Pożar Notre Dame. Bernadeta Krynicka: "Takie skutki przynosi chora laicyzacja". Burza po wpisie posłanki PiS [ZDJĘCIA, WIDEO]

2019-04-16 13:18

Takie skutki przynosi chora laicyzacja. Państwo musi dbać o zachowanie dziedzictwa kulturowego - napisała w internecie pochodząca z woj. podlaskiego posłanka PiS. I rozpętała się burza.

W poniedziałek wieczorem cały świat wstrzymał oddech. W Paryżu wybuchł pożar gotyckiej katedry Notre Dame. XII wieczna świątynia stanęła w ogniu. Wszystko zaczęło się o godziny 19. Z ogniem walczyło czterystu strażaków.  Potężny pożar ugaszono dopiero około godziny 4. nad ranem. Spłonęła iglica kościoła, która runęła się do wnętrza świątyni. Zawalił się też dach. Ocalono główną strukturę XII wiecznej katedry. Przetrwały też dwie charakterystyczne wieże.

ZOBACZ ZDJĘCIA

We wnętrzu gotyckiej świątyni znajdowała się m.in. Korona Cierniowa Chrystusa. Jak podaje France 24, relikwię udało się uratować z płonącej świątyni. Nikt nie ucierpiał, ale straty kulturalne, historyczne i materialne będą olbrzymie. Metropolita Białostocki abp. Tadeusz Wojda powiedział, że "To tragiczne wydarzenie rani nas duchowo i kulturowo." Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że świątynia zostanie odbudowana. Nie wiadomo, co było przyczyną pożaru. Pewne jest, że przy świątyni trwały wcześniej prace renowacyjne.

Wydarzenie jest bardzo szeroko komentowane na całym świecie. Tragiczne wieści z Paryża komentują również białostoccy i podlascy posłowie. W dzisiejszych czasach trzeba uważać na każde słowo "wypowiedziane" w internecie. Podlaska posłanka PiS Bernadeta Krynicka napisała na Twitterze:

"Takie skutki przynosi chora laicyzacja.. Państwo musi dbać o zachowanie dziedzictwa kulturowego!"

Pod jej wpisem rozpętała się prawdziwa burza. Jej wypowiedź skomentował również Tomasz Lis, redaktor naczelny Newsweeka:

"Szkoda gadać. Tam płonie skarb cywilizacji, tu komentuje cywilizacji zaprzeczenie."

Posłankę Krynicką zalała fala krytyki. Po jakimś czasie dodała drugi wpis:

"Poruszyłam gniazdo os. Jeśli wydaje się Państwu, że Francja przeznacza dostateczne środki na opiekę nad sakralnymi skarbami, to gratuluję rozeznania. A skąpi na ten cel, bo podobni do Was "światli obywatele" ponieśliby larum, że to zamach na świeckość państwa."

Czytaj także: W Paryżu spłonęła katedra Notre Dame. Abp. Tadeusz Wojda: "Spłonął jeden z największych symboli chrześcijańskiej Europy" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pożar katedry skomentował również inny polityk z naszego regionu: Adam Andruszkiewicz. Wiceminister cyfryzacji w rządzie PiS napisał na swoim fanpage'u:

- Symboliczne...płonie najsłynniejsza świątynia Francji, Katedra Notre Dame. Francji, która dawno porzuciła chrześcijańskie wartości na rzecz multikulturalizmu i islamskich imigrantów...trudno o bardziej wymowny symbol upadku chrześcijaństwa na Zachodzie... - napisał Andruszkiewicz.

Polecamy również:

Jagiellonia Białystok zagra na Stadionie Narodowym. Kibice organizują wielki wyjazd do Warszawy

Podlaska Straż Graniczna prowadzi nabór do służby. Zarobki: 3250 złotych na rękę

Gwałt na ul. Wyszyńskiego. Sąd skazał sprawcę na 8 lat więzienia

Rowery elektryczne w systemie BiKeR? Taki pomysł ma radny Henryk Dębowski