Prawosławni przygotowują się do Wielkanocy

i

Autor: Pixabay Prawosławni przygotowują się do Wielkanocy

W niedzielę prawosławni i wierni obrządków wschodnich obchodzą Święto Zmartwychwstania Pańskiego

2019-04-26 14:00

W tę niedzielę prawosławni mieszkańcy naszego województwa i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą Święto Zmartwychwstania Pańskiego.

Prawosławni i grekokatolicy świętują w tym roku Wielkanoc tydzień później niż katolicy. Niedziela Wielkanocna przypada 28 kwietnia. Uroczystości Triduum Paschalnego rozpoczęły się w czwartek 25 kwietnia i będą trwały do 28 kwietnia. W niedzielę prawosławni będą obchodzić Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Woskresienije Christowe.

W piątek wierni kościoła prawosławnego wspominają śmierć Chrystusa na krzyżu. W tym dniu nie jest sprawowana Liturgia. Po południu celebrowane jest nabożeństwo wieczorne, poświęcone pamięci śmierci i zdjęcia z krzyża Jezusa Chrystusa. W Wielki Piątek na pamiątkę zniesienia Jezusa z krzyża, następuje uroczyste przeniesienie płótna z namalowanym przedstawieniem umarłego Chrystusa - płaszczenicy do środkowej części świątyni. Tam umieszcza się ją  na „świętym stole” symbolizującym grób.

Czytaj także: Ile trzeba zarabiać, aby żyć godnie w Białymstoku? [WIDEO]

Następnie duchowni i wierni adorują grób – podchodzą kolejno, składają pokłon, czynią znak krzyża i całują wizerunek Chrystusa na płaszczenicy. W nocy z soboty na niedzielę wielkanocną podczas rezurekcji płaszczenica jest obnoszona wokół świątyni, następnie wnoszona przez carskie wrota do prezbiterium i układana na ołtarzu. Pozostaje tam na czterdzieści dni, aż do święta Wniebowstąpienia.

Wielka Sobota to dzień oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. Ciało Zbawiciela składa się w symbolicznym grobie. Wierni wspominają Jego zstąpienie do piekła w celu zwiastowania zbawienia zmarłym Praojcom. Celebrowana jest Św. Liturgia Św. Bazylego Wielkiego. W tym dniu zgodnie z tradycją święci się pokarmy oraz odwiedza groby zmarłych.

Prawosławni stanowią drugą co do liczebności grupę religijną w naszym kraju; szacuje się, że jest ich około 500 tys. Z sześciu prawosławnych diecezji w Polsce najliczniejsza jest białostocko-gdańska.

Jesteś z Białegostoku? Zobacz inne nasze artykuły:

Białostoczanin przeżył poważny wypadek samochodowy. Teraz gra w przejściu podziemnym [WIDEO]

Sad edukacyjny w Parku Antoniuk już gotowy. Posadzono tam m.in. drzewa owocowe i krzewy [ZDJĘCIA]

Polecamy także:

Węzeł Porosły. Od 23 kwietnia duże zmiany w organizacji ruchu na wylotówce w stronę Warszawy [ZDJĘCIA, MAPY]

BKM. Od 23 kwietnia ogromne zmiany w kursowaniu autobusów. Zmienione trasy, "14' zawieszona, będzie jedna nowa linia [MAPY]

Zderzenie rowerzystów na ul. Składowej. Nastolatka rozmawiała przez telefon