Szpital powiatowy w Łapach. W placówce otwarto nową część zabiegową [ZDJĘCIA]

2019-02-22 9:19

Inwestycja kosztowała ponad 20,5 mln zł i trwała prawie dwa lata. W nowym obiekcie znajdują się blok operacyjny, oddział intensywnej terapii, oddział chirurgiczny, pracownia endoskopowa i sterylizatornia.

Uroczyste otwarcie nowego budynku szpitala odbyło się w środę 20 lutego.

– Wszelkie inwestycje dotyczące placówek służby zdrowia bardzo mnie cieszą, a szczególnie tak ważne i tak udane. Stwarza to lepsze warunki w procesie leczenia pacjentów i lepszą dostępność do świadczeń zdrowotnych – powiedział Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego.

>>>Szpital powiatowy w Łapach. W placówce otwarto nową część zabiegową [ZDJĘCIA]<<<

Satysfakcji z zakończenia inwestycji nie ukrywał starosta białostocki Jan Perkowski.

Czytaj także: Białystok. Szpital USK nie przyjmuje rodzących kobiet. Położne na zwolnieniach. Lekarze deklarują, że w najgorszej sytuacji mogą je zastąpić [AUDIO]

– Dzisiaj stoimy w tym miejscu gdzie jeszcze dwa, trzy lata temu rosła trawa i mamy piękny blok operacyjny, który będzie służył mieszkańcom powiatu białostockiego – mówił Perkowski.

Starosta zapowiedział, że władze powiatu będą starały się modernizować pozostałą część szpitala. Koszt budowy nowego obiektu wraz z wyposażeniem to prawie 20 mln 700 tys. zł. 1 mln złotych wyniosła dotacja z budżetu wojewody podlaskiego.

W dwukondygnacyjnym budynku znajdują się: blok operacyjny, oddział intensywnej terapii (4 łóżka) i oddział chirurgiczny (30 łóżek), pracownia endoskopowa i sterylizatornia. Blok operacyjny szpitala w Łapach to dwie sale. Jedna ogólna, druga chirurgii ogólnej z możliwością laparoskopii. Warto podkreślić, że nowy stół operacyjny w jednej z sal przystosowany jest do zabiegów osób otyłych – jego maksymalne obciążenie to 460 kg.

Czytaj także: W woj. podlaskim z powodu grypy zmarły dwie osoby. Specjaliści przypominają: "Musimy się szczepić"

Będą tu przeprowadzane zabiegi bariatryczne (leczenie operacyjne osób otyłych). Tym samym Szpital Powiatowy w Łapach stał się jednym z dwóch tego typu ośrodków w Podlaskiem. W ub. roku w łapskiej placówce wykonano prawie 50 rękawowych resekcji żołądka, dzięki nowemu stołowi zwiększeniu ulegnie liczba operowanych pacjentów.

Czytaj także: Długość życia kobiet w Polsce. Najdłużej żyją mieszkanki Białegostoku. Podlasianki na drugim miejscu

Na pracownię badań endoskopowych składają się: pokój badań gastroskopowych, pokój badań kolonoskopowych, który może być wykorzystany do badań bronchoskopowych.

W ciągu dwóch lat w łapskim szpitalu mają też powstać Szpitalny Oddział Ratunkowy z lądowiskiem dla śmigłowców, sfinansowany m.in. ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.

ZOBACZ WIDEO: