział Błaszczak, przywołując wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego o odpowiedzialności Rosji za sytuację na granicy polsko-białoruskiej.
godz. 13:35
Trwają przygotowania do stworzenia dużego obozu migrantów tuż przy granicy. - Służby białoruskie dowożą niezbędne materiały - informuje MSWiA. Straż Graniczna dodaje, że na miejsce dojechało drewno na opał oraz pożywienie. - Białorusini przygotowują się na długotrwałe oddziaływanie na Polskę i destabilizację naszej granicy - dodaje SG.
godz. 13:14
Przedstawiciele władz irackiego Kurdystanu ostrzegają swoich obywateli przed podróżami na Białoruś. - To są nasi obywatele i jesteśmy zmartwieni tym, w jakiej trudnej sytuacji są. Chcielibyśmy, żeby mieli świadomość, że byli manipulowani i że decyzja o opuszczeniu kraju i wyjeździe nie była właściwa, jeśli słuchali oni przemytników, którzy robili to wyłącznie dla własnych korzyści materialnych - poinformował w rozmowie z Polskim Radiem przedstawiciel kurdyjskiego rządu w Polsce Ziyad Raoof.
godz. 12:39
Postawa strażników granicznych i żołnierzy jest bardzo profesjonalna. Wykonują swoje obowiązki bardzo dobrze, nie ulegają prowokacjom, dbają o bezpieczeństwo na granicy - powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak po odprawie z dowódcami Wojska Polskiego. Szef MON odbył odprawę z dowódcami Wojska Polskiego poświęconą sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. - Sytuacja na granicy utrzymuje się na bardzo porównywalnym poziomie. Jest wiele prowokacji, wiele prób przejścia przez barierę inżynieryjną postawioną przez Wojsko Polskie" - mówił Błaszczak, dodając, że Straż Graniczna i żołnierze Wojska Polskiego udaremniają te próby.
godz. 11:48
Do ponad tysiąca wzrosła już liczba migrantów, którzy koczują po białoruskiej stronie pod granicą Polski w pobliżu Kuźnicy - poinformowała w piątek rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz. Rano do koczujących dołączyło kolejnych kilkadziesiąt osób, które przedostały się przez przejście po stronie białoruskiej.
godz. 11:40
Migranci na bieżąco są zaopatrywani przez Białorusinów - napisał w piątek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Otrzymują nawet sprzęt do niszczenia zabezpieczeń i budowy obozowiska - dodał. Do wpisów dołączone są zdjęcia.
godz. 11:26
Minionej nocy doszło nie tylko do próby przekroczenia granicy polsko - białoruskiej przez migrantów. Straż Graniczna przekazała, że służby Białorusi próbowały oślepić polskich funkcjonariuszy i żołnierzy! Do sieci trafiło nagranie z tego zdarzenia.
godz. 10:57
Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało, że migranci przekroczyli przejście graniczne w Kuźnicy po stronie Białorusi. W sieci pojawił się film z tego zdarzenia, który opublikowaliśmy w naszym artykule.
godz. 10:36
Szokujące nagrania pojawiły się na profilu Ministerstwa Obrony Narodowej. - Kolejny przykład instrumentalnego traktowania migrantów przez Białoruś. Migranci są zmuszani do marszu wzdłuż ogrodzenia oddzielającego granicę - pisze MON.
godz. 10:16
W strefie przygranicznej w okolicach Hajnówki (woj. podlaskie) miało dojść do makabrycznych wydarzeń. Trzech migrantów zostało pobitych i obrabowanych. Wśród nich była kobieta, z której zdarto część ubrań! Sprawą zajmuje się policja. Więcej o sprawie piszemy TUTAJ.
godz. 10:10
Jak wygląda sytuacja w woj. lubelskim w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej? Jak zapewnia dziś (piątek, 12 listopada) rzecznik NOSG por. Dariusz Sienick w rozmowie z Polską Agencją Prasową, ostatnia doba minęła spokojnie. - Na granicy woj. lubelskiego z Białorusią ostatnia doba minęła spokojnie. Nie odnotowaliśmy szczególnych zdarzeń związanych z próbą nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z terytorium Białorusi do Polski - poinformował PAP rzecznik NOSG por. Dariusz Sienicki.
godz. 9:44
Białoruskie linie lotnicze Belavia opublikowały komunikat, w którym czytamy, że obywatele Iraku, Syrii i Jemenu, lecący z Turcji, nie będą przyjmowani na pokład jej samolotów.
godz. 9:30
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iraku organizuje loty powrotne z Białorusi dla swoich obywateli - informuje Straż Graniczna.
godz, 9:20
- Sytuacja na granicy z Białorusią jest bardzo napięta. W najbliższych kilku lub kilkunastu dniach można spodziewać się tylko eskalacji - ocenił w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
godz. 9:00
W czwartek (11 listopada) odnotowano 223 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko - białoruskiej. - Wobec 26 osób wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium RP. Zatrzymano 3 cudzoziemców (2 ob. Iraku i 1 ob. Syrii) - informuje Straż Graniczna.
godz. 8:45
- Nie mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym, ale z operacją polityczną przeciwko Polsce; osoby na polsko-białoruskiej granicy, nie są uchodźcami - to migranci, którzy dużo zapłacili za przemycenie ich do UE - stwierdził rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
godz. 8:00
Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa przekazał, że obecnie w okolicach Kuźnicy przebywa grupa około dwustu osób, pilnowana przez białoruskich żołnierzy.
Krupa poinformował też, że koło miejscowości Połowce, po stronie białoruskiej zgromadziła się grupa ok. stu imigrantów. - Osoby te nie podjęły próby przekroczenia granicy, na miejscu po stronie polskiej interweniowało kilkudziesięciu polskich policjantów wraz z funkcjonariuszami SG i Wojska Polskiego - dodał rzecznik.
godz. 7:40
W czwartkowy wieczór doszło do kolejnej próby nielegalnego przekroczenia granicy. - Wczoraj (czwartek) około godz. 20 w rejonie Kuźnicy białoruskie wojsko przy użyciu siły próbowało przepchnąć na polską stronę 35 osób, w większości były to kobiety i dzieci. Białoruskie wojsko pchnęło te osoby w ogrodzenie wykonane z drutu kolczastego, próba została udaremniona przez funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej i żołnierzy - podał rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.
Kryzys na granicy. Czytaj więcej: