Rynek Sienny zmieni swoje oblicze. Powstanie tam zielony skwer i instalacja z płaskorzeźbami [ZDJĘCIA]

2019-04-30 10:00

Dawny cmentarz ewangelicko-augsburski mieszczący się przy Rynku Siennym w Białymstoku zostanie upamiętniony. W tym miejscu powstanie zielony skwer oraz artystyczna instalacja z płaskorzeźbami Jarosława Perszki z cyklu „Ślady zwielokrotnione”. Miasto wybrało już wykonawcę tej inwestycji.

Realizacją nowego zagospodarowania terenu cmentarza na Rynku Siennym zajmie się wyłoniona w przetargu firma – Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego Hydros z Białegostoku.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Od podpisania umowy wykonawca będzie miał 9 miesięcy na realizację zadania. Koszt inwestycji to ponad 2 mln zł.

Czytaj także: Sad edukacyjny w Parku Antoniuk już gotowy. Posadzono tam m.in. drzewa owocowe i krzewy [ZDJĘCIA]

– Upamiętnienie społeczności ewangelickiej, która przez dziesiątki lat współtworzyła historię naszego miasta, jest coraz bliżej. Dzięki rozstrzygniętemu przetargowi w ciągu kilku najbliższych miesięcy wygląd i charakter tego miejsca zmienią się diametralnie – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Od strony ul. Rynek Sienny, na terenie dawnej nekropolii, powstanie zielona pierzeja w postaci drzew lub krzewów w pojemnikach, niskich roślin, pnączy. Główne ścieżki będą ułożone na planie krzyża, a w miejscu przecięcia jego ramion stanie betonowy blok, wewnątrz którego znajdą się rzeźby-instalacje upamiętniające miejsca pochówku.

Czytaj także: Big Brother. Paweł Grigoruk to nowy uczestnik reality show. Ma 34 lata i jest chłopakiem Justyny Żak [WIDEO]

Pod instalacją zostanie umieszczona krypta, w której mają spocząć szczątki po ekshumacji kilku pochówków. Teren wzdłuż granic działki będzie otoczony niskimi murkami.

Jak informuje Urząd Miasta, taka koncepcja zagospodarowania Rynku Siennego powstała po konsultacjach z mieszkańcami, historykami i archeologami. Jej autorem jest Jarosław Perszko.

Polecamy także:

Kolizja w centrum Białegostoku. Osobówka na dachu [ZDJĘCIA]

Białostoczanin przeżył poważny wypadek samochodowy. Teraz gra w przejściu podziemnym [WIDEO]

Miss Polski UK & Ireland 2019. Białostoczanka Paulina Żak wśród finalistek konkursu [ZDJĘCIA]