UDSK w Białymstoku będzie przeprowadzać operacje skolioz u dzieci bez usztywnienia kręgosłupa

i

Autor: Pixabay UDSK w Białymstoku będzie przeprowadzać operacje skolioz u dzieci bez usztywnienia kręgosłupa

UDSK w Białymstoku będzie przeprowadzać operacje skolioz u dzieci bez usztywnienia kręgosłupa

2019-03-22 12:00

Po raz pierwszy w Polsce – operacje skolioz u dzieci bez usztywnienia kręgosłupa. Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku wprowadza nowoczesne metody operacyjne.

Ortopedzi z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej UM w Białymstoku 25 marca przeprowadzą po raz pierwszy w Polsce operację korekcji skoliozy idiopatycznej nowatorską techniką bez usztywniania kręgosłupa, tzw. VBT (ang. Vertebral Body Tethering). W Europie takie zabiegi wykonywane są tylko przez 4 ośrodki kliniczne. Operację wykona dr Paweł Grabala i dr Tomasz Guszczyn, w asyście światowej sławy chirurgów kręgosłupa z USA, prof. Randalpha Betza oraz dr Daryla Antonacciego z Institute for Spine and Scoliosis (New Jersey), którzy opracowali tą metodę.

Czytaj także: Emerytka z Białegostoku dostaje co miesiąc 31 groszy. Pracowała ponad miesiąc na umowę zlecenie

- Do tej pory leczenie operacyjne deformacji kręgosłupa powodowało usztywnienie kręgosłupa, a co z tym się wiąże ograniczenie zakresu jego ruchomości. - mówi prof. dr hab. n. med. Anna Wasilewska, Dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego oraz Prodziekan Wydziału Lekarskiego UM w Białymstoku.

- Najnowsza technika operacyjna, wykorzystywana w USA już od kilku lat, do tej pory głównie u sportowców, polega na mini inwazyjnym wszczepieniu w kręgosłup, z dostępu przedniego, systemu śrub i taśm elastycznych, dzięki którym możemy wykonać korekcję skrzywienia, nie powodując usztywniania operowanego odcinka kręgosłupa. Zaletą jest prawie niewidoczna blizna, oraz szybki powrót do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

- Będziemy regularnie rozszerzać zakres i podnosić poziom wykonywanych przez nas operacji, zgodnie ze standardami światowymi. - mówi dr n. med. Tomasz Guszczyn, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej UMB.

- Będziemy dążyć, by tego typu operacje wykonywać techniką najmniej inwazyjną, przyjazną pacjentom - torakoskopową, co znacznie ogranicza rozległość operacji, ryzyko krwawienia, powikłań i pacjent może szybciej wrócić do pełnej sprawności.

Całkowity koszt leczenia operacyjnego tą techniką, w tym koszt samego implantu, jest bardzo wysoki i znaczenie przewyższa obecnie obowiązującą standardową refundację z NFZ.

Czytaj także: Bolt w Białymstoku. ITD skontrolowała dwóch kierowców. Każdemu z nich grozi 14 tys. złotych kary [ZDJĘCIA]

Wg przyjętych standardów na świecie, operacji wymagają skrzywienia postępujące, powyżej 45 stopni. Głównym celem jest powstrzymanie deformacji, która zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu układu oddechowego i krążenia. W przeciwnym razie, w przypadku braku właściwego leczenia może dojść do stanu zagrażającego życiu. Najbardziej więc idealnym rozwiązaniem jest zatrzymanie skrzywienia, korekcja deformacji, a jednocześnie utrzymanie pełnej ruchomości kręgosłupa oraz aktywności fizycznej.

Zobacz także:

Taxi dla Seniora. Radny PiS chce wprowadzić w Białymstoku darmowe przejazdy taksówkami dla seniorów

Bolt w Białymstoku. Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała dwóch kierowców. Każdemu z nich grozi 14 tys. złotych kary [ZDJĘCIA]

Big Brother. Juszes, czyli Justyna Żak z Białegostoku w nowym reality show. Ma 26 lat i jest weganką [ZDJĘCIA]

Białostocka pisarka Katarzyna Bonda i Remigiusz Mróz są parą. Pokazali TO zdjęcie!