Na stadionie powstaje Epi-Centrum Nauki. Ośrodek będzie popularyzował naukę i innowacje na Podlasiu [ZDJĘCIA]

2019-04-05 10:00

Epi-Centrum Nauki – tak będzie nazywało się centrum popularyzacji nauki, które powstaje na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Nazwa została wyłoniona z ponad 600 propozycji nadesłanych w ogłoszonym przez Białostocki Park Naukowo-Technologicznym konkursie.

Centrum nauki będzie pełnić rolę ośrodka popularyzującego naukę i innowacje na Podlasiu. Zostanie podzielone na dwie części: strefę „Małego Odkrywcy” dedykowaną najmłodszym odbiorcom w wieku 3–10 lat oraz „Wystawę Główną” dla młodzieży i dorosłych. Będzie to szczególne miejsce, w którym odwiedzający będą mogli eksperymentować oraz uczyć się przez zabawę.

>>>ZOBACZ ZDJĘCIA<<<

– Kilka lat temu to białostoczanie wybrali nazwę dla systemu rowerów miejskich – BiKeR, teraz wymyślili ją dla białostockiego centrum nauki. Wyróżnionym gratuluję kreatywności i pomysłowości – powiedział prezydenta Tadeusz Truskolaski. – Mam nadzieję, że Epi-Centrum Nauki stanie się takim miejscem, które będzie chętnie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców Białegostoku, ale też dzieci i młodzież z całego województwa podlaskiego.

Kapituła konkursowa nazwę Epi-Centrum Nauki wybrała jednogłośnie.

– Dobra nazwa powinna przede wszystkim doskonale brzmieć, szybko zapadać w pamięć odbiorcy, a także opowiadać o produkcie, usłudze lub miejscu. Krótko mówiąc, musi mieć to „coś”. Mnóstwo takich nazw spłynęło na konkurs ogłoszony przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Jestem pozytywnie zaskoczony wysokim poziomem propozycji. Wśród nich znalazło się tak wiele ciekawych zgłoszeń, które postawiły jury przed trudnym wyborem. Po ponad dwugodzinnych obradach udało nam się wybrać najlepszą propozycję – powiedział Jakub Sosnowski, członek komisji.

Czytaj także: Obserwatorium astronomiczne z planetarium powstanie na kampusie [AUDIO]

Nagrodę główną, robota edukacyjnego Photona, otrzymały aż 3 osoby, które podały bardzo podobnie brzmiące nazwy:

  • Alex Jabłoński: Epicentrum
  • Ryszard Bluma: Kuźnia Młodego Rozumu "Epicentrum"
  • Michał Knopik: EPI-CENTRUM – Edukacja Przyszłość Innowacje

Epi-Centrum Nauki ma mieć ok. 3,2 tys. m2. Wartość tej inwestycji to ok. 25 mln zł, dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego wynosi 17 mln zł. Prace w obydwu strefach („Małego Odkrywcy” i „Wystawa Główna”) powinny zostać zrealizowane do grudnia 2019 roku.

Czytaj także: Woj. podlaskie trzecie od końca, jeśli chodzi o wykorzystanie środków UE

Zobacz także:

Królowy Most. Leśna bimbrownia zlikwidowana. Przepadło 200 litrów nielegalnego alkoholu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Złodzieje z Białegostoku poszukiwani przez policję. Rozpoznajesz kogoś? [ZDJĘCIA]

Mural Zenka Martyniuka w Białymstoku. Projektant malował wcześniej murale z wizerunkiem Jana Pawła II i Lecha Wałęsy

Strażak-fotograf Tomasz Sieńczuk robi niesamowite zdjęcia woj. podlaskiego. "Przedstawiam świat takim, jakim widzę go moimi zmysłami" [ZDJĘCIA]

RLDP w Białymstoku: Ryzyko utraty zdrowia i życia w Puszczy Białowieskiej wzrosło o blisko 1000 %

Zobacz wideo: Syn Zenka Martyniuka sprzedaje pub za ponad milion złotych