Migranci forsowali granicę polsko-białoruską! Latały kamienie, kawałki drzewa i metalowe rurki [WIDEO]

2021-12-02 20:15
Migranci forsowali granicę polsko-białoruską! Latały kamienie, kawałki drzewa i metalowe rurki [WIDEO]
Autor: Straż Graniczna / Twitter [reprodukcja SE] Migranci forsowali granicę polsko-białoruską! Latały kamienie, kawałki drzewa i metalowe rurki [WIDEO]

Migranci przy granicy polsko-białoruskiej nadal są bardzo aktywni. - Grupa cudzoziemców siłowo forsowała granicę polsko-białoruską na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Narewce - poinformowała Straż Graniczna w czwartek, 2 grudnia 2021 roku. Z relacji służb wynika, że w stronę patroli polskich służb rzucane były m.in. kamienie i metalowe rurki.

Do próby sforsowania granicy polsko-białoruskiej doszło w czwartkowy poranek, 2 grudnia 2021 roku. - W stronę patroli polskich służb rzucane były kamienie, kawałki drzewa, gałęzie oraz metalowe rurki. Nikomu nie udało się sforsować granicy - poinformowała na Twitterze Straż Graniczna. Do wpisu dołączono krótki film, na którym widać, jak zza ogrodzenia rzucane są różne przedmioty. Materiał ten załączamy poniżej, w treści artykułu. Wcześniej SG poinformowała o zatrzymaniu minionej nocy trzech nielegalnych imigrantów. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze z placówki w Szudziałowie. Migranci w obecności tłumacza potwierdzili, że chcą ubiegać się ochronę międzynarodową w Polsce. Wobec tych osób, jak wskazała SG, będą kierowane wnioski do sądu o umieszczenie w strzeżonym ośrodku.

Przeczytaj: Afgańczycy z przeszkoleniem bojowym przy granicy polsko-białoruskiej? Stanisław Żaryn szokuje

Sytuacja na granicy

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tysiąca takich prób, w październiku 17,5 tysiąca, we wrześniu 7,7 tysiąca, a w sierpniu 3,5 tysiąca.

Od 2 września 2021 roku, w związku z presją migracyjną, w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada. Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Sonda
Czy sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest niepokojąca?

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.

Cmentarz muzułmański w Bohonikach - tutaj grzebani są migranci zmarli po przekroczeniu granicy Białorusi z Polską
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE