sadzonki #sadziMY

i

Autor: Łukasz Stepaniuk sadzonki #sadziMY

W 1 godzinę i 30 minut leśnicy rozdali 2 tys. sadzonek świerka [WIDEO]

2019-04-26 17:03

W Białymstoku kolejka przed stoiskiem z drzewkami ustawiła się już 15 minut przed startem akcji. Wydarzenie związane było z ogólnopolską akcją #sadziMY zainicjowaną przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

W piątek leśnicy z Nadleśnictwa Dojlidy wydawali wszystkim chętnym białostoczanom młode świerki. Jedna osoba mógł wziąć dwie sadzonki. Akcja rozpoczęła się o 9 rano przed budynkiem RLDP w Białymstoku. Drzewka rozchodziły się jak ciepłe bułeczki. O 10:30 wszystkie sadzonki były już rozdane. Akcja rozpoczęła się w charakterystyczny sposób: moment startu specjalnym sygnałem ogłosili sygnaliści myśliwscy z Nadleśnictwa Krynki.

26 kwietnia sadzonki rozdawały wszystkie nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku - w sumie 31 jednostek. W całej Polsce do inicjatywy prezydenta przystąpiło 430 nadleśnictw. 

Czytaj także: Zderzenie rowerzystów na ul. Składowej. Nastolatka rozmawiała przez telefon

Akcja #sadziMY związana jest z wydarzeniami do których doszło w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r.  Nawałnice połamały i  wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, po Kujawy i Kaszuby. 

Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej. W ciągu dwóch lat Lasy Państwowe uprzątnęły już ponad 90% całego terenu po kataklizmie. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4000 pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.

Oto krótki wideo reportaż z akcji #sadziMY w Białymstoku przygotowany przez Łukasza Stepaniuka, reportera Radia Eska:

Jesteś z Białegostoku? Zobacz inne nasze artykuły:

Białostoczanin przeżył poważny wypadek samochodowy. Teraz gra w przejściu podziemnym [WIDEO]

Sad edukacyjny w Parku Antoniuk już gotowy. Posadzono tam m.in. drzewa owocowe i krzewy [ZDJĘCIA]

Ile trzeba zarabiać, aby żyć godnie w Białymstoku? [WIDEO]

Katolicki rap z Białegostoku! Klip do utworu "Nie mów mi" powstał w Starosielcach. "Nigdy nie zostawaj sam z problemami, bo to cię zeżre" [WIDEO]

Polecamy także:

Węzeł Porosły. Od 23 kwietnia duże zmiany w organizacji ruchu na wylotówce w stronę Warszawy [ZDJĘCIA, MAPY]

BKM. Od 23 kwietnia ogromne zmiany w kursowaniu autobusów. Zmienione trasy, "14' zawieszona, będzie jedna nowa linia [MAPY]