Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Polska i Unia Europejska uważają, że kryzys migracyjny to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.
Do dramatycznej sytuacji doszło w poniedziałek (8 listopada), kiedy to duża grupa migrantów zgromadziła się w okolicach przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej, a do nas docierały szokujące nagrania. W związku z tym wschodnią granicę Polski zabezpiecza w tej chwili 15 tys. żołnierzy, których wspierają policjanci i funkcjonariusze Straży Granicznej. Zapraszamy do zapoznania się z zapisem naszej relacji na żywo z kryzysu na polsko-białoruskiej granicy z dnia 11 listopada.
Kryzys na granicy. Zapis relacji na żywo w czwartek 11 listopada
godz. 21:55
Głos ws. kryzysu na granicy zabrał w czasie Święta Niepodległości w Krakowie prezes PiS Jarosław Kaczyński.
- To wszystko, co czynimy na granicy, jest w zgodzie z zasadą, którą można wywieść z empatii. Ci, którym trzeba pomóc, tę pomoc otrzymują. Nie można prowadzić swojego myślenia w tym kierunku, że to my jesteśmy winni nieszczęściu wielu ludzi, którzy zostali oszukani i sprowadzeni na Białoruś i dzisiaj niestety rzeczywiście cierpią. To nie my, tylko ci, którzy nas dziś atakują, którzy myślą, że zdołają nas złamać. Nie zdołają - powiedział.
Więcej: Kaczyński o migrantach na granicy z okazji Święta Niepodległości. Wzruszające słowa prezesa PiS
godz. 19:59
Kolejne doniesienia ws. propagandowego wykorzystywania dzieci na granicy polsko-białoruskiej. Tym razem informuje o tym Ministerstwo Obrony Narodowej.
- Migranci są traktowani przez reżim Łukaszenki w sposób instrumentalny. W rejonie Kuźnicy grupa kobiet i dzieci została przemieszczona pod ogrodzenie, tylko po to by białoruskie służby mogły przygotować propagandowy materiał - podaje resort.
godz. 18:42
- Okolice Kuźnicy dzisiaj. Kolejne instrukcje od służb białoruskich, kolejne nagrania materiałów propagandowych. Eksponowane są dzieci, aby wzbudzić jeszcze większe emocje i informuje Straż Graniczna.
godz: 17.16
- 12 listopada 2021 r. (piątek) o godz. 15.00 w Olsztynie, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, Prezydent Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkają się z dowództwem i żołnierzami 16 Dywizji Zmechanizowanej oraz funkcjonariuszami innych służb pełniących służbę na granicy Polski z Białorusią - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.
godz. 16:33
Tymczasem Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora Służb Specjalnych, poinformował na swoim Twitterze, że "Ambasada Iraku w Moskwie organizuje powrót Irakijczyków z Białorusi do ojczyzny".
godz. 16:29
- (...) zwłaszcza na wschodzie, gdzie gromadzi się coraz więcej uchodźców. Ci ostatni stali się zakładnikami nieuczciwych rozgrywek. Aż smutno powiedzieć: towarem w rękach cynicznych handlarzy. Jest to problem, który dotyka nie tylko Polski, ale całej naszej Unii Europejskiej. Dlatego trzeba go rozwiązywać z pomocą Unii Europejskiej i wszystkich innych instytucji międzynarodowych, ale także z poszanowaniem szlachetnej tradycji polskiej otwartości i tolerancji. Trzeba szukać właściwych rozwiązań tego rosnącego kryzysu humanitarnego - powiedział metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda, cytowany przez PAP, w czasie mszy św. za ojczyznę w Bazylice Mariackiej w Gdańsku z okazji 11 listopada.
Z kolei w kazaniu odniósł się do Ewangelii, przypominając, że "w tej ojczyźnie każdy ma prawo do bycia traktowanym z szacunkiem i godnością. Nie wystarczy tworzyć systemy społeczne, udoskonalać władzę i administrację. Trzeba mieć wzgląd na każdego człowieka, zwłaszcza tego, który jest w potrzebie, który jest głodny i spragniony, który jest przybyszem i nagim, który jest chory i w więzieniu", podaje PAP.
godz. 15:13
Jak informuje PAP, litewski Sejm wyraził w czwartek poparcie dla Polski, przyjmując specjalną rezolucję. Zagłosowało za nią 96 posłów, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Dokument mówi m.in. o "aktywizacji dialogu pomiędzy Komisją Europejską a władzami polskimi w celu pragmatycznego stawienia czoła wyzwaniom".
- Polska potrzebuje wsparcia nie tylko w spawie kryzysu migracyjnego - powiedziała Rita Tamaszuniene, posłanka Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR).
Litewscy parlamentarzyści poparli ponadto wspólne wysiłki z Polską na rzecz wypracowania nowych rozwiązań ws. kryzysu na granicy w ramach Unii Europejskiej, rozszerzenia sankcji na przedstawicieli reżimu w Mińsku, którzy stoją za organizację przemytu migrantów, i reorganizacji unijnej polityki migracyjnej.
godz. 14:25 Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn opublikował w czwartek na Twitterze serię wpisów dotyczących migrantów, którzy są kierowani przez białoruskie służby w kierunku granicy. - Scenariusz zakładający, że w czwartek dojdzie do większego szturmu ze strony migrantów na granicę jest bardzo prawdopodobny - ocenił w rozmowie z PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że w czasie obchodów Święta Niepodległości część sił pełni służbę gdzie indziej.
Więcej o możliwym szturmie na granicę pisaliśmy TUTAJ.
godz. 13:10 Jak przekazał Stanisław Żaryn, w Mińsku grupują się kolejne grupy osób, które lada moment mogą być transportowane na zachód! Na filmach widać, że znajduje się tam wiele dzieci. - Zgodnie z instrukcjami dla migrantów, o których pisałem wcześniej, dzieciom wręczane są transparenty. Gra emocjami trwa - napisał.
godz. 12:30 Ambasada i Konsulat RP w Berlinie otrzymują wiele telefonów oraz maili z wyrazami poparcia dla Straży Granicznej. To jednak nie wszystko. Pod Ambasadą, a także pod Bramą Brandenburską rozwinięty został transparent z wyrazami poparcia dla Polski.
godz. 10:20 MON przekazało więcej informacji na temat wydarzeń w Białowieży i Szudziałowie, gdzie doszło do próby siłowego przekroczenia granicy przez grupę kilkuset migrantów.
- Atak rozpoczął się rzucaniem w stronę żołnierzy różnych przedmiotów, a następnie próbą zniszczenia ogrodzenia. Żołnierze oddali strzały ostrzegawcze w powietrze - czytamy w komunikacie MON. Więcej szczegółów TUTAJ.
godz. 9:15 - Na odcinku podlaskiego oddziału SG doszło do kolejnej próby siłowego sforsowania granicy; brało w niej udział 150 osób - przekazał wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Jak dodał, ze względu na zaangażowanie służb w Święto Niepodległości możliwe jest, że wieczorem dojdzie do "szturmu" na granicę.
godz. 8:30 W środę (10 listopada) odnotowano 468 nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Ponadto wobec 42 cudzoziemców zostały wydane postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski - przekazała w czwartkowy poranek Straż Graniczna.
godz. 8:20 Szef MON podkreślił, żebyśmy dzisiaj pamiętali o żołnierzach, policjantach i funkcjonariuszach SG chroniących nasze granice.
godz. 8:10 Dzisiaj obchodzimy Święto Niepodległości. Z uwagi na obowiązujący stan wyjątkowy - w niektórych miejscowościach będą miały ograniczony charakter - wynika z wypowiedzi niektórych samorządowców. Wójt Kuźnicy, niedaleko której kilkusetosobowa grupa migrantów rozbiła obozowisko po stronie białoruskiej powiedział PAP, że gmina w tym roku nie będzie organizowała obchodów.
- Obchodów jako takich nie będzie. Indywidualnie złożymy wieńce na grobach nieznanego żołnierza; w niedzielę będzie msza św." - powiedział wójt Kuźnicy Paweł Mikłasz. Dodał, że jest to związane ze stanem wyjątkowym, w czasie którego nie można organizować uroczystości.
godz. 8:00 W środę późnym wieczorem w okolicach Białowieży doszło do kolejnej próby siłowego sforsowania granicy przez grupę ok. 150 migrantów - poinformowała PAP st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z sekcji prasowej Komendy Głównej SG. W kierunku żołnierzy i funkcjonariuszy rzucano gałęzie i kamienie.
Kryzys na granicy. Czytaj więcej: